Chcem začať chodiť do kostola

bibka44
17. máj 2018

Ahojte maminky.. pocházam z neveriacej rodiny, kde sa modlila k Bohu len moja starká a napriek tomu že moji rodičia sú úplne neveriaci, ja som verila vždy.. ale bez kostola.. Nikdy som nebola na omši, modlila som sa doma.. tak po svojom... Ale teraz keď už som dospelá, mám dieťa, chcela by som byť k Bohu trocha bližšie.. Chcela by som chodiť do kostola.. ale.. ja neviem ako začať.. Môžem príst do kostola aj vtedy keď nie je omša? chcela by som sa pomodlit za blizkych .. chcela by som poďakovat a tak to cítim, že by som chcela v kostole.. Len ja vôbec neviem ako na to.. Viete mi prosím niekto poradiť ? Ďakujem..

junova
21. máj 2018

@evkamotka My tiež chodíme na akcie usporaduvane katolíckou cirkvou, Mikuláš, športové hry, stretneme tam vždy super ľudí. Mňa to veľmi napĺňa patriť ku nim do spoločenstva. Nie je to len o vysedavani v kostole na omši. Mne viera dáva veľa, pokoj v srdci a koľkokrát som o niečo vrúcne prosila, bola som vyslysana. Napríklad mi lekári povedali, že budem neplodna a prirodzené som otehotnela a porodila dve detičky v krátkom čase po sebe.

junova
21. máj 2018

Dcéra s mojou menšou pomocou zložila túto basen do nášho spoločenstva:

Keď ťa dáka neresť láme,
odpustenie nájdeš v chráme.
Odpustí ti Boh vždy rád,
veď je to tvoj kamarát.
Srdce čisté budeš mať,
na svet sa zas usmievať.

Mária je našou mamou,
milou, nežnou a oddanou.
Pomáha nám neustále,
pomohla aj mojej mame.

Keď prosila o bábätko,
do roka sa stala matkou.
Ja som sa jej narodila,
život som jej rozžiarila.

O pár rokov prišiel braček,
modrooký malý chlapček.
Šťastne spolu nazivame,
pri otcovi a pri mame.

katharines
21. máj 2018

@junova krasna basen. 👍

junova
21. máj 2018

@katharines ďakujeme🙂

silvi300
23. máj 2018

@mikella912 môžem sa spýtať kde je tá skupinka? Ja ju nemôžem nájsť :(

lusyc
31. máj 2018

Dnes som skúsila ísť s malou do kostola. Nevidela som vyhradené miesto pre deti. Vela ľudí bolo, az vonku sa stálo. Malá mi začala vrieskať hned na začiatku, tak som s nou sla von ku ostatnym mamičkám, ale aj tam mi zacala po chvili plakat, tak uz vobec nic nebolo pocut z kostola. Tak sme odišli. Mrzí ma to, ale nezvladam ju utíšiť. Som rada, ze s nou vobec mozem von medzi ľudí.

blairgossip
31. máj 2018

@lusyc Do kostola kde chodime my nie je miesto pre deti proste su s rodicmi

sasesoe
31. máj 2018

@lusyc vcera- stvrtok bol sviatok, tak preto vela ludi. Ale uz je to skor vynimocne. Neva, ze ste nevydrzali cely cas, postupne si zvyknete 😉 tiez mame lepsie i horsie dni

ebi88
31. máj 2018

Ja zas nechapen na co tahate male deti do kostola. Nerozumeju tomu, nuda, kopa ludi, sory ale aj puch, az strasidelne to je. Pre nich to musi byt mucenie, verim ze ani pana neurazi ked nepojdu/dete kym vyrastu tak, aby to aspon trochu chapali.

anjelikdavidko
1. jún 2018

@bibka44 ahoj 😊 u katolíkov to asi nie je, ale u protestantov určite áno - besiedka pre deti. To znamená, že deti sa podľa veku rozdelia do tried a tam majú program a biblickú tému, hry, občerstvenie. Zatiaľ dospelý ostávajú na kázni a o deti majú postarané. U tých úplne najmenších do troch rokov je to tak, že mame špeciálnu miestnosť pre deti a mamičky, kde sa deti môžu hrať a cez reproduktor počuť kázeň v Leviciach mame aj telku takze je to ešte lepšie 😊Funguje to aj v iných mestách v rôznych kresťanských kostoloch. Som z Levíc , kostol Cirkev Bratská, kresťansky kostol. Momentálne žijem v Swisse a robila som aj tu roky dobrovoľne cez kázeň program pre deti aby si mohli rodicia vypočuť kázeň 😊A ešte som ti chcela napísať, že Pán Boh túži po vzťahu, túži po tom aby sme sa s nim rozprávali, debatovali, hádali sa s ním a potom znova našli cestu k nemu, odpovede pre náš život. A ľudia v kostole - cirkev - by sme mali byt odrazom jeho lásky - aj keď je to mizerne ako strašne to kazíme a miesto toho aby sme sa mali radi tak odcudzujeme, ale aj napriek tomu, do kostola chodíme práve pre to, aby sme sa utisili, chválili Boha premýšľali nad ním a slúžili svojimi darmi aj ostatným. Ak ti to koli tvojej dcérke nevyjde, netráp sa nad tým , aj s mojim synčekom som prvé dva roky z kostola veľa nemala ale vždy som budovala vzťah s Bohom, každý deň s ním rátam. A keď sa dá pustím si na počítači kázeň a počúvam- je to len 20 minút a kľudne si popritom môžeme stavať lego s Davidkom. Kázne počúvam na stránke www.cblv.sk , keby si mi chcela napísať e-mail tak na sheyllan@azet.sk 😊 Ani neviem ako sa volas, ale teší má, že túžiš po Bohu, lebo život s ním nie je síce ľahší ale slobodnejší, uzdravujuci, radostnejsi. Želám ti všetko dobre 😊

anjelikdavidko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lusyc
1. jún 2018

Dakujem vam. Mala ma 15 mesiacov a z jej zdravotnych dovodov sme mali krstiny len nedavno, aj ja. Chcela by som chodievať, ale takto som vystresovana, ze nesedi ani tu chvilu tíško, je hyperaktivna, ani cez den vela nenaspi a co zacala chodit, tak sa uz fakt neda udržať. Väčšinou som s nou sama, muz je bud v robote alebi odcestovaný, tak neviem ako to mam vymyslieť. Este skusim omse pre mamicky a detmi. Ale asi si budem musiet vystacit s médiami.

katharines
1. jún 2018

@lusyc to nevadi, uz v novsich kostoloch je priestor pre mamicky s detmi, kde mozes ist.

evkamotka
1. jún 2018

@lusyc pohladajte kostol, kde je bud
detska/rodinna omsa, je to potom a omsi take volnejsie, toleruje sa prechadzanie deti aj nejaky ten hluk navyse
alebo
novsi kostol /resp nemusi byt novy, staci ak ma pri sebe aj pastoracne priestory/, kde pocas beznej ci detskej omse mozu byt rodicia s malymi detickami. zvykne tam byt aj monitor a ozvucenie aby mali rodicia aspon co-to z omse. v niektorych kostoloch to uz maju premakane a robia zatial detickam taku nedelnu skolku - program

zavisi ake mate moznosti ist aj niekam inam nez je vas lokalny kostol....
priklad - precitajte si nizsie dlhodobe oznamy, linky - maju detsky klubik aj miestnost pre matky s detmi:
https://ciernavoda.fara.sk/oznamy/

evkamotka
1. jún 2018

@anjelikdavidko ale hej, aj u katolikov su besiedky pre deti uplne bezne. zavisi od priestorovych a personalnych moznosti konkretneho kostola. ci to maju kde mat a ci to ma kto robit, tak ako vsade 🙂 viem o mnohych!

evkamotka
1. jún 2018

@ebi88 takze par vysvetleni
1. hej v mnohych kostoloch citit taku starinu/stare drevo co je logicky preto, ze ide o stare niekolko sto rocne kostoly. tak ako taky puch citit v akejkolvek inej starej budove kde je kopec stareho dreva. treba ist do noveho ;)
2. deti v kostole? no jednak nie vsetci ich tam "tahaju" a ti co ano, tak je omsa sucast ist zivota a chcu aby to ich dieta prezivalo spolu s nimi. rovnako maju mnohe kostoly uz zavedene detske omse s detskym programom alebo moznost ist do vedlajsich pastoracnych priestorov, kde mozu rodicia sledovat omsu a pre deti to nie su muky - nie je im dlho. a mnohe deti rodicia vedu k tomu, aby hodinku sedeli rodicom na kolenach a vnimali posvatnost bohosluzby, nie len behali po vonku alebo pozerali sponge boba. no a co? (samozrejme, niekedy to rodicia tlacia do krajnosti ale co tak sledujem, takych je malo. ked tam deti nevedia vydrzat, idu s nimi von alebo domov)
3. co sa tyka strasidelnosti, interier kostolov sa jednoducho odvija od doby a umeleckeho stylu, kedy bol postaveny. su to casto x storocne pamiatkovo chranene malby ci sochy, fresky, nedaju sa len tak dat prec, lebo dnes to nie je pekne a moderne. ak to tam niekoho desi k smrti, moze ist do noveho kostola kde take "opachy" nie su. alebo sa povzniest nad dobovy umelecky styl a vidiet v kostole nieco viac nez neaktualny interier. okrem toho, ked v tom deti vyrastaju, tak im to tak nepride, lebo to maju "okukane"

ebi88
1. jún 2018

@evkamotka no.. vypisalam si sa jak fixa, a k comu vlastne? Ja sa nepytam odkial puch pochadza - hovorim, ze tam je, ani sa nepytam PRECO je kostol desivy - hovorim, moze byt pre decka desivy. Ale dakujem bez teba by som netusila co je freska a nejde odstranit...
Dobre moja, nech ucia, aj tak tomu nerozumiem. Podla mna to je tyranie malych deti, ktore este nemaju rozumcek, ked tam byt nechcu a musia. Ked tam byt chcu, nech su.

evkamotka
1. jún 2018

@ebi88 tak, mne napriklad stare kostoly vonaju, takze to je vec nazoru. a chodievam na detske omse, mnohe deti bud omsu sleduju, alebo sa s nimi rodicia hraju vedla a deti su spokojne a tie co nie su, s nimi idu prec. ved ani rodicov nebavi cicikat nervozne decko. nevsimla som si ani raz krdel deti revucich ze tam nechcu byt a musia

ebi88
1. jún 2018

@evkamotka ja ano, a to do kostola nechodim. Videla som aj vycapanie po zadku pred kostolom cez omsu, asi dieta 2 rocne by sa radsej hralo ako sedelo hodinu. Toto nechapem ja.

evkamotka
1. jún 2018

@ebi88 to som videla aj ja x krat v potravinach, aj o zem sa hadzali. Aj pri zmrzline v meste aj na ihrisku ;)

ebi88
1. jún 2018

@evkamotka asi im bolo zle, vies.

zuzuliennka1
1. jún 2018

@ebi88 do kostola nechodis a posudzujes nieco z jednej navstevy a jedneho dietata? vau.... ked tam nechodis, a teda nerozumies zmyslu, tak sa k tomu nevyjadruj.... je normalne, ze rodicia, ktori tym ziju, k tomu vedu aj deti odmalicka

0silvia0
1. jún 2018

@ebi88 no moje deti sa necítili dobre ani v škôlke, ani v škole, ani na návštevách a všade im bolo dlllho a chceli mať voľnosť a robiť si čo chcú. Takže podľa teba som ich mala odhlásiť zo škôlky, zo školy, mala som ich nechať celé dni sa hrať a hrať a hrať...

ebi88
1. jún 2018

@zuzuliennka1
@0silvia0 ze mechodim do kostola neznamena ze som tam nikdy nebola, resp. Raz. Dokonca som birmovana,’to bez kostola asi neslo pravda.
Viem ako to tam je, nic proti vam, ale jak zacnu vsetci zborovo tymy vysokymi hlaskami spievat, led starsi kostol a fakt aj puch, tma, desive pristredie, vydychany vzduch..mne to nerobi dobre. dospely resp. Mudrejsie dieza vydrzi, lebo to chape, resp chape ze ano musim, ale take male, no chudata..
btw do skoly ist musi, na to je zakon. Ontomto moze rodic rozhodnut.
Malemdeti ked nechcu by som tam nevodila, a nutit na silu, to je totalna bezempatia rodica k prezivaniu dietata. Moj nazor.

montemotherone
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zulumilo
29. jún 2019

@bibka44 presne viem ako sa citis. ja som tiez z rodiny kde sa do kostola nechodilo a nebola som pokrstena. Ked som mala 24rokov nastal nejaky zlom,pocit,neviem to opisat....chodila som dva roky na pripravu pred krstom a potom som sa dala aj pokrstit. tiez som si na zaciatku myslela,ze na mna budu ludia pozerat a hned budu vediet,ze ja tam nepatrim, ze co ked ma bude niekto skusat a podobne veci....

judar
29. jún 2019

V Amerike majú v pohode kostoly dokorán furt otvorené...tu keď ideš do kostola mimo omše 80-90% su zamknuté...bo určitá čast slováč ma potrebu kradnúť ešte aj v kostole

zuzuliennka1
18. aug 2019

@ebi88 su aj nove moderne priestranne kostoly, kde je dokonca aj klima a omse prisposobene pre mladez, deti,... nie len zatuchnute stare budovy so starymi babkamk