Článok o tom, ako dojčí Magda Malá

niki101988
1. aug 2014

Dojčenie áno som za,
dojčenie na verejnosti som tiež za
ale Marta Malá dojčiaca pomaly školáčku toto nepochopím a príde mi to dosť divné
http://www.super.cz/282928-magda-mala-v-tom-nen...

nikawero12
1. aug 2014

@niki101988 mne to nepríde ani tak divné, ako skôr trapné. Tá Marta mi pripadá ako obyčajná exibicionistka, ktorá už od rozkoše nevie čím by zaujala.....a možno že malú bude dojčiť ešte aj v škole - veď aký problém - mamička nabehne cez veľkú prestávku do školy, vytiahne cecky, malá sa namlgá a spokojne odíde domov - aspoň sa nebude musieť trápiť, čo jej pripraví na desiatu ... 😀 😀 😀

macamac
1. aug 2014

@nikawero12 alebo počas promócie 😀
po odovzdaní diplomu...spustí sa jej kvalitnejšie mlieko od radosti a nadojčí dcérušku 😀 😉

nikawero12
1. aug 2014

@macamac možno aj to, ale to si ani nechcem predstaviť tie vyťahané prsia po toľkých rokoch dojčenia 😀

zrka
1. aug 2014

chuda to dieta, viem si predstavit, ked sa kamarati dozvedia ze pije z matkinho prsnika, ako sa mu budu vysmievat...aj ja by som sa asi...

meluela
1. aug 2014

kto nezazil dlhe kojenie, ma 3 moznosti

1. navzdy lutovat o co prisiel (co asi nie je velmi psychicky zdrave)
2. zosmiesnovat ohovarat zeny, ktore mali tu moznost a rozhodli sa pre dlhe kojenie (najcastejsie riesenie ako tu casto vidno)
3. nestarat sa do veci do ktorych jej nic neni, akceptovat rozne pristupy k vlastnemu zivotu a vychove dietata

vejula
1. aug 2014

@niki101988 no tak to nechap, nemusíš chapať všetkému. Ja pred spaním ešte dojčim svojho 4 ročného syna a je mi jedno že to nechapeš. 🙂

nikawero12
1. aug 2014

@zrka veď to! Toto je pekný príklad toho, keď dieťa bude mať viac rozumu ako jeho sprostá mater.

vejula
1. aug 2014

@zrka môj 4 ročný syn zahlasil v škôlke, ked nechcel piť mliečko z poharika, že on nepije mliečko od kravičky z poharika, ale od maminky z cicika. A nijako ho to "nepoškodilo". S usmevom na tvari mi to referoval, ako to povedal pani učitelke aj detičkam, že sa detičky zasmiali... Nermal z toho traumu, v škôlke je medzi kamaratmi a kamaratkami oblubený, fakt, že je ešte dojčiený ho nijako nezdiskreditoval. Naopak, som šťastná, že je môj syn natolko sebavedomý, že ho nedokaže zložiť nejaka verejná mienka a ma vlastnu hlavu, ktorou sa riadi 😝

meluela
1. aug 2014

@nikawero12 mozes sa spytat mojho donedavna dojceneho takmer 4r dietata aky ma nazor na ten podivne uchylny napad pit mlieko od kraviciek 😀 nikdy mu nechutilo, ale ked sa dozvedel odkial pochadza tak sa tvaril viac nez znechutene

zrka
1. aug 2014

@vejula no 4 roky to sa este da...v uvode som citala takmer skolacku...Som sa zamyslela, ze deti sa dozvedia ze ten kamarat pije mliecko od mamicky. Povedia to doma rodicom. A rodicia s posmeskami sa budu bavit o tom dietati a matke a pred ich dietatom,ktore im to zvestovalo. Myslim ze veeeeeelmi vela ludi takto funguje. A dieta to pocuje a povie kamaratom a ti sa zacnu smiat medzi sebou a tak to ide. Nebrala som to z hladiska 4rocneho dietata, ale uz z toho predskolskeho. Teda fakt nepoznam tu zenu na foto, ani neviem kolko ma to dieta rokov. Kazdeho jeho vec. Ale mam na to svoj osobny nazor, len som sa nato pozrela asi z pohladu uz starsich deti, nakolko viem ako to pri starsich detoch funguje 🙂

macamac
1. aug 2014

ale tak...
nech nevznikajú nedorozumenia
myslím,že ešte včera fungovala-oživila sa téma o dojčení
je tam xy názorov
ja sa stotožňujem s tým, že je to každého vec, intímna vec, nik sa nemá prečo komu spovedať, či ne/dojčí a prečo
pre mňa je to fakt dosť intímna otázka, ako sú intímnosti medzi partnermi 😉
ale keďže doba je taká, že dnes už nič nie je tabu, tak niekto vie verejne do sveta o sebe vytrepať všetko

každého vec
ale môj názor na dojčenie školáka - pre mňa už trošku prehnané 😉

vejula
1. aug 2014

@zrka myslim, že ani zakladatelka nevie, kolko ma to dievčatko rokov, zrejme to bol len taký jej odhad, že pomaly školačka.

macamac
1. aug 2014

@vejula ale veď to je jedno 😉
nech si každý žije, ako vie, pokiaľ neubližuje druhým.....

zrka
1. aug 2014

@vejula a kolko teda ma, tvoj odhad? 🙂

vejula
1. aug 2014

@zrka netuším, lebo moje odhady su občas dosť mimo. Moj syn je na svoj vek maly (väčšinou mu odhaduju tak o rok menej) Minule, ked som ho davala do škôlky, tak po ceste sa dal do pretekov s jednym chlapcom o dosť väčším od môjho. Tak sa pytam jeho mamičky, žr "do školy, či ešte do škôlky. Ona že do škôlky. Tak jej vravím, aha, asi už predškolak. Ona mi hovorí, že nie... My sme išli potom trochu po predu skoro mi sanka spadla, ked sa nakoniec stretli v šatni v jednej triede 😀 😀 vyzeral minimalne o 2 roky starší od mojho a tipovala by som mu tak 6... Takže výzor môže občas riadne oklamať 😉

zrka
1. aug 2014

@vejula takze som zistila, ze to male je dievcatko a narodilo sa niekedy v polovici roku 2009. To len tak keby niekoho tiez zaujimalo kolko ma to dieta rokov 🙂 .

janickacrazy
1. aug 2014

@zrka Moja suseda dojcila malu do 7 rokov a to dieta bolo o hlavu vacsie od vsetkych deti v skole 😉

zrka
1. aug 2014

@janickacrazy to mi uz pride chore naviazanie matky na dieta....nuz, kazdeho jeho vec.

terezka1947
1. aug 2014

budem uprimna....neviem si predstavit,aby som sama dojcila dieta trebars nad 3r.

ale

ja sama som kojila po strastiplnych dvojmesacnych zaciatkoch vyse pol roka...bohuzial sa toto vytrapene kojenie skoncilo 😒 nie mojou vinou

kazdy ma uz od kojenia odhovaral,lebo ze ja mlieko nikdy mat nebudem...a ani kojit nebudem-a poviem,ze som strasne hrda aj na to,co som "pokojila".
ked uz vsetky problemy presli,bolo to naozaj nadherne

chapem,ze mamicky chcu pre svoje deti to naj...a ze trebars niektore deticky potrebuju trebars na upokojenie este citit mamicku aj vo vyssm veku....a vela inych dovodov mozno mamicky maju
urcite druhe chcem dojcit dlhsie...a urobim pre to vsetko...

ale neviem,asi za seba poviem,ze zrejme to viac ako 2...2,5r by som nechcela...aj ked nikdy nehovor nikdy

takze urcite sa nejako pohrdavo a neuctivo k takym mamickam nestaviam...kazda vie to svoje 😉

marlene
1. aug 2014

mna mama dojcila do 4 och rokov a bola by dlhsie,ale zo tdravotnych dovodov nemohla. sama si to pamätam a nepripadam si chorobne uviazana na mamu-v 19 ich som sa osamostatnila a od 22 rokov zijem sama v cudzine. nepamätam si ani ,zeby sa mi niekto smial . ak to matke aj dietatu vyhovuje,je to len vec tych dvoch ,rovnako ,ak sa zena rozhodne dieta nekojit vobec 😉

jonas17
1. aug 2014

hm, dojčné 4-5ročné dieťa príde niekomu na smiech, ale 6-ročné deti, ktoré pijú minimálne 2x denne kakavko z dojčenskej fľaše, prípadne 3-4ročné nastajlovavé dieťa aj tu na MK podľa najnovšej mody s cumlom v puse, nekomentuje nikto...tak teraz neviem, čo je prirodzenejšie... 😕

janickacrazy
1. aug 2014

@zrka Mne to prislo tiez divne ale neriesila som nech si kazdy robi ako vie.

vejula
1. aug 2014

@marlene no ved toto su také predsudky, že chorobné navizanie na matku kvôli dlhodobemu dojčeniu. Ono väčšinou také chorobné fixacie vznikaju pri odopretí nejakej zakladnej potreby, napríklad potreby prítomnosti blízkej osoby, ktorá mu zabezpečuje istotu a najradením ludského tepla kusom plastu či plyšu.... (napr. nafixovanie zaspavajuceho dieťaťa, ktoré vola a tuži ešte po prítomnosti matky na nejakého plyšového medvedíka, do ust cumel a uč sa samostatnosti... )

niki101988
autor
1. aug 2014

@vejula Áno dojčíš 4 ročné dieťa doma pred spaním a možno ho dojčíš aj na raňajky to mi divné nepríde. Nejdeš s ním však na ihrisko a tam nevytasíš prsník ako táto dáma na nejakej verejnej akcii. Toto nechápem, pokiaľ niekto dojčí veľké dieťa pred všetkými, ak dojčí mamina bábatko je to krásne ale veľké dieťa toto mi hlava asi nikdy nevezme

siska53
1. aug 2014

@niki101988 osobne si myslim,ze dieta po 2.r. uz musi chapat,ze mliecko bude uz len rano a max.vecer. Ked to vedela pochopit vo veku 20m.moja dcera..inak nech si kazdy dojci dokedy chce,len na verejnosti mi to uz orude smiesne.
A co je pre mna viac nechutne,je dudel v ustach dietata starsieho ako3r. A k tomu slovnik pohana. (ked som mala 12,mali sme 4r.susedu,ktora fakt hresila,ze az a dudel v ustach).

horana
2. aug 2014

Ach ta Verejnost, otrasna to zenstina, tolko ma predsudkov co by sa malo, co nie, ako bigotka z minuleho storocia. A ako vsetko hned komentuje a ohovara, nie aby sa o seba starala, to nie, ale aj co jej vobec neublizuje, neobmedzuje ju a netyka sa jej, k tomu je vzdy pohotova vyjadrit sa. Asi ma tak malo vlastnej invencie a zaujmov z ktorych ba sa naplnat mohla, ze len cuci kto co robi a ci sa to zhoduje s akousi - padadoxne - nou samou (!) vytvorenou sablonou spravnosti.

Vcera som davala na dojcenie link, ze keby to bolo vyhradne na detoch tak by sa dojcili priemer od 2,5 do 7r. Z toho uplne maximum od 3 do 4 roky. Boli to ofic. cisla svet. zdrav. org. Cize aj najvacsi zavislak by nebol ani do svadby, ani do promocie ale do 7r. co je u mnohych zaciatok skoly. Ono to odide uplne prirodzene samo, aj bez kritiky a odopierania, akurat Verejnost sa pricinila k tomu , ako krasne vidno na tejto diskusii ze v 4r. co pise Vejula je este OK, ale tam akesi 5 r. dieta v clanku to uz je horrrroooorrrrr. Si dovolili moc, a este aj urazat nas, slovutne damy tym ze na to mozme narazit dakde vonku, preboha, panenko skakava, apage Satanas! 😠

jonas17
2. aug 2014

@niki101988 no, ved toto, že kto určuje normy? dojčiť staršie dieťa na ihrisku je pohoršujúce, lebo nie sme na to zvyknutí, tak ako naši rodičia, starí rodičia, neboli zvyknutí na holé pupky, vytrčajúce rite z bedrových nohavíc a dnes je to úplne bežné..ja som dieťa tiež nedojčila na ulici, lebo u nás prsník už len ukľudnoval, čiže nebolo to potrebné, ale na pláži min. rok som s tým problém nemala.a ak niekto v okolí hej, tak je to jeho problém. ale absolútne mi nevadí, ak sa tá dojčiaca matka trebárs len predvádza a možno kojí, hoci si dieťa nepýta...mne skor vadí, ked vidím na ihrisku malé deti s čipsami a horálkami a cukrovou vatou a tiež je to moj problém, nenarobím s tým nič, len musím svojmu dieťaťu vysvetlovať, že prečo my také nejeme...

sue
2. aug 2014

Ked citam taketo temy,chapem,preco si muzi myslia,ze sa na MD nudime a slepacieme...