1,5 ročná dcérka odmieta jesť kúsky jedla

tosomja
6. dec 2011

Ahojte, poraďte, ako mám naučiť jesť moju skoro rok a pol ročnú dcérku. Problém je v tom, že na obed zje tak dve tri lyžičky a ostatné drží v puse a nechce to prehltnúť. Drží to v puse, kým ju nezačne nadavovať, až to vypľuje. Viac do nej nedostanem. Už som skúšala nechať ju "vyhladovať", že si sama bude pýtať, ale zase sa to opakovalo, zjedla pár lyžičiek a dosť, ale keď som jej to pomixovala, tak zjedla všetko.
Už papala pekne, len mäso nechcela, ale teraz nezje ani banán, ani rozvarenú mrkvu, pokiaľ to nieje na kašu. Už som fúfala, nemôžeme ani nikde ísť, ani jej variť to, čo zjeme aj my, pretože vymýšľa. Nenútila som ju jesť, keď nechcela, pri krmení sme v kuchyni, kde ju nič nerozptyľuje. Skúšala som ju zaujať aj nejakou hrou, dávala som, nech papá sama, ale len sa hraje, jedlo je všade, len nie v brušku.
Máte skúsenosti?

tosomja
autor
7. dec 2011

@jana17 ani moja nie je bohvieaká jedáčka 😖 ale už som sa tešila, že pekne papká, nie stále len jogurt, výživa, kaše...a necelé dva týždne dozadu mi trucuje, dnes napr. nejedla skoro nič, o piatej sa zobudila, že mňam mňam, tak som je spravila mlieko, vypila necelých 90ml, viac nechcela...zaspala, o ôsmej som jej spravila chlebík s maslom a syrom, dvakrát zahryzla a stačilo...ale jej sa aj odgrgne...
do obeda nejedla nič, ani náznak hladu, na obed som jej spravila kuracie na zelenine s ryžou, samozrejme som jej to zmixovala, ale zjedla asi štvrtinu dávky a už neotvorila ústa 😖
Do 16 hod. nechcela zase nič a potom už len výživu s piškotami a teraz na večeru som jej spravila kašu, tiež len polovicu zjedla a spí...

jana17
7. dec 2011

@tosomja Ja neviem, mne sa z mojho pohladu zda, ze papa pekne... ale zase ja nie som objektivny hodnotiaci. Nepomohlo by len to, ze by si jej trosku zmenila jedalnicek? Nam to celkom zabralo. Proste som sa raz nasrala, ze naco sa budem trapit z varenim, ked to aj tak neje, a odvtedy mi manzel nosi jedlo z jednej restiky. To jej rozdelim aj na dva dni a hotovo. Asi jej chybal glutaman 😀 Je to tazke radit, pretoze kazde dietatko je individualne. Nasa napr. moze maso a vsetko co sa na to podoba, ale ovocie nie-nie. Kamaratkin maly zase ovocie a maso nie-nie. Dnes mala maso na prirodno s ryzou a dusenou zeleninou, tak som jej to tam vseliako maskovala a aj tak zbadala a vravi: aha mama, mkva, zajo! (mrkva) 😀 Ale to ma urcite po svojom otcovi, lebo aj ten ma taku zvlastnu filozofiu, ze "keby to bolo jedle, nebolo by to zelene" a to uz je ina kapitola...

tosomja
autor
7. dec 2011

@jana17 na to, že jedla pred dvoma týždňami všetko zaradom, či to bola mrkva, alebo mäso, ryža, zemiaky, tak teraz nechce nič...vidím, že sa to zhoršilo až do takej miery, že keď jej poviem, že ideme papať, začne sa hrať aj takými vecami, čo v živote v ruke nemala, len aby sme nejedli...neviem, čo sa deje, preto chcem ísť k lekárke sa poradiť, čo mám robiť...je aj trošku bledá, mne sa to nezdalo, ale keď mi to dnes povedala mama, ktorá ju dlho nevidela, tak som si to všimla aj ja...možno si už namýšľam, ale internet je plný "zlých" správ, opisov, skúseností, keď deti nejedia, neprímajú vitamíny...vlastne ako môže príjmať vitamíny, vlákninu, a ostatných potrebných vecí, keď odmieta papať...? Uvidíme, čo nám povie dr.,nechcem myslieť na to, že by jej fakt mohlo chýbať železo, alebo niečo iné, ja som celý život nebrala žiadne lieky, žiadne doplnky k výžive, som tu, nikdy mi nič nebolo...

annalena
7. dec 2011

@tosomja no ak ti pred dvoma tyzdnami mala jedla vsetko, a teraz odmieta, tak to fakt prediskutuj s dr....ja som to pochopila tak, ze mala ti odjakziva horsie jedla. 🙂 moja je od narodenia zly jedak, teda lepsie povedane od prikrmov, kojena bola bez problemov....od ukonc. 6. mes sme zacali zeleninou, trvalo 2 mesiace, kym zjedla par lyziciek.
inak tak pre porovnania, co sme dnes jedli my:
o piatej 150 mlieka,
potom mala este polku obycajneho dietneho suchara (to som vcera zabudla spomenut, to je asi jedina pevna strava, ktoru ona bezproblemov zje),
doobedu uz viac nic nechcela
obed - 3 lyzicky zemiakov - pani, co ju opatruje ked som v praci, jej dala pred spankom este pohar kakaa, vypila vraj mozno deci,
po spanku zjedla jeden biely jogurt,
potom co som zirala, zjedla az 3 mesiaciky z mandarinky ☹
no a vecer 250 mlieka.
toto je fakt jeden z tych extremnejsich dni, ale co mam robit. ☹

jana17
8. dec 2011

@tosomja daj vediet, ako si dopadla u dr.

tosomja
autor
8. dec 2011

@jana17 ako na potvoru, dnes tam dr. nebola, musíme ísť zajtra, hoci neviem, ako to vyriešim, ideme ešte aj do Ke na oslavu.

@annalena Malá sa asi "zľakla" že pôjdeme k dr., dnes celkom pekne papala, hoci len mixované, ale na ostatné dní toho zjedla dosť. Ešte k tomu aj zobkala z ovocia, chipsov, ešte z Mikuláša...obed zjedla celý (špenát)
Ale večeru už nechcela, celý čas sa jej grgalo...

tosomja
autor
14. dec 2011

Takže, boli sme pri dr., zobrala nám krv, či nám nechýba železo...výsledky boli v poriadku, nič nezistili. Vraj to bude pravdepodobne zo zúbkov, alebo je prefíkaná a lenivá hrýzť. 🙂
Už to neriešim, lebo by som sa zbláznila, počas celého dňa za ňou utekám a vždy jej niečo strčím do úst, aby aspoň niečo mala v brušku. Budem jej častejšie variť jemné jedlá, aby nemusela prežúvať, hoci tým "vyhrám" jedine, že nám bude trvať večnosť, kým sa naučí jesť aj kúsky. Ale nenechám ju predsa hladovať.