Pouličné mačiatko

sonka333
5. dec 2023

Ahojte,pred 2 dňami som bola u sestry na oslave a večer jej pri dverách mnaučalo maciatko,ani neviem aké staré asi je...ani ake pohlavie to je nakoľko ja som mačku nikdy nemala a po pravde nikdy ani naplánovala mať a iba ak tak na dvore,no...bolo mi jej ľúto tak sme si ju na noc vzali domov no ale nemala som pre ňu wc a ani jedlo tak sme ju na noc dali do garáže a trošku mlieka sme jej dali ano viem žeby to mačky nemali atď...zial nemali sme doma nič...a v garáži je radiátor tak tam aj ležala na pelechu,na druhí deň mi jej bolo ľúto tak sme ju odniesli ku domu sestry či náhodou si ju nenájde mamička ale nestalo sa tak...zase bola len pri dverách kde sme ju aj našli...tak sme zase šli po ňu a už aj kúpili wc a stravu určenú pre mačky...a plánujeme snou ísť k zverolekarovi len musím dodať že mám skoro 3 ročneho synčeka ktorí sa často budi večer od narodenia a vstávať ku cice to je náročné preto je v garáži kde už pekne chodí na wc...ale keď ju cez deň dám do domu a prenesiem wc tak potrebu tam nevykona...treba jej iné wc alebo ako to?...po pravde nechceme si ju nechať ale zase vyhodiť vonku do zimy to by som tiež neurobila...milovníci maciatok poraďte,....ako ju naučiť aby chodila v dome na macacie wc... ?

h2
5. dec 2023

Odkiaľ vieš, že mačiatko je pouličné? Možno niekomu patrí. Nám sa už stalo, že naše mačiatko, čo zo zvedavosti vyšlo pred dom na ulicu (a o chvíľu by bolo zase prišlo naspäť) niekto zobral, ako pouličné. Skús mačiatko vyfotiť a dať na nejakú miestnu FB skupinu, možno má majiteľa, ktorý je smutný a hľadá ho.

majkakvet
5. dec 2023

@sonka333 maciatko sa nauci casom. Malo, ktore je tak natvrdle, ze to neda. Macky su velmi custotne. Treba zobrst male, pohrabat jeho packou v piesocku vo wc.

sonka333
autor
5. dec 2023

@h2 lebo sestra vravela že to je maciatko jej susedy a tá vraj necháva takto množí a sa nestará nakoľko sestra býva v chatovej oblasti tak tam väčšinou jej susedia chodia príležitostne a hneď som ho nevzala ale neustále mnaučalo a chcelo ísť do vnutra...😔ako vravím...nemam to srdce ju vyhodiť ale zase nikdy som nechcela mať domáce zvieratko aj keď zvieratká mám rada....mali sme psíka vonku asi 7 rokov a keď nám raz vybehol tak ho postrelili a pritom ten psík bol strašne prístulny a nikdy by neublizil žiadnemu dieťaťu on ich doslova miloval preto asi 3 x za nimi vybehol na ulicu pretože bývame oproti svokre a vtedy opravovali plot a psik nám vybehol...😶preto sme sa rozhodli že už žiadny psík ani nič iba ak mačiatko ale ma dvor...tak teraz neviem čo z cicou...je mi zase ľúto ju stále nechávať v garáži ale nemnaucí tam ..ma tam všetko čo potrebuje akurát ešte škrabadlo jej zaobstarat...cez deň by som ju vzala aj do vnutra ale ako vravím...celý deň len ju musím strážiť pretože necika a nekaka do wc...v garáži wc ma a tam vykonáva potrebu...a nakoľko mám aj 3 ročné živé dieťa...a navyše dosť veľký dom ktorý treba neustále upratovať tak nemám toľko času sledovať maciatko...ale zase asi v garáži kde je radiátor a ma prístup k potrave a vode jej asi bude lepšie ako v týchto mrazoch vonku...či...?...vôbec neviem čo robiť

sonka333
autor
5. dec 2023

@majkakvet áno skúšala som to...a v garáži keď je tak tam som si dnes všimla že už pekne chodí na to wc...nakoľko už nikde nieje napišane ale ráno som ju vzala dnu a wc som jej dala do rohu do kúpelne a vypišala sa v stede v kúpelni tak asi to chce len čas...neviem...alebo ešte wc...jedno...ale zase sa bojím pretože ešte sme snou neboli u zverolekára a mám aj dieťa a to dáva stále ruky do úst...

syslik81
5. dec 2023

ak je v garazi teplo nechaj ho tam .. netreba u byt dnu .. ak neplanujes mat macku doma je to pre neho zbytocny stres... nechaj mu tam pelech jedlo a wc
a skus mu najst domov

madeincssr
5. dec 2023

@sonka333 si zlatá a máš dobré ❤️. Ak si neplánuješ uviazať živé stvorenie na roky, tak ho pofoť a vyves niekde (sociálne siete - zvieratkovské/mačacie skupiny) inzeráty, že daruješ do dobrých rúk.

majkakvet
5. dec 2023

@syslik81 jj garaz staci urcite.

sonka333
autor
5. dec 2023

@syslik81 asi to tak bude najlepšie...plne si uvedomujem že tá cica asi je v strese pretože v noci je v garáži a cez deň vo vnútri ...my máme garáž spojenú s domom takže nieje mimo domu...a po pravde sama sa na seba hnevám pretože som nerozhodna...za tie 2 dní som si ju obľúbila a deti tiež...mam 16 ročnu dcéru a skoro 3 ročneho synčeka..ktory keď sa ráno zobudí tak ju chce mať v dome...ale neublížuje jej...nijak...práveže ona skôr...stale za ním behá ...on sa jej skôr vyhýba...sem tam jej dá svoju hračku a ide na gauč a len ju pozoruje...na jednej strane si niekedy viem predstaviť že by bola iba v dome ale na druhej keď vidím ako celé noci mnaučí tak sa ani nevyspime...a k tomu ešte mám koženkovy gauč...všade závesy a kvety...tak cez deň sa to ešte dá keďže ju pozorujem ale neviem čo by bolo v noci...

sonka333
autor
5. dec 2023

@madeincssr ďakujem...ja to ani tak nevnímam...a ešte k tomu...tu na dedine kde bývam tak neraz od susedov som počula že darovali mačiatka a tie potom skončili na ulici a neraz aj pod kolesami aut...uvažujem nad 3 možnosťami...prvá:nechať ju v garáži a starať sa o ňu aspoň do jari a potom ju mať vonku a kŕmiť ju vonku...co neviem či je dobrá voľba 😔druhá:darovať niekomu...ale zase stačili 2 dni a veľmi sme si ju obľúbili..alebo 3 možnosť:nechať si ju vo vnútri ale nesie to zo sebou veľa komplikácií...nočné mnaucenie,zničený nábytok teda závesy gauč...lebo vidím že sa jej páči náš kožený gauč 😊a keďže pôjdem o onedlho možno do práce...tak bola by väčšinu času sama...😶čo tiež neviem...či je dobré...nuž musím porozmýšľať ale isto ju nevyhodim do tejto zimy...to isto nie.....

madeincssr
5. dec 2023

Mačka je nočný tvor a keď ju necháte vonku na voľno, skôr či neskôr sa nevráti (prejde ju auto resp. iné). Určite hneď zájdite za zverolekárom. Poraďte sa, čo jej dávať papať (ako si naučíš...) Je dobré naučiť ju (dať jej) hneď na obojček - reflexné prvky, info že je "niečia". V sezóne bude potrebovať protikliešťový obojček. Ak si ju necháte, na noc ju učte byť doma/v garáži (nalákajte na pamlsok). Síce ráno skoro vstane a bude Vás otravovať, chcieť ísť von, ale nič ju v noci nezabije. Záchod (hovienko) treba mať uzavretý, s dvierkami a aj tak hovienko vynášať prakticky po každom použití. Nejaké liepadlo/škrabadlo kúpiš aj na bazoši/sociálnych sieťach. Možno Ti niekto aj daruje celú výbavu. Ku zverolekárovi ho musíš v niečom zatvárateľnom prepraviť. A priprav si chlapčenské aj dievčatkovské meno pre istotu 🙂

syslik81
5. dec 2023

pozri -macke mozes nechty strihat a nic nedoskriabe.moja s zavesov ani nedotkne-ok gauc si to schytal-ale len preto ze jej nestriham a nema doma skrabadlo.. mnaucanie skonci-je to babatko chyba jej kontakt mnama ... daj jej hracky nieco na skrabanie a rozhodni sa kde bude ... na wc sa nauci rychlo .. a pre deti je to len plus .. vezmi ju k veterinarovi nech ju zaockuju odblsia odcervia a uvidis .. ber to ako zazrak ze si ta z neakeho dovodu maca vybralo a pred vianocami .. iste s nou budete mat vela zabavy

syslik81
5. dec 2023

@madeincssr moja nocna nieje -spi dlhsie ako ja a uzavrete wc ju desi ... protikliestovy obojok je na dve veci-pipeta je daleko lepsia

madeincssr
5. dec 2023

@syslik81 Je to aj vonkajšia, či len vnútorná mačka. Jasné, aj mačka je len človek a má svoju povahu. Ak je už naučená na ľudský režim dňa, nemáš problémy. Zabudli sme hovoriť o sterilizácii...

syslik81
5. dec 2023

@madeincssr hovorit o sterilizacii u pidi maciatka je skoro .. a moja bola len dnu a teraz neaky ten rok aj aj ... ked sa nevrati kym sa ide spat ma smolu ostava za trest vonku a tak si to druhy x rozmysli,ci chce lietat po vonku alebo dodrziavat vecierku ..specialne u maciek by som preto nepisala,ze je taka ci onaka-kazda macka je svojska a ina ...

mk1111111111
5. dec 2023

Ona sa nauci, treba ju do wc dat, ked ho prenesiete, aby vedela, kde wc je a nechat otvorene dvere, najlepsie by boli dve, jedno v garazi, jedno v kupelni. Na gauc kupte priehladne pvc ochrany a nic nedoskriabe. Kam nechcete, aby chodila, treba zakazat. Ak tam vyskoci, zlozit, razne povedat fuj a to aj 20x, ona sa nauci. Macky su sidce svojske, ale velmi ucenlive. Macka sa nesmie byt, inak vam prestane verit. Nase sa naucili vecer neotravovat. Spia az do ranneho budika. Potom cakaju za dverami, kym vstaneme. Na linku a stoly neskacu, na stolicky maju dovolene. Takze, vsetko sa vedia naucit.

aandrea9
5. dec 2023

@sonka333 vďaka, že si sa o mačičku postarala. Normálne jej daj do bytu to jej WC a polož ju tam, treba jej proste naznačiť, kde ho má. A hlavne na nejakom kludnom mieste s prístupom hocikedy. Inak mačka vydrží doma aj sama, aj tak väčšinu dna prespi 😁 treba jej kúpiť škrabadlo a tam si bude brúsit pazuriky. Mame tiež pouličnu od malička a nikdy za 5 rokov nič neznicila. Ak bude od malička vnútri tak si zvykne a nenarobi paseku.

aandrea9
5. dec 2023

@mk1111111111 na tu linku a stoličky neskacu ani keď nie ste doma?

mk1111111111
6. dec 2023

@aandrea9 na linku nie, na stolicky maju dovolene, mame kamery aj dnu

sonka333
autor
7. dec 2023

@aandrea9 ďakujem,už som ju dala odčerviť ale čo ma teraz desí je to že či nemá blchy...to ma nenapadlo pozrieť až neskôr som pozrela ale nevidím na nej nič a teraz sa bojím či som si už aj dom nezamorila 😭keď čítam že ako sa je ťažko zbaviť blch tak ma celé telo svrbi už len pri predstave že ich doma máme....

madeincssr
7. dec 2023

Ale veď to by veterinár videl a povedal Ti.

sonka333
autor
7. dec 2023

@madeincssr nevravela nič...iba odpovedala na to čo som sa ja pýtala a ja blbec som sa presne na takúto podstatnú vec nepýtala nakoľko som tam bola so synčekom a ten reval o dušu tým pádom všetko to prebiehalo chaoticky 🤦‍♀️ako prídem nato či ma mačička blchy?...pozerala som jej kozusok ale je čierna tak je to ťažko spoznať

aalt
7. dec 2023

My sme nedavno tiez nasli male maciatko. Ze ma blchy bolo hlavne vidiet po okupani, ked zostali "utopene" na plienke ktorou sme ju vyutierali. Ale kupali sme ju hned, aj ked bola velmi malinka. Macacie blsky su v kozusku take sikovne chrobaciky. Celkom rychlo sa tam vedia pomedzi srst pohybovat. Kup macaci sampon a okup ju. Vajicka macacej blchy neostavaju na srsti, ale vypadavaju do okolia (aj larvy ci ako sa to pri blche vola), takze pravidelne kompletne vycisti/oper pelech a povysavaj/vyumyvaj okolie a (ak ich uz nemas premnozene a vsade) po par kolach zarucene vsetko vyhubis. Na ludi macacie blchy (zvycajne) nejdu. Ci moze mat macka aj iny typ blchy neviem. Pri pravidelnej beznej hygiene nemaju macacie blchy sancu prezit.

aandrea9
7. dec 2023

@sonka333 prídeš na to jednoducho.. nadmerne sa vtedy škriabe a cisti kozuch az tak, ze má lysinky v kozuchu. Veterinár jej určite pozrel aj kožuch, minimálne prešiel rukou proti srsti. Hlavne uška treba mrknúť ci nemá svrab, ale to iste tiež pozrel. Nestresuj toľko 😊 ja mam vonku 8 kozuchov a žiadny nemá blchy ani nikdy nemal.

sonka333
autor
7. dec 2023

@aandrea9 Bože 😭áno všimla som si...ma ich...neviem prečo ma hneď nenapadlo ju odblšit ...problém je v tom že sme sa vracali od sestry ráno o pol 3 a vzali sme aj to maciatko...bolo vo vnútri a o deň sme s ním šli k veterinárke...odčervila a prezrela kozusok ale nepovedala nič iba že v januári zopakujeme odčervenie a potom bude vakcina...a teraz som bola v garáži a všimla som si na pelechu tie malé zrnka a po utreti do vlhčenej utierky ostala krv....teraz isto mám zamoreny dom..😭manžel kričí...ze nech ju dám preč ale ja a deti sme si zvykli na ňu.. a teraz neviem čo dalej

bluka2
7. dec 2023

Tie blchy zvládnete… keď ste si ju obľúbili, tak myslím, že zvládnete všetko 🤞❤️

refly
7. dec 2023

Normálne kúpiť buď odblšovací šampón a okúpať, alebo sprej / kvapky od veta. Kvapká sa to za krk. Túlavé mačky riešim často, blchy majú málokedy a keď už, tak iba iba pár. Určite nebývajú fest zamorené. Okúpem a na druhý deň si už ani nepamätám že boli blchy. Netreba sa báť.
Čo som počula, ľudskej blchy sa ťažko zbavuje, ale to je iný typ. Tieto zvieracie sú nič.

aandrea9
7. dec 2023

@sonka333 kľud a nestresuj. Okup ju a bude to dobré. Manžel nech sa ukludni, ten drobec za tie blchy nemôže a je na človeku, aby mu pomohol🙏❤️

sonka333
autor
7. dec 2023

@refly viete😔nemohla som ju nechať vonku ale kladiem si to za vinu ja...mohlo ma napadnúť že keď bola mačička vonku tak treba hneď okúpať tým šamponom...ale o pol 3 ráno som sotva mohla niekde zohnať šampón a po pravde ani nasledujúci deň ma to nenapadlo...lebo som si ju prezrela a nebolo vidno nič ale cica je čierna tak možno preto...ale pravda je aj taká že ja ani neviem ako taká blcha môže vyzerať a teraz keď som urobila ten test s tou servitkou tak už viem že blsky ma...len to že ona je v garáži teraz lebo dr povedala ze 2 dní nech je radšej tam ale ja tammam zároveň aj práčku a oblečenie ktoré tam sušim keďže to je vyhrievana garaz spojená s domom...😔a teraz keď kúpim ten šampón pre mačičku...ako poriešim ten garáž...ked tam asi zrejme tiež budú blchy...a k tomu možno aj v dome keďže 2 dní cez deň sme ju mali vo vnútri...😭ako toto mám poriešiť?..keď som čítala všetko možné ako blchy sa množia v domácnosti...mam normálne úzkostne stavy prisaham Bohu 😭ale mačičky sa vzdať nechcem...pretože vonku zmrzne a do dobrých ruk keď darujem tak nikdy neviem či v tých dobrých rukách aj bude...možno som príliš a nie možno ale určite mám prehnane stavy a do toho manžel...😭ale on si ju tiež obľúbil ale keď vidí ako sa tvárim že najradšej by som všetko dezinfikovala tak sa mu ani nečudujem ze je taky aký je...ja mám prvýkrát zvieratko v dome...teda v detstve som mala cicu a po pravde v tom čase rodičia ju ani neočervili a ani neodblsili a dokonca somnou spala a nič no teraz ma chytá panika keďže sa blch bojím

aalt
7. dec 2023

Maciatko okup. A oper alebo vyhod ak spi/lezi na nejakych "handrickach". Doma iba normalne povysavaj a pozmyvaj. Na 99% to na macacie blchy staci. A na garaz mozes kupit nejaky repelent a vystriekaj to tam pre pokoj duse. Ak ju teraz par krat pravidelne okupes tak raz za tyzden, tak aj keby este nejaku blsku chytila, tak ju "utopis" neskor. Sampon staci obycajny macaci, nemusi byt special proti blcham. Len ju poriadne "napen". Tie kvapky su "silne" a maciatkam sa, pokial viem, nedavaju. Nasej to tiez zverolekarka este nechcela davat. Ale zatial ani neplanujem. Kupana bola uz 3x 😉 ale blsky som videl iba po prve kupanie.

refly
7. dec 2023

@sonka333 Vážne sa nemusíte báť, je to iba nová skúsenosť a manžel je typický dramatický chlap a robí z komára somára. Oprať mačku, oprať pelech a handry a je po blchách. Normálne v lekárni / u veta sa dá kúpiť sprej na blchy pre mačky (treba dávať bacha aby bol pre mačky, lebo je viac typov a mačky môžu byť občas háklivé)
Našla som si ešte aj článok, aby som neklamala, len je v angličtine https://mypetandi.elanco.com/en_gb/parasites/fl...
Ale v skratke... každý druh zvykne mať špecifické druhy bĺch - je dokonca rozdiel medzi blchou psou a mačacou. A každý druch bĺch preferuje to konkrétne zviera. Zvieracie blchy ľudí moc neľúbia. V časoch núdze môže kusnúť, ale nezabýva sa na Vás. Tiež je nepravdepodobné, aby ste mali "blchy všade". Logicky, pre blchu znamená smrť zliezť zo svojho zdroja potravy, takže sa zvyknú držať ako....blchy v kožuchu XD Blcha určite nezleze zo zvieraťa dobrovoľne, prečo by to robila?
Tiež blchy sú iba malé chrobáčiky, žiadny terminátori. Väčšinou ich zabije obyčajný kúpeľ a keď to poistíte prostriedkom na blchy, tak nemajú šancu. Seriózne vážne, venujem sa záchrane zvierať, mala som ich tucty, blchy sú nič. Okrem mačiek som odblšovala aj ježov aj vtáky a teda tie sú iná káva, než nejaká mačka....

Akurát teda, aby ste sa neľakli..... ak budete kúpať (zase, dá sa to poriešiť sprejom a nemusíte kúpať vôbec) tak je veľmi pravdepodobné, že nejaká blška vyskočí. Logicky sa budú snažiť ujsť pred smrťou, pôjdu jediné suché miesto - hlavu zvieraťa a asi nejaká /é vyskočia. Tak sa neľaknite a iba ju spláchnite do odtoku, alebo pricapte rukou :D

Blchy treba riešiť, ale fakt to nie je koniec sveta.