Chodenie do kostola

25. feb 2024

Dovolili by ste ako ateistická rodina aby starí rodičia brávali vaše 5 ročne dieťa do kostola? Ja by som s tým nemala problém, keby ide o väčšie dieťa, ktoré ma šancu tomu aj porozumieť, ale to 5 ročne dieťa podľa mňa absolútne netuší o čo tam ide. Nikto sa s ňou doma ani nemodli, ani starí rodičia mimo kostol nič nevysvetľujú. Mne to pride take pokrytecké, že ideme sa ukázať s vnučkou v kostole. Ona sa tam nudí, väčšinou sa aj ošíva, že sa jej nechce, ale vždy jej slubia nejaku hračku, alebo že ju vezmú na koláčik. Muž s tým problém nemá, lebo veď čo je zle na kostole, ale čo to tomu malému dieťaťu môže dať? Ako co som počula, tak ten kňaz ma fajn kázne, take normálne, z ktorých by si zobral niečo aj neveriaci človek, ale dieťa tomu predsa nemôže chápať

deti95060810
25. feb 2024

dovolila...

barbora0308
25. feb 2024

Ja ako ateista nie, hlavne ak by moje dieta nejavilo ziadny zaujem. Proti jeho voli by som nesla, ak by sam chcel chodit so starymi rodicmi, tak by som nenamietala, ale len kvoli natlaku zo strany starych rodicov by som to nepodporovala.

prasiatko30
25. feb 2024

A dieta chce ist? Pokial s tym nema problem dieta tak nech ide ale pokial dieta da jasne najavo, ze tam ist nechce tak by som urcite podporila stranu dietata. V podstate ak sa tambude nudit tak dieta same povie po par razoch, ze sa mu toneoplati ani za ten kolacik😂😂vsak nech vezmu dieta na detsku omsu ked uz tak

btus
25. feb 2024

nie. Naša síce chodí v škole na náboženstvo, lebo na etiku bola len sama. Ale do kostola nechodí a ani my nie. A ani nechcem, aby tam chodila.

petrahl
25. feb 2024

Nie, nedovolila a to sa považujem za kresťana 😄. Ale s babkou by som deti do kostola nepustila. Ani s nikým iným okrem mňa. V tomto si naozaj budem deti vychovávať podľa seba.

janulik2008
25. feb 2024

Ak dieťa nechce tak nech nejde.

pribinak
25. feb 2024

Detská omša môže byt ….niektori kňazi robia fakt dobre omše, kázeň krátka a určená deťom, veselé pesničky, deti čítajú, nosia dary, ….

eniaq
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sima338
25. feb 2024

Nestavala by som tak, že dovolím/nedovolím. Ak dcéra napr. dnes v nedeľu do kostola ísť nechce, nech nejde, ostane doma, hrá sa, popr. má program s vami ako rodičmi. Možno o týždeň, o mesiac, o pol roka sa bude nudiť doma a bude chcieť mať program so starými rodičmi - teda sama bude chcieť ísť. Deti rady vymýšľajú, keď ju nebude nikto nútiť, možno sama pôjde, niekedy bude chcieť byť doma a to je v poriadku. A možno niekedy ju naláka skôr to, že dostane zato hračku/koláčik, čo v konečnom dôsledku je tiež čas so starými rodičmi, čiže za mňa, nechaj to na malú, keď bude staršia, možno sama bude chcieť chodiť.

terezka1947
25. feb 2024

Dovolila by som starým rodičom vzísť dieťa kdekoľvek,lebo by som vedela,že by mu neublížili.
Také malé dieťa to berie ako návštevu divadla,či kina.
Ublížiť mu to nemá ako.
Ale ak ty s tým máš problém ako rodič,aby tvoje dieťa niekto vzal niekde,ok....máš na to právo.
Ja som veriaca a čo si pamätám,či ako som aj naše deti sledovala,oni sa dobre cítia tam,kde sa dobre cítia rodičia,či starí rodičia. Išla som rada ako dieťa,chodili s nami naše deti.

domka222
25. feb 2024

Prečo pokrytecké? Možno si len ty myslíš, že sa chcú ukázať a oni majú v úmysle ju viesť k viere a žiadna promenáda vôbec za tým nie je. Ak by dieťa vyslovene povedalo,že tam chodiť nechce,tak by som s nimi hodila reč.

roja01
25. feb 2024

Ked pripustis, ze v kostole by mala byt cisto priatelska, laskyplna, t.j. pozitivna energia a knaz by mal hovorit najma o vzajomnej laske a laske k Bohu, tak by som to povazovala za velmi prospesne pre vyvoj dietata. A to, ze je dieta male a nerozumie vsetkemu? Myslim, ze kazda osobnost podvedome prijima to co pocuje, vidi, v com zije. Nikto ju k nicomu nenuti, sama sa raz rozhodne. Dovolila by som.

anjelicek26
25. feb 2024

Na detskej omsi je to fajn,klasika jej v tom veku veľa nedá...

dadka1997
25. feb 2024

Ste obaja s muzom ateisti ? Ako ano, tak nie, raz si to dieta vyberie samé...
Ja som si tiež vybrala.. mama ma dala na etiku nie na náboženstvo, lutujem, ze som si nemohla spravit prijimanie v bielych satoch ako ine dievčatka v mojom veku, v 9r mi farar spravil prijimanie, zapisal ma do matriky, lutujem, ze ani birmovku nemám, sice teraz mi to je zbytočné lebo som rozvedená, ale lutujem to. Do kostola chodím, nie som tam nutena chodit, chodim ked mam ptorebu byt bližšie k Bohu, než som ine dni .. cize je to na kazdom ako sa rozhodne

viestta
25. feb 2024

Ano, aj mne to pride pokrytecke kupovat si ucast dietata na omsi darcekmi. Viac by mi vadilo to uplacanie ako samotny kostol, aj tak nerozumie co sa tam deje a preco tam stari rodicia chodia. Ale tie upletky, to je uz cez ciaru.

terezka1947
25. feb 2024

Asi by sa bolo dobré zamyslieť,či ide o "chodenie" do kostola,či o to,či "verím".
Keď ide o chodenie do kostola,tak je to pre deti a aj pre dospelých ako divadlo,kino.
Nedá to v podstate extra nič nikomu viac,ako návšteva kultúrno-spolocenskej udalosti.
Ak dieťa vyrastá vo veriacej rodine,už je to iné,od malička je to vlastne nejakým spôsobom viera zapájana do každodenného zivotao,čiže prirodzene aj omša a postupne ju aj deti chapu. Nemusia byť vyslovene na detskej omši. Lebo už svojim detským rozumom chápu po svojom aj omšu a aj o to,o čo tam ide.

januska12323
25. feb 2024

Riaď sa podľa dieťaťa. Pokiaľ ho proti vašej vôli nechcú krstiť nevidím v návšteve kostola problém. Je to pre neho len nejaké divadlo so spievaním.

marca12
25. feb 2024

@prasiatko30 jasne,ze chce ist,ked ju nabalachaju na darcek,kolacik....

eniaq
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gladys_07
25. feb 2024

Nie nedovolila. Este by ma dobre vytocilo to uplacanie kolacikmi aby bolo po mojom a nie tak ako sa rozhodli rodicia

thereisabear
25. feb 2024

Ak by dieťa vyslovene neprotestovalo, nech ho vezmú. Ak by protestovalo, tak nie.

cacianka
25. feb 2024

Nedovolila by som tam vláčiť dieťa, nech sa babka s dedkom modlia, realizujú si tie svoje cviky bez nutnosti sa obzerať na malé dieťa, nech sa pekne sústredia na to načo tam sú, a vnucatu nech sa venujú mimo kostola, priamo tomu dieťaťu, cielene.
To by mohli vnúča zobrať aj na schodzu či prednášku o cievach, nič z toho nemá, sedí tam len do počtu a je vydierané miláčikom a hračkou. Fuj,
Nech travua čas s vnučkou, na čisto, bez vydierania.

marca12
25. feb 2024

@eniaq Ja len pisem,ze dieta nahovoria do kostola cez darceky. To je po krestansky? Lstou priviest dieta do kostola?

viestta
25. feb 2024

@eniaq mna ani kolaciky od babky a prislub, ze dostanem zlatu retiazku na prve svate ak budem chodit na nabozenstvo k bohu nepriviedli. Na to su, aspon podla mna ine sposoby, nie uplatky

fineta
25. feb 2024

Ťažko povedať, neviem si situáciu moc predstaviť.
Ono keď vodíš dieťa od narodenia do kostola a odovzdávaš mu dar viery, tak sa cez omšu neošíva a vie ako sa má správať. Máme to doma 3x, takže vlastná skúsenosť... 🙆‍♀️

V piatich rokoch je dieťa akurát tak zmätené a nevie o čo ide, pretože vy ho k tomu doma s mužom nevediete a iba starí rodičia na to zjavne nestačia.

Ak by som bola totálna ateistka aj s manželom, asi by som si neželala, aby mi brávali dieťa do kostola.. a to z toho dôvodu, že by som nechcela, aby dieťa začalo veriť niečomu čo považujeme doma za výmysel. Ťažko povedať...

Čo sa týka porozumenia dieťaťa a pocitov z omše, tak by som to až tak nezatracovala a nepodceňovala, že si z nej nemôže nič odniesť. Pretože môže, bola by si prekvapená. Veď ho ani do školy nedávaj teda, nech sa v 15 rozhodne, či chce vedieť písať a čítať...

eniaq
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eniaq
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eniaq
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eniaq
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
crazy_cat_lady
25. feb 2024

@autorka sama pises, ze sa tam dieta nudi. Pokial ste neveriaci, tam by som dieta do kostola s nimi nepustila. Tiez mi to pride len take "ukazovanie sa", ze chodime do kostola, aby ludia neohovorili.. a to podplacanie kolacmi/hrackami je tiez na zamyslenie.. ty si matka, tak by si mala rozhodnut. V takom veku dieta ani nevie, co sa tam deje/preco tam chodi. Ked bude vacsi, tak nech sa rozhodne sam...