Netradičné rómske mená

29. mar 2022

Ahojte 😅 Nie som rasista, ba dokonca som poloromka, iba ma zaujimaju take tie netradicne romske mena, co davaju niektore romske maminky svojim detom 😃 Dakedy je to otras, ale dost sa na tom clovek pobavi a aj lutuje tie deticky. Tato tema ma napadla vtedy, ked som v cakarni pocula romsku mamicku ako krici na syna Rodriguezko 😅

niikoletka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
30. mar 2022

@niikoletka ajaj 😅

kamajka
30. mar 2022

Trinidad je u mna topka, Kevinko, Džúlio proste super no ale tak človek si zvykne na hocičo časom.😀

kamajka
30. mar 2022

A jedna bola aj Frida v škôlke 😄

zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zazvorka87
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tecko28
30. mar 2022

Ucim na romskej skole, vzdy ma najviac pobavi, ze hoci daju dietatu meno a casto exoticke, nakoniec ho volaju uplne inak:
Roland je Cukro, Rudolf je Princo, Armand-Cico, Veronika- Sindika, Ricardo-Lacko, Helena-Pinka.... Meme kopu Jesic, Fabianov, Chanell, Lurdes a chalana co sa vola Parys

jjanulienka
30. mar 2022

Moja sestra ma susedu a ta ma deti Ruletu a Žeton(neviem ako sa píše ale takto sa vyslovuje)😅😅😅🤦‍♀️

miskaska
30. mar 2022

Bola som s detmi na llieceni a chodili tam turnusy z detskych domovov. Jeden chlapec sa volal Armando. Tak mi tych deti boli luto, boli to vesele deti, plne energie a poriadne neposlusne.

zuzana76
30. mar 2022

@mamina0078 rodriguez je priezvisko, krstné meno je rodrigo

iwuanka
30. mar 2022

Ja mam vtipnu prihodu, inak mi je jedno ake maju deti mena, ci romske alebo neromske. Mamicka v porodnici porodila chlapceka, zrejme jednoduchsej povahy a sestricka sa jej pyta ako sa chlapcek bude volat. A mamicka odpovedala: CHUJILO. Zrejme chcela povedat Chulio ale sa jej to pomotalo. 😉 snad sestricka meno opravila.

ivuska027
30. mar 2022

@jjanulienka 😂😂😂 som šikla teraz

mamina0078
30. mar 2022

@zuzana76 Poznam 4 Spanielov, co majú to meno ako krstne a vsetci maju okolo 30-40, jeden 53 takze nie je to ziadna novinka medzi menami

elementissa
30. mar 2022

Ja som to akurát minule hovorila mužovi pri obede, že z tých rómskych mien si preto ľudia robia srandu, lebo to by nebol problém, že dávajú deťom zahraničné mená (môj syn má tiež zahraničné meno), ale preto, lebo vždy vyberú mená podľa aktuálnej telenovely- čo by tiež nemusel byť problém, veď v takej telenovele máš 50 a viac postáv, ktorým poznáš meno- ale oni vždy vyberú len mená hlavných postáv a tak sa to všetkým spojí. Ja som skalopevne presvedčená, že meno môjho syna určite využili scenáristi v nejakom filme či seriáli (a možno som ho aj niekedy zachytila ako dieťa, možno preto mi ostalo v podvedomí a zapáčilo sa mi, keď ho manžel navrhol, keď prechadzal babybames.com); rovnako ako moje meno som počula vo filmoch a seriáloch rôznych produkcií. Takého Branislava som v žiadnom filme ani seriáli nestretla napriklad. Ale keď máš medzinárodné meno, tak sa a ním stretávaš v kinematografii a je to úplne v poriadku. U Rómov je podľa mňa kameň úrazu, že väčšinou čerpajú len z toho jedného námetu, ktorý aktuálne vysielajú v telke a keby vyberali aspoň nejaké vedľajšie postavy, tak by to nebolo také okaté :D ale keď dáš dcére meno Šeherezáda akurát vtedy, keď ide rovnomenná telenovela v hlavnom vysielacom čase, tak je to také... Nekreatívne 😅 ale ja som inak za to, aby mali deti medzinárodné mená, žijeme v globálnom svete, čím internacionalnejsie, tým lepšie. Žiadna diakritika ani komplikovaná výslovnosť.... Mám indických kolegov, ktorých ani za pána neviem osloviť, lebo to sú také zvláštne mená (niektoré ako Ramya, Ilteja sú v pohode, ale napríklad Jyioti to fakt netuším ako sa to číta :D ešte že s nimi nemusím volať, lebo by to bol riadny prepadák :D rovnako typické severské mená, 5 spoluhlások na kope 😅 dobre Bjorna ešte prečítať viem, ale niektoré sú fakt perly...a priezvisko je rovnaký jazykolam, takže ich môžem oslovovať akurát "hej ty tam" 🤣). A ešte sa mi nepáči, keď dávajú rodičia deťom mená, ktoré nevedia správne napísať. Ako tu bolo spomenuté, že typkyna zapisovala Chulijo, keď oficiálna forma je Julio a je to úplne normálne meno. Videla som v článku nejakej pôrodnice Chuan Ektor... Veď daj decku španielske meno, no problem, ale tak, aby bolo správne napísané ortograficky nie foneticky. Keď nepoznám základy ortografie/fonetiky daného jazyka, tak nedávam také meno, lebo nebudem predsa zapisovať patvary. Keď chceš Juana Hectora, tak maj, ale nauč sa ako sa to píše. Ja by som tiež nedala svojmu dieťaťu indické alebo nórske meno, lebo mi nie sú jasné princípy fonetiky a ortografie daných jazykov (a nebudem zasa na sedláka čítať všetko po anglicky, všakže 😅🤣)

vevesh
30. mar 2022

@iwuanka si mi pripomenula tiez z porodnice v nemecku- prechadzam si mena babetiek na vozikoch (boli odparkovane pred svedskym bufetom)- Alexandra, Maximilian, Heidi, Clara, Jonas....a PRINCE Jr. Junior 🤪🤪🤪🙈🙉

michellemary
30. mar 2022

@elementissa Branislav sa aktuálne vyskytuje v seriáli Nemocnica na JOJ. 🙂 Vo všetkom ostatnom s tebou súhlasím 🙂

karolinakr
2. apr 2022
mimikarol
15. apr 2022

Ja som raz jednu počula ako oslovila malé dievčatko Fialka. Veľmi sa mi to páčilo, je to už hádam aj 10 rokov a pamätám si to stále.

salima66
16. apr 2022

@mimikarol Možno to bola len prezývka.

heln
16. apr 2022

mozno tato diskusia nemusela byt zamerana na romske mena, ale na prihody s netradicnymi menami, trochu inak by to vyznelo.
ja som pocula prihodu z detskeho domova, ked bezdomovkyna dala meno synovi Zeus a ked si po neho prisla do porodnice, tak zabudla ake to bolo a vymenovala vsetkych greckych bohov ktorych si spomenula.

elementissa
16. apr 2022

@michellemary nuž, to neviem potvrdiť ani vyvrátiť, slovenskú filmovú/seriálovú produkciu nesledujem (ani TV nemáme :D) ale verím ti, ak máš prehľad

zmrzlinka8
9. máj 2024

@puertorico Rosado po španielsky znamená ružový 🙂

pleja
9. máj 2024

@elementissa Ja zas nesúhlasím s tým aby sa dávali "iba" medzináerodné mená, lebo zaniknú tie špecifické pre národ a teda zanikne aj diverzita, tak ako zaniká diverzita oblečenia. Keď je každé druhé meno Ema/Emma a Sofia, alebo Adam a Samuel tak to tiež nie je ktovieako originálne hoci vôbec nič proti tým menám nemám. Ja mám zo sk kalendára, ale také tie menej používané. Mne sa páčia také ako Bartolomej, Vavro, Metod, Rastislav, Ľudmila, Lesana, Svetlana....a verím, že aj medzinárodná komunita si nájde spôsob ako ich osloviť...a zrovna Branislav bolo aj v našom výbere a nevidím na ňom nič zlé.

monicatko20
10. máj 2024

Mňa napríklad strašne baví meno rytmusovho syna - Sanelko.. 🫣 a tak isto Plačkovej Diorko 🤣