Nesting ako model rodičovstva po rozvode

hugger
23. júl 2023

Pri nestingu deti zostavaju na jednom mieste a rodicia ziju v samostatnych bytoch a v pravidelnych intervaloch, napr. tyydenne sa striedaju v starostlivosti o deti. Vyhodou je ze deti sa nemusia stahovat ako pri striedavke a kazdy z rodicov ma rovnaku moznost kontaktu, a povinnost starostlivosti o deti. Povod v severskych krajinach kde je vysoka rozvodovost a zaroven vysoka uroven kultury vztahov.

Zjavna nevyhoda ktora kazdeho napadne su naklady na udrziavanie troch domacnosti. Aj preto asi na Slovensku nenajdeme vela prikladov. Ak by sme odmysleli tento problem aky je vas nazor?

Ma s tym niekto skusenost? Ake vidite nevyhody, rizika z pohladu deti, rodicov, partnerov rodicov? Je nejaky vek dietata vhodnejsi na taketo usporiadanie? ( teenagerka v mojom pripade, uvazoval by som nad 4 rokmi pocas gymnazia potom sa uvidi).

Su nejake ine modely pri ktorych sa deti nemusia stahovat a kazdy z rodicov ma rovnaku moznost kontaktu s detmi?

majada35
23. júl 2023

@nikaeli iste, je to o veku...kedy sú uz deti relat.velke, a rodičia vo veku, kedy už neplánujú ďalšie deti z dôvodu veku .. a sú predovšetkým na to vytvorené podmienky.

hugger
autor
23. júl 2023

@nikaeli ked sa rodicia zhodnu ze je to platna moznost vieme to riesit s dcerou

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jan510
23. júl 2023

@hugger ja ked si vezmem do uvahy aku partnerku potrebujes a zhanas po empatickej a emocionalnej stranke nie je mozne ak by aj na ten kompromis pristupila aby vo vztahu nebola tymto frustrovana. Jednak by si ju odstrihol od svojej prvotnej rodiny a vytvoril si s nou nejaku svoju predstavu o partnerstve a kazdy druhy tyzden by bola sama. Toto by zvladla len zena, ktora je citovo chladnejsia a pri tej zas ty nebudes spokojny. Treba asi vymysliet nieco ine.

jan510
23. júl 2023

@elizabet173 myslim ze problem je tam s tym bytom, manzelka chce asi aby jej byt podaroval a on to asi chce na deti. aspon sa mi zda ze pisal nieco podobne niekde. Tak asi rozmysla tento byt prepisat na deti a manzelke a sebe kupit nieco ine.

vilma7
23. júl 2023

V dnešnej dobe je mnoho žien ktoré majú deti od viacerých partnerov, dva a viac. Takže v tomto prípade by sa to nedalo absolútne použiť.
A ako.tu už bolo spomínané, mnoho rodičov si potom založí vlastnú rodinu, kde je potom obchádzanie na dlhšie obdobie nerealizovatelne.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jan510
23. júl 2023

@elizabet173 tiez si myslim zeby mali mat kazdy svoju domacnost a nechat to na deti aku frekvenciu by zvolili a kludne by mohol mat styk neobmedzeny, len ak ma zly vztah s detmi tak asi preto to chce do striedavky, ktovie. Velakrat sa povie A a nepovie B. a zas jeho niektore temy su cisto racionalne, az prilis rozumove, miestami sebecke akoby to pisal niekto s aspergerom , vobec neberie do uvahy emocionalnu stranku ludi

hugger
autor
23. júl 2023

@elizabet173 take slovenske mierove riesenie, uvazoval som aj nad tym

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
deedol
23. júl 2023

@hugger ja len na margo toho hermana, pozri si o nom najskor nieco, on ani nie je psycholog a ozajstni psychologovia ho dost kritizuju. https://cs.wikipedia.org/wiki/Marek_Herman

kristiii
23. júl 2023

@hugger ty sa už začni v prvom rade pýtať na názor svojej dcéry a nie modrého koníka. Predostrite jej všetky možné alternatívy, nech porozmýšľa, čo by jej asi najviac vyhovovalo. Tu ti môže 100 ľudí napísať, že je to super nápad a zrovna tvoja dcéra si to nebude vedieť vôbec predstaviť. A podľa predošlej diskusie, čo si založil, nemám pocit, že s ňou máš taký super vzťah, že by ona túžila po striedavke v akejkoľvek forme.

hugger
autor
23. júl 2023

@kristiii chcel som poznat vseobecne skusenosti. Ci a ako to pouzijeme v nasej situacii zalezi len na nas

kristiii
23. júl 2023

@hugger o tejto verzii som počula a tuším som tu niekedy aj písala, že pri striedavke by takáto forma mala byť povinná, nech si len pekne rodičia skúsia, čo je to pendlovať každý týždeň hore dole, hlavne ak býva každý v inom meste. Ale aj tak sa mi viac pozdáva, aj z pohľadu človeka z rozvedenej rodiny, viac jeden domov u rodiča, ktorého dieťa preferuje a neobmedzený styk s tým druhým. Proste mať možnosť ísť za ním kedykoľvek chce, ale nie, že prišla nedeľa, tak musí, aj keď nemá teraz najmenšiu chuť. A hlavne pri pubertakoch sa tie chute a nálady vedia meniť veľmi rýchlo 😁

hugger
autor
23. júl 2023

@kristiii to co popisujes bude asi nase riesenie ale chcem pozriet na vsetky moznosti 😊

aiana24
23. júl 2023

@hugger dospely sa lepsie vysporiada s emociami ako dieta. Dieta treba chranit. Ak chceme najlepsie pre dieta, obaja rodicia sa prisposobia tomu.

aiana24
23. júl 2023

@pribinak logikou ak A je lepsie ako B a B je lepsie ako C:

A=dieta a rodicia spolu
B=dieta u jedneho rodica byva (lebo domov je len jeden) a s druhym sa stretava
C=dieta byva na dvoch miestach alebo v tretej "akoze" domacnosti ktora nie je domovom pre rodicov

pribinak
23. júl 2023

@aiana24 ale tu vo variante B nemáš zadefinované že ten rodič je matka
Trochu sa vykrucas

rorino
23. júl 2023

@hugger presne,

aiana24
25. júl 2023

@pribinak
Marek Herman, český psychológ zaoberajúci sa výchovou detí, kniha "Najděte si svého marťana"

pribinak
25. júl 2023

@aiana24 nepoznám ho

hugger
autor
25. júl 2023

Temu mozeme uzavriet, nedoslo k dohode, asi tu mieru spoluprace ktoru by to vyzadovalo zatial nemame
Dakujem za vsetky nazory

deedol
25. júl 2023

@pribinak ako som pisala vyssie, nie je psycholog (ale rad sa tak prezentuje…)

pribinak
25. júl 2023

@deedol dik za info