Psík k deťom

fedorka13579
21. jún 2015

Dobrý deň,
neviem sa rozhodnúť pre plemeno psa do domu ( do záhrady). Mohli by ste mi prosím poradiť? Nikdy sme žiadneho nemali-nemám skúsenosti.- Mal by mať menej ako 50 cm a vhodný k malým deťom. Páčia sa mi plemená s dlhou srsťou ako samoyed, ale je príliš veľký. Nemala by to byť ani čivava. Rada by som bola keby sa dal ľahko vycvičiť. 🙂

lilimoni
21. jún 2015

Pes je spolocenske zviera, takze vystekavac na dvor je prenho trapenie. Ale dobry pes je ktorykolvek retriever alebo aj bernsky salasnicky pes. Ale vyskovy, zdravotny a hlavne povahovy standart ti zaruci jedine pes s PP 🙂

gabrielita1610
21. jún 2015

@lilimoni to si ako myslela ,ze vystekavac na dvor je pre psa trapenie???
@fedorka13579 Bernsky salasnicky je skvele plemeno ,nasi ich maju - su to mierumilovne stvorenia ,pokojne ,aj k detom skveli spolocnici ,samozrejme pes je pes co sa tyka deti a ostrazitosti nikdy nieje dost

ukulela
21. jún 2015

kdetom chvalia labradorov ... ale ty chces mensieho. vo vseobecnostizalezina vychovea zvladnutipsa ... a ja by som sa nebala animiesanca / utulkoveho psa. dakeho si vyhliadnut, par krat h ist aj s detmivyvencit, aby ste odpozorovali jeho spravanie a potom sa rozhodnut. v utulkochajvedia,ktore psyby dali k detom a ktore nie.
a pre motivaciu: http://refresher.sk/10164-27-psov-ktore-spravia...

lilimoni
21. jún 2015

@gabrielita1610 myslela som, ze den, noc je sam na dvore 😒

fedorka13579
autor
21. jún 2015

@lilimoni A kto tu hovorí o tom, že pes bude sám v záhrade celý deň a celú noc?

gabrielita1610
21. jún 2015

@lilimoni Podla mna su plemena ,ktore patria do domu a tie ktore maju byt iba von a urcite tym netrpia ,velky pes potrebuje mat v prvom rade poriadny vybeh ,nepotrebuje papuckovu kulturu ,praveze tie velke plemena trpia v byte...neviem si predstavit ze by nasa 50 kilova fenka Bernskeho salasnickeho bola dnu , samozrejme ze pes potrebuje aj pozornost a tieto su skveli spolocnici ,dokonca ked place neterka ,tak steka k miestu odkial plac vychadza , preto si myslim ,ze urcite v zahrade netrpia 🙂

lilimoni
21. jún 2015

@gabrielita1610 aj nas flat je vonku ale s volnym pristupom dnu a pohyb podla plemena 🙂 ratlik potrebuje denne viac pohybu ako doga napr 🙂 v noci spava s nami v spalni, cez den beha po dvore 🙂 inak k detom by som brala menej temperamentne steniatko z vrhu 🙂

A plati stare dobre pravidlo 🙂

alaguema
21. jún 2015

@lilimoni dúfam, že tým nechceš povedať, že podmienka k tomu, aby bol pes spokojný je, že má prístup do domu alebo dokonca do spálne.

lilimoni
21. jún 2015

@alaguema nie, staci aby sa mu niekto kazdy den venoval a ked ma spat vonku, tak aspon zateplenu budu aby mal 🙂

alaguema
21. jún 2015

@lilimoni búdu majú zateplenú, sú dvaja, aby sa jeden necítil po nociach sám 🙂 . A čo rozumieš pod každodenným venovaním sa?

lilimoni
21. jún 2015

@alaguema psik je spokojny, aj ked ti moze "pomahat" pri praci na dvore. Poskrabkat za uchom, hodit lopticku naucit ho nejaky povel 😀

alaguema
21. jún 2015

@lilimoni to mi odľahlo 😀 Lebo sa mi zdali doteraz spokojní, ale začínala som o sebe pochybovať 😉 Troška ironicky to podávam, ale mám dojem, že dnes to niektorí ľudia v téme psi ženú do šialených extrémov. Ja mám známu, ktorá už dva roky "testuje" rôzne krmivá a spôsoby kŕmenia svojho miláčika a on akoby stále nevedel ničomu prísť na chuť. Sa čosi utrápi s tým 😀

ettel
21. jún 2015

mne sa pes v posteli veru nepáči, myslím v mojej

lilitela
21. jún 2015

@fedorka13579 To zalezi aj od toho, kolko o psoch vies, ci mas skusenosti. Asi ani nie, inak by si poznala stranky, kde dostanes info, ktore chces. Ale nevadi, niekde zacat treba: do googlu: inteligencia psov, vyhodi ti plemena podla lahkosti cvicitelnosti. A potom dogforum.sk, prip. ine stranky, kde najdes popisy ku psom, uplne optimalne je kupit si knihu, mas to okamzite prehladne, a nie je to obrovska investicia. Pes okrem pozornosti, vyzaduje aj trochu vycvicit, a starostlivost. A je rozna, niekoho ide porazit z jarneho a jesenneho plznutia, niekto sa zase narobi s tyzdennym cesanim. Mas nejake skusenosti? Kolko casu si ochotna obetovat tomu co pisem? Ak chces psika "iba" k detom a na zahradu, odporucam skor z utulku, myslim, ze su prisposobivejsi. Ciste rasy su casto plemenene za nejakym ucelom - polovny, sluzobny, lovecky, pastiersky, atd. Alebo vyberaj zo skupiny - spolocensky.

jeennyv
21. jún 2015

@fedorka13579 Ziadnemu psovi nie je dobre privizanemu alebo vypustenu iba na dvore....to povedia aj odbornici....v prvom rade je potreba dobre zvazit, ci ste schopni minimalne na 10 rokov prebrat zodpovednost a starostlivost za nieho ineho, a to su aj nemale peniaze na ockovanie, lekara, jedlo atd... my mame hava uz 14 rokov bude teraz mat...cize je toho o psoch vela podla mna, co sa treba naucit....ak neviete o psoch nic dobre zvazte tento zavazok, resp. skuste najprv vencenim a navstevami v utulku ako rodina, resp. si nejako privyknut na domace zvieratko a po dalsie ak su deti male, starostlivost bude vsetko na vas dospelych....

lilimoni
21. jún 2015

@alaguema ja sa okolo chovu a vycviku motam uz 15 rokov. Pes nie je hracka. Je to clen rodiny a svorkovy zivocich. Treba zvazit vsetko. Strava ma byt vyvazena. Niektore plemena nie su vhodne k zaciatocnikovi. A naozaj povahovy standart vie zarucit iba pes s pp. Poznam labradora, ktory by decku hlavu odkusol a musi nosit nahubok stale 😒 a plati, ze unudeny pes je destruktivny. Cim inteligentnejsie plemeno, tym viac zatazit mozog potrebuje. Moji chalani maju v spali pelech kde spia. Na gauc nechodia, maju vlastny bazen ale s tym treba ratat, ked si slovek kupuje plemeno, ktore ma iste naroky.
Ale clovek, ktory nevie o starostlivosti nic odporucam navstevovat cvicak so psom.

alaguema
21. jún 2015

@lilimoni ja sa okolo výcviku nemotám...pochádzam z dediny a tam bolo vždy psov a nikto z toho vedu nerobil. Žila som v niekoľkých európskych metropolách, to len na ilustráciu, že nie som zadubenec, ktorý v živote z rodnej obce paty nevytiahol. A možno aj preto mi niektoré dnešné tendencie doslova idú na nervy. My máme dvoch psov, bez pp. Nikdy sme ich za hračky nepokladali, vieme, že sú to psi 😀 Staráme sa, dostávajú granule, kosti, mäso a občas zvyšky z kuchyne ako ryža, zemiaky, chlieb. Dúfam, že ma za to posledné neudáš na ochranu zvierat 😀 Výcvik nemajú a sú bezproblémoví. Jeden je zlatý retriever a druhý je mix. Prvý sa dožíva spokojných 11 rokov v plnom zdraví, bol to vždy úplne bezproblémový pes. Druhý je mladý a už vie čo áno a čo nie. Bez nejakého špeci výcviku. Na cvičáku sme v živote neboli a ani nebudeme. Napriek tomu všekto funguje k najlepšej spokojnosti oboch strán 🙂

alaguema
21. jún 2015

@ettel mne ani v spálni 😀 Tiež myslím v mojej

evitka83
21. jún 2015

@fedorka13579 my mame fenku ridgebacka pri rocnej dcerke a ineho psa si pri nej neviem predstavit. Strazi ju ako poklad...ale zas takemu psovi sa tiez treba venovat, vyzaduje pozornost a miluje spolocnost svojich panov

blackcat8885
21. jún 2015

Ahoj mam celkom dost skusenosti so psami,aj som studovala kynologiu. Moj nazor a teda aj prax co viem,tak k detom skor velke kludne plemeno ako je Bernsky salasnicky pes-ja mam dvoch a maleho syna,robila so psom aj canisterapiu s detmi,su to kludne psy,daju sa aj dobre cvicit,pripadne aj plemena ako ovciak,vyzla,kolia,austalsky ovciak,samojed su inteligentne a vhodne k detom.V prvom rade ziadny pes uceny z neba nespadol tak ked ho uz budete mat tak s nich chodte na cvicak-nie je to tam drahe plati sa rocne mozno 20e clenske a tam vam pomozu cvicit vasho psika.Drzim palce

blackcat8885
21. jún 2015

Jasne aj ine plemena mozu ist k detom som nenapisala,ale prevazne male psiky chcu mat svoj pokoj co je pri detoch tazko.Pozri google charakteristiku plemien ake sa ti pacia,urcite tam najdes takeho akeho hladas.A inak aj v utulku su psiky,ktore sa potesia novemu domovu 😉

lilimoni
21. jún 2015

Najlepsie je vybehnut si na vystavu a porozpravat sa s chovatelmi o plemene, ktore chovaju. 🙂

danielahamar
21. jún 2015

my máme lagottku s PP /bol a je to vysnívaný pes môjho muža/, nenormálny pes, spoločenský, prítulný, len mu treba určiť čo môže a čo nie, lebo by skákal ináč po hlave každému 😀 srsť - raz má krátku, raz dlhú, podľa počasia 🙂

puchic
22. jún 2015

mame vlka co sa tvari ako husky a maleho syna . chova sa svorkovo a je naozaj divoky. no nemenila by som ho za ziadneho psa s pp. vsetci sa ho boja kedze je to poriadne hovadko no k syncekovi nepusti nikoho a su ako dvaja vlci bratia. takze podla mna je jedno ake plemeno si vyberiete . vela zalezi na vychove psa. aj z labradora moze byt vrazdiaca masina a z vlka zase domaci milacik 🙂

barnica
23. jún 2015

my máme psíka cane corso čo je veľké plemeno a ten je poklad k malému stráži ho a miluje a máme aj mini yorkinu a ta pred malym uteka lebo ma paniku... oboch máme bez pp z utulkov a zachrannych akcii a stanic. navyse poskytujeme aj dočasné opatery pre psíky z útulku a nikdy by som svoj život nevymenila za nič. malý má rád zvieratá a nieje bojazlivý. môj názor je,že pes patrí k deťom