Mávate počas PMS stavy úzkosti a depresie?

anna883
26. jún 2019

Ahojte, neviem či tu už bola táto téma alebo nie. Ale chcem sa opýtať je tu niekto kto prežíva podobne PMS ako ja? 1.jula mám dostať menzes. Čiže je to cca týždeň pred menzesom. A vždy takto ten týždeň pred mi začnú úzkosti, búšenie srdca, depky. Je mi zle, zima, trasiem sa, nespavosť a podobne. Bojím sa najesť a napiť aby mi neprišlo zle. Áno u psychologicky som už bola asi na 5-tich sedeniach a AD nechcem. Ale tieto stavy mám len väčšinou pred menzesom.

xili99
26. jún 2019

@anna883 píšeš, mám väčšinou len pred menzesom, ak ich máš občas aj mimo menzesu, mala by si si dávať nejaké ľahšie AD, moja mamina mala podobné stavy a berie také vitmínové sáčky už asi pol roka a skoro vôbec to už nemá, je to tým, že pri PMS sa hormóny menia, koľko más vlastne rokov?

anna883
autor
26. jún 2019

@xili99 áno mávam ich aj mimo menzesu ale pred menzesom to je najhoršie. Bojím sa tých AD že čo ak ich vysadim tak to bude ešte horsie. Mám 19 rokov. A aké vitamínové sáčky berie ak sa môžem opýtať ? 🙂)

eliska13
26. jún 2019

@anna883 beries ATK?ak mne je vyrazne horsie pred menzesom gynekolog poradil ukludnovak typu Xanax, Lexaurin na par dni, ale ja som aj velmi vnutorne nervozna
Dobre ja davat si pravidelne magneb6, pupalkovy olej, gynex kvapky

xili99
26. jún 2019

@anna883 a hak nepomohla? Či neskúšala si brať antikoncepciu. To neviem presne, musím sa maminy opýtať, ale má ich od nejakej kočky od tadeto.

adelakom12
26. jún 2019

@anna883 ja mam sem tam uzkost a vsimla som si, ze vtedy (cez PMS) si o sebe myslim, ze som skareda jak noc upllne vsetko mi na sebe vadi, aj tie najmensie debiliny, ktore ked ,naopak, mam ovulaciu, praveze mam rada 😃 sranda, hormony su sialene. Proste vzdycky si tak racionalne poviem, ze to je drist co mam v hlave a co sa mi hyri hlavou a nemozem sa na to fixovat.. A potom hlavne ked ma uz uzkost napada, tak si pustim hudbu alebo idem von, zabehat to zabera fakticky asi ako nic. Proste cvicenie je liek u mna na uzkost.

anna883
autor
26. jún 2019

@adelakom12 presne keď mám ovulaciu tak mi je dobre, neriesim či som tučná škaredá. Proste samej sebe sa páčim. A keď mám pred menštruáciou tak som ako vymenená. Cítim sa hrozne, nenávidím sa, som strašne citlivá, mám úzkosti. A áno aj cvičiť by som chcela už začať len teraz mám niečo s členkom tak sa mi nedá. Ale je pravda že cvičenie určite pomáha. Minulý rok som aktívne športovala a bolo mi výborne, tak rozmýšľam že ak si dám členok do poriadku tak určite sa k cvičeniu a zdravej strave vrátim ( strava takisto robí svoje)

anna883
autor
26. jún 2019

@xili99 hak neberiem ani som nebrala. Dobre ďakujem 😊

vlasica19
28. jún 2019

@adelakom12 Boze, to aj ja som taka. Ale nastastie si v hlave dam dokopy, ze je to len skrz menzes. Prejde ten prejdu aj moje pochybnosti a moje cierne myslienky. Ale musim povedat, ze jak som bola tehotna, tak absolutne som nemala taketo myslienky, uplny klud, citila som sa stale tak akoby pekne, zensky 😀

sikibiki
21. júl 2019

@anna883 tieto symptómy sú spôsobené hormonálnou nerovnováhou, ktorá zvyčajne vrcholí v premenštruačnej fáze. Potrebná je správna výživa po celý mesiac, aby si mala všetky potrebné mikroživiny pre tvorbu a odvádzanie hormónov z tela. Depresie a úzkosti sú väčšinou spôsobené nedostatkom progesterónu a nadbytkom estrogénu v tele. Dôležité je jesť dostatok vlákniny, brokolicu, ľanové semená (max. dve polievkové lyžice denne), vajíčka, mrkvu, špenát, špargľu, avokádo, tekvicové a slnečnicové semienka, brazílske orechy (5-6 denne stačí), cesnak. Vyhýbať sa kofeínu a kofeínovým nápojom, transmastným kyselinám v margarínoch, potravinám s vysokým obsahom cukru a konzumácii veľkého množstva sacharidov. Spôsobujú výkyvy hladiny cukru v krvi, čo má za následok kolísanie nálad. Výborné sú tiež fermentované potraviny (kyslá kapusta, kimchi, bryndza, kefír), alebo užívanie probiotík. Proti PMS sú dobré tieto doplnky výživy:
Omega 3 mastné kyseliny – Výborný je rybí olej z treščej pečene, ktorý zároveň obsahuje aj vitamín D. Vitamín B6 – 100 mg denne, alebo B- komplex, Vitamín E – 150-600 IU
Vápnik – 1000 mg denne, Horčík – 300 mg denne, Vitamín C - 750 mg denne
Vitex jahňací – pomáha hypofýze tvoriť viac progesterónu a tým bráni prevahe estrogénu. Jeho užívanie treba konzultovať so svojim lekárom! Nesmie sa užívať v tehotenstve! A dostatočný pohyb je samozrejmosťou. 🙂

zumama
12. okt 2020

PMS vie poriadne vytrápiť... https://rodicom.sk/liecime/prevencia/2511-pms-n... Držím palce so zvládaním.

ivetka32
1. jún 2021

@xili99 ahoj ako sa volaju tie sacky. Kde to kupim? Ďakujem

sikea
10. júl 2021

Ahojte mne pre PMS prišlo z ničoho nič strašne zle …stavy na omdletie slabosť v celom tele zvýšený tlak búšenie srdca ….a od vtedy mám panické uzkosti s depresiou

jankaryan
30. aug 2021

@sikea ako ste to riešili toto mám aj ja

ivetka32
30. aug 2021

@jankaryan podarilo sa mi to velmi zmiernit 3krat dodna magnerot a pupalku dvojdomu v lekarni to kupite.ale najhorsie su dva dni pocas ovukacie vtedy ide uzkost a strach tak si dam polku lexaurinu ked idem spat. Nieje to take hrozne jeden lexaurin za mesiac. Ale magnerot je super je drahsi ale 15 eur na mesiac nieje vela ale fungujem akoby nic mi nebolo. Ked uz som zistila ze mam silne PMS sla som od lekara k lekarovi nikto mi nevedel pomoct. A zistili mi nizku hladinu progesteronu. Cize hormobalna nerovnovaha. Vdaka pupalke citim ze sa mi lepsi akne z chrbta ramien zmizlo mam oravidelnu Ms a aj plodne dni uz mi nieje tak zle. Ano prcy den ovulacie mi je na vracanie, odgrguje sa mi som nafuknuta taky strach uzkost je vomne ale treba aj stravu uoravut ked uz idu ovulacne dni je dobre nejest hluposti a viac vody caju. Vediet vypnut oddychnut povedat si ze zase su tie prekliate dni ked mi bude zle ale prejde to bude dobre. Neumieram a je to nerovnovaha hormonov. Lebo tie uzkosti boli hrozne lebo v noci som aj sedavala pri toalete, bala som sa co mi je ze umieram alebo xo lebo sa to opakovala kazdy mesiac v ten isty cas. Ale ked som zistila co mi je opadol zomna ten strach dokonca som xhodila k psychologicke skusala som vsetko. Az som sa nahnevala a zacala hladat odpoved. A nasla som ju. Je to silna forma PMS. Vela zien aj vracia odpadava a maju z toho stavy psychicje. Tiez som skoro sa zrutila ale ked uz viem co mi je viem stym pracovat. Ale bohuzial este nesportujem. Bojim sa ze sa mi zrychli tep a ze mi bude zle. Toto je jedna vec ktoru nvm prelomit ale chystam sa to riesit pomaly.

@jankaryan

sikea
31. aug 2021

@jankaryan riešila som to tak že som išla ku psychiatrovi a pridal mi nové lieky a už je chvalabohu lepšie

ivetka32
31. aug 2021

@sikea ano vrla zien to riesi takto ale vraj ked prestanu brat lieky su v tom naspat lebo oni len utlmuju ale nezbavia Vas toho. Telu chybaju minerali treba ich doplnat. Mne to magnerot velmi pomaha. Skuste ho a uvidite. Rano ked vstanete vezmite si ho a vzdy po jedle trikrat do dna. Uvidite zmenu
A pomaly znizujte davku liekov od psychiatra

sikea
1. sep 2021

@ivetka32 lieky od psychiatra neutlmuju ale liečia ….mne tie prvé ako keby prestali účinkovať tak mám nové a popritom užívam aj vitamíny …mám doma megneB6 ale to užívam keď mi je naozaj zle ….myslite že by sa mi polepšilo úplne keby užívam megnerot ?

jankaryan
1. sep 2021

@sikea mne veľmi býva zle pred MS a po nej

sikea
1. sep 2021

@jankaryan to aj mne veľmi býva zle pred ms a po ms

ivetka32
1. sep 2021

@sikea nvm vam povedat ci by vam to uplne vymyzlo lebo je to hormonalne. Ale lieky keby ste uplne vysadili tak je sto percent iste ze sa to vrati myslim tie od psychiatra. Lebo je to tak. Tolko diskusii od zien co som si nacitala a zeny ked prestali brat tak do dvoch rokov sa im to vratilo. Upravi sa to bud porodom alebo sa to moze este zhorsit. Sama som brala lexaurin a zvikla som si nanho a potom som sa zlakla tak som skisila tu pupalku a magnerot a naozaj ten lexaurin vezmem uz len jeden za mesiac ten magnerot mi neskutocne pomaha. Uz po par minutach citim energiu. A to som zacala este pracovat 11 hodin na nohach bala som sa ci to budem zvladat ale chvala bohu vdaka magnerotu idem ako pred rokmi. Mne sa toto zacalo dit tie stavy ked som prestala kojit po dvoch rokoch. Vela stresu nespala som. A najviac vtedy citim strach uzkost ked som napriklad nervoznejsia po hadke s muzom alebo s detmi ked sa uz nakopi ale je to vzdy lepsie dat si ten magnerot a pupalku ako lieky od psychiatra. Su navykove ja som nemohla bez lexaurinu opustit dom. Stale ho mam v kabelke aj ked ho neberiem lebo podvedomie mi neda. Ale aspon ho uz neberiem.❤️❤️❤️

sikea
2. sep 2021

@ivetka32 dobrý deň ….ta pupalka to sú kapsule alebo čaj ?ako si to mám pýtať v lekárni a vyskúšam ten magnerot ….môže sa pupalka užívať aj spolu s antidepresívami ?by ma potešilo keby sa už cítim ako pred tým ….stále mávam take mierne uzkosti ….chcem byt už fit

ivetka32
2. sep 2021

@sikea pupalku som uzivala aj v tekutom ale kapsule su lepsie. Magnerot urcite kupte. Mala som aj magnezium ale to nebolo dobre slabe. Magnerot je skutocne magnezium. A odporucam vziat ho rano ked vstanete hned a potom na obed po jedle a vecer po jedle. Nieje to hrozne lebo niektpry beru aj 2 tabletky 5krat dodna. Si myslim ze 3 krat dodna jedna staci. Berte aj tie lieky co mate ale skuste brat najprv iba polovicnu davku tych antidepresiv. Stiahnite si do mobilu aplikaciu bezstresu a tam je take cvicenie a toto som su pustala napriklad ked som soferovala a zrazu isla namna uzkost a pomohlo mi to. Zaciatky su tazke ale treba si ppvedat ze to zvladnem a hlavne je byt medzi ludmi lebo ta hlava to neriesi iba vtedy ked ste sama tak rozmyslate a ide to uz samo potom. Ale prvy mesiac som brala este aj pupalku aj magnerot aj obcas polku lexaurinu. Teraz po 3mesiacoch uz lexaurin vobec nepotrebujem. A to som bola natom naozaj zle bala som sa vychadzat z domu. A uz konecne zijem ako dakedy.ale s magnerotom a pupalkou. Je to na dlhsiu trat treba to brat dlhodobejsie aby sa upravili hormony. Ale je to zazrak ta pupalka. Migreny mo uplne vymyzli. Trpela som rokya si od 15stich a mam 31 a po tolkych rokoch vdaka pupalke nemam tie migreny. 7 eru to stoji v lekarni to kupite. Zlta krabicka. 60 kapsul.

sikea
3. sep 2021

@ivetka32 tu pupalku si určite kúpim ….mne sa stav už zlepšuje vďaka AD a budem môcť znovu fungovať normálne ….mám doma magne B6 to si dávam len keď je to nevyhnutne …..od utorka už idem do prace už sa veľmi teším že budem medzi ľudmi

jankaryan
4. sep 2021

@sikea zdravím beriete ad na pms. . Aj mne býva zle pred MS aj po nej

jankaryan
4. sep 2021

@sikea aké AD ste brali

sikea
4. sep 2021

@jankaryan ja beriem stále AD už 9 rokov a teraz nám pridané nové ….beriem ráno eliceu a pobede brintellix

jankaryan
8. sep 2021

@ivetka32 bola som u gynekológa povedala som mu čo je vo veci napísal mi antikoncepciu ja proste neviem fungovať

sikea
9. sep 2021

@sikea dobrý deň prajem kúpila som si tu pupalku a chcem sa opýtať ako ju užívate a že či môžem popri nej užívať aj vitamíny ….ja užívam vitamín C , zinok +selen ,vitamín D ,potom B12 a vinnu revu ….ta pupalka je 1000ka…..90tabliet

sikea
9. sep 2021

@ivetka32 dobrý deň to som Vám písala som to zle klikla

ivetka32
14. nov 2021

@sikea pupalka premna je najkeosia v tobolkach s vitaminom E je to zlta krabicka a balenie vyzera ako ked mate paralen alebo nocalgin