Kocúr v byte alebo na záhrade?

martinatom1
18. jan 2019

Ahojte, prosím skúsené chovateľky mačiek o radu 🐱
Zobrala som si z ulice domov malého kocúrika, teraz môže mať tak 5-6 mesiacov (neviem presne). Je milý, čistotný, prítulný, neagresívny, pohrá sa aj s 2r dieťaťom. Je to moja prvá mačka, okrem nej máme psa. Čo ma na ňom ale vytáča, sú jeho bláznivé hry. Lieta ako besný z izby do izby, v rozbehu skáče cez stoličky, parapety, zavesí sa na všetko. Každý deň niečo zhodené, rozbité, vysypané, vyhrabané kvetináče. Buchot a dupot najlepšie večer keď malý zaspí. Robia to mačky/kocúre stále, aj v dospelosti alebo je to len puberta ktorá prejde? Lebo ak to má byť stále, vážne uvažujem nad tým, že ho vysťahujem na záhradu (až sa trochu oteplí samozrejme) k domu kam sa budeme na jar sťahovať, a nebol by vnútri. Ďalej uvažujem nad kastráciou - kedy je najvhodnejšie vykastrovať kocúra v byte, aby ani nezačal značkovať a smrdieť? A v prípade že by skončil na zahrade, nebude kvoli kastrácii v nevýhode oproti ostatným mačkám čo sa po záhradách pohybujú? Ďakujem za postrehy a skúsenosti 🙂

beky1813
19. jan 2019

@0silvia0 nevybehne, ano, ani na balkon ho nedostanes na dlhsieako 5 sekund. Napr. z bytu vybehne, akonahle pocuje výťah, pipak od vchodu, v ttom momente uteka naspat do bytu. Takto sa raz zlakol psa, ktoreho len pocul a pol dna bol schovany za sedackou 😃

maria1989
19. jan 2019

@martinatom1 poď do skupiny we love cats, ak máš záujem 😉🐱

zanettsur
22. jan 2019

tak ako kazde stvorenie ma z niecho strach, mozno ho ma on z vonka, tazko povedat. no neviem, ci by som ho do niecoho tlacila a vyhadzovala ho von

0silvia0
22. jan 2019

@beky1813 aj my keď sme bývali v byte, mačka nechcela vychádzať z bytu. Potom po presťahovaní sa do RD sa táto mačka osmelila a naučila sa normálne fungovať v rodinnom dome aj na dvore a dokonca sa kamošila aj s inými mačkami. Podľa mňa im tie činžiakové zvuky vadia a sú z nich vystrašení.
Náš terajší kocúr funguje v dome aj na dvore v pohode, keď chce, ide von, keď chce, zaľahne vo vnútri a spí.

adelakom12
25. feb 2019

@martinatom1 Ahoj, skúsila si kúpiť škrabadlo ? Nám náš kocúr škrabal nábytok dlho dlho a mali sme s ním dosť veľke problémy, vlastne kvôli nemu sme kupovali novú sedačku,lebo ju roztrhal :(. POtom nám suseda poradila škrabadlo, tak som si našla jedno od fera.sk odkiaľ kupujeme aj krmivo a kúpila mu, odvtedy je to oveľa lepšie, samozrejme striháme nechtíky. https://fera.sk/skrabadla-sk/ < link na škrabadlá ak by si chcela.

0silvia0
11. apr 2019

baby, kto máte kastrovaného kocúra, ako sa k týmto kastrátom správajú ostatné mačky/kocúri? Rozmýšľame o kastrácii, len sa bojím, že náš kocúr, zvyknutý behať kade-tade, bude od všetkých bitý a vyháňaný a stratí svoju mačaciu "partičku", v ktorej sa cíti evidentne dobre.

lucka12399
11. apr 2019

@0silvia0 my sme dali vykastrovat nasho lebo znackoval.. a ten smrad sa nedal vydrzat 😀 znackoval co sa dalo a bolo to hrozne .. no ale do kastracie sa caka do urciteho mesiaca kocurka .. veterinar by vam povedal viac uz ..a nemyslim si ze sa s tym nieco zmeni v jeho “partii” 🙂

0silvia0
11. apr 2019

@lucka12399 no práveže aj ten náš kocúrisko začína značkovať, bude mať o mesiac jeden rok a tiež mi ten puch už lezie na nervy. A ako sa zmenil ten váš kocúr po kastrácii? Prestal značkovať? Prestal sa túlať a motá sa len okolo domu? Nevyháňajú ho ostatné mačky? Veterinárky som sa pýtala na názor na kastráciu, povedala len, že kastrovaní majú pokojnejší a dlhší život, nekastrovaní kratší a intenzívny. Ale že pozná aj kocúrov, ktorí neboli kastrovaní a dožili sa dlho. Takže to bolo všetko z jej strany, pochopila som to tak, že rozhodnutie je na nás.

lucka12399
11. apr 2019

@0silvia0 no my sme to uz nemohli vydrzat bolo to hrozne a furt sa to zhorsovalo .. my sme ho okolo toho roku vykastrovali.. a nijak sa nezmenil 🙂 casto sa tula ani nevieme kade .. no ale vzdy pride vacsinou vecer odide a rano pride a potom chraape cely den 😀 a myslim ze medzi mackami neni nejako vyhanany .. kamarati sa s ostatnými .. 🙂 uplne vsetko v pohode 🙂

0silvia0
11. apr 2019

@lucka12399 super a to značkovanie úplne prestalo alebo sem-tam ho to chytí?

lucka12399
11. apr 2019

@0silvia0 u nas prestalo uplne 🙂 sa mi zda ze mozno raz alebo dvakrat sa to este stalo .. ale uz ma 6 rokov .. to tak zo zaciatku po kastracii este asi uslo 🙂 ale s porovnanim co bolo pred kastraciou to je uplne super ..

0silvia0
11. apr 2019

@lucka12399 díky moc, asi to ani toho nášho neminie, ten smrádek je fakt nechutný, aj teraz tu v noci spal vo vnútri a cítim tu samú kocúračinu, fuj...

lucka12399
11. apr 2019

@0silvia0 viem ake to je .. u nas sa to nedalo vydrzat .. vsetky deky alebo oblecenie koberce no vsetko co sa dalo oznackoval .. ani vyprat sa to poriadne nedalo ... hrozne to bolo..

mareri
24. jún 2019

za mna nikde. Bala by som sa , že mi zniči nabytok. A vonku plati to iste. mame na terase novu zahradnu ratanovu zostavu a bala by som sa, že mi to zniči

najorbitka
6. dec 2019

@0silvia0 ahoj, môžem sa prosím niečo spýtať? Tiež mám mačičku ktorá ak chce ide von a ak chce je vnútri. Tiež máme vonku jazvečíka s ktorím sa hrá a aj si pri sebe pospia. No pes má samozrejme blchy keď je stále vonku a bojím sa že ich dostane aj mačička a neviem ako to riešiť, čo použiť lebo keď je dnu dosť často nerada by som si blchy dostala aj do domu 🙂 Hlavne keď ona je taký môj maznák že ešte aj spí pri mne 😉

0silvia0
6. dec 2019

@najorbitka ahoj, skus obom aplikovat frontline, nedavala si im to este?

najorbitka
6. dec 2019

@0silvia0 ešte nie. Zatiaľ sme mali len psa a ten to zvládal sem tam šampón a pohoda🙂 Len teraz by som nerada dostala blšky do domu 😉 a ďakujem za rýchlu odpoveď😁Budem musieť ísť veterinarke a riešiť to. Asi tam to kúpim že?

0silvia0
6. dec 2019

@najorbitka to kupis aj v kazdej lekarni, je to taky roztok, ktory nakvapkas za krk a nechas vstrebat.

najorbitka
6. dec 2019

@0silvia0 tak super. Ďakujem ešte raz 😁

0silvia0
6. dec 2019

@najorbitka nemas za co, len citaj navod, v den aplikacie kocura nehladkat a nesmu byt zvierata spolu, aby si to nepooblizovali. Idealne aplikovat vecer a oboch oddelit.

najorbitka
7. dec 2019

@0silvia0 dobre a ešte raz ďakujem za radu 😊

tdli
26. feb 2021

@martinatom1 ahoj,mam podobnu situaciu,nechala som si najdeneho kocurika co sa mi schoval pod auto,lepsie povedane do auta rovno...no ale k veci,ma tiez cca 5mesiacov teraz,kym bola zima vonku tak som ho nachvilku zobrala von na zahradu a utekal po chvilke dovnutra,teraz ako sa oteplilo a vyslo slnko,tak stale mnauci ze chce ist von.No a ja neviem co s tym,kastrovat ho chcem dat az v aprili,aby mal aspon 7mesiacov,no bojim sa ze sa mu vonku nieco stane,ked ho budem pustat sameho,teraz uz je zvedavy,lozi k susedom a ja uz mam obavy.Nie je tu v okoli pes co by som sa bala,skor ze ho prejde auto alebo ze sa proste zatula a uz sa nevrati.Neplanovala som mat macku a aha,mam milion hraciek,pelech,kukanu,dotrepala som dva konare ideme mu robit skrabadla,dali sme mu police na stenu,so psikom sa maju radi...ale pyta sa von,mat ho na voditku a na popruhoch je na prt,stale sa mota do niecoho.Poradte co robit.Ja nemam skusenosti s mackami,niekto povie nepustat niekto kludne pustaj...fakf neviem.

0silvia0
26. feb 2021

@tdli toto si musíš zospovedať sama. Ak napíšeš do skupiny mačkárov, v ktorej si aj členkou, tam ti napíšu že v žiadnom prípade nepúšťať. Iná skupina ľudí ti poradí, aby si ho pokojne púšťala, veď mačka patrí von. Ďalšia skupina ti povie, že fuj hnusná mačka, drž si to na dvore nech to neosiera druhým ľuďom záhradu.
Ak by som ti mohla poradiť z vlastných skúseností, ja by som ho nevykastrovaného von nepúšťala. Mali sme kocúra a ten chodil dobitý, za svoj krátky život bol 3x na veterine kvôli infikovaným ranám, lebo ho asi bili iní kocúri. Potom sme ho vykastrovali, lebo už začal značkovať.
Teraz máme 2 mačky z ulice, strerilizované a von ich púšťam s tým, že s tým jednoducho počítam, že raz sa možno nevrátia. Nástrah vonku je dosť.

marlent
26. feb 2021

@tdli ahoj tiez by som ho nepustala...je to maca maciatka su pojasene bala by som auta ine macky take maciatko raz dva zmasakruju...
My mame aktualne 2 macky adoptovanr ktore zili skoro 2 roky na ulici...jedna nechce ani na balkon,
Driha zo zaciatku mnaukala ze chce von po par tyzdnoch ju to preslo

tdli
26. feb 2021

Dievcata,viem ze sa musim rozhodnut,ale citam tu aj take prispevky ze macicky sa motkaju po vonku aj sa spokojne vracaju domov...je to tazke,milujem ten jeho xichtik,neviem si predstavit najst ho niekde pohodeneho,bez zivota,aj teraz sa mi skrutil do klbka na stehnach moj maly cert.Len ja som clovek co travi vela casu na zahrade,tak dnes pride neter na pomoc,bude ho mat na voditku aby som si mohla porobit zahradu.Vcera som sa pokusala obstrihavat ale v jednej ruke voditko s kocurom,v druhej noznice...katastrofa.Nici ma to ked mrauci a ja ho nechcem pustit von.Myslite ze po tej kastracii bude trosku lepsie?Ako zabezpecit balkon a terasu?Aby neusiel v lete...sietky proti hmyzu mame,staci to?

0silvia0
26. feb 2021

@tdli neda sa ti zabezpečiť pozemok, aby ti nepreliezol plot? Po kastrácii to bude určite lepšie.

martinatom1
autor
26. feb 2021

@tdli u nás to dopadlo tak, že kocúr bol prvý rok života zavretý v byte bez možnosti vychádzok. V 7mesiacoch sme ho dali kastrovať. Po tom roku sme sa presťahovali do domu, a z kocúra bytového sa stal kocúr vonkajší záhradný. Dostal obojok s adresou aby bolo jasné na prvý pohlad že niekomu patrí, má zateplený domček kde spáva, každé ráno čaká na terase na raňajky a potom obíde svoj revír ale prevažne sa zdržuje v našej záhrade. Naokolo sú aj iné záhradné mačky (netuším či kastrované) ale nerobia si zle, rešpektujú svoje revíry. Púšťame ho aj dovnútra, tam sa chvíľu zohreje, vyspí, a pýta sa von. Viem že niektoré mačkárky by ma ukameňovali, ale vidím že zrovna tento náš je typ takej záhradnej mačky, nie prešlachtený chúlostivý čo vydrží celý deň drichmať na gauči. Preto si myslím že je správne aby bol vonku, aj keď mu to prináša riziká.

0silvia0
26. feb 2021

@martinatom1 a bývate v dome, kde okolo chodí veľa áut, poprípade sú tam nejaké nebezpečenstvá?

zavana
26. feb 2021

ťažko vedať, ak y sa al von, či by niekam nezmizol. je to také nemusí ale môže. ak cgceš mať istotu, tak ho mate len dnu, no treba ho nejak vycviciť alebo proste na noc zatvarat o nejakej klietky

martinatom1
autor
26. feb 2021

@0silvia0 bohužial relatívne ano. Z jednej strany je cesta, ale našťastie kocúr sa áut bojí, sledoval tú cestu a rozhodol sa že tam nepôjde. Chodí na opačnú stranu kde je neobývaný dom so zanedbanou zahradou, tak vlastne jeho revír sú záhrady ohraničené cestou.