Množstvo príkrmu pre 5 mesačné dieťa

zuzulikmichalik
27. jan 2016

maminky, prosim vas, dcerka ma 5mesiacov a 11dni, prikrmujeme uz od zaciatku 5.mesiaca, potrebovala by som poradit.... zatial jej skusam stale rozne druhy zeleniny, ale ona je veliky jedacisko a zatial mi bez problemov vsetko spapala, nebola zeleninka, ktoru by som jej musela vyradit, ziadna reakcia, vsetko jej ohromne šmakuje. Stale jej davam za prikrmom zeleninovym aj mlieko. Problemom je, ze neviem kolko najviac jej toho prikrmu mozem dat a kolko mlieka este po tom prikrme.... pretoze mam pocit, ze keby som jej dala celu misku plnu zeleniny a za tym 25Oml mleika, tak ona bude tahat, dokedy nebude prazdna flaska 😀 Moja otazka je teda, kolko toho prikrmu moze zjest najviac a kolko mliecka po tom? alebo kedy uz jej nemam to mlieko v case obeda davat? zacala som zeleninove prikrmy zahustovat uz aj zemiakom alebo aj pšenom... Dakujem za vsetky rady a tipy.. 🙂

juhseverzapad
28. jan 2016

Daj jej k tej zelenine mäso.

sardinka335
28. jan 2016

Prikrmujem tiež, mam taky malý ,,kastrolik,, tam dam jeden menší ošupaný nakrajaný zemiak, niekolko koliesok mrkvi, ružičku brokolice alebo karfiolu....pripadne kusok chudeho mäska, pridam rascu a napr. kusok paštrnáku, dve tri kolieska ten prikrm pekne ,,prevoni,, toto všetko uvarím spolu a premixujem nakolko ešte nemame zuby. Je to taka davka cca do 200 ml... Aj ja davam za prikrmom mlieko - cca 100ml plus minus. Čo sa týka toho kolko...zavisí od dieťaťa, ale ak teda nema ,,stopku,, a ,,nema dno,, tak si myslím ze max tých 250ml prikrm plus cca 100 - 150ml mlieka...ale iste je to individuálne. Mlieko jej mozeš davat podla jej potrieb...ved je ešte mala a do roka je mlieko určite jednou z hlavných zloziek potravy, takze tam podla mna sama intuitívne uvidíš do kedy davať v čase obeda mlieko.

qidko
28. jan 2016

Suseda ma 9m. syna prikrmuje od 3.m.a stale koji ten ties nema mieru ale musis si odhadnut kolko vzdy je lepsie menej ako viac a mliecko bi som urcite davala pre deticky je to zaklad kym su velke

lilik96
28. jan 2016

Pokial nema traviace tazkosti, kludne daj kolko by spapka, myslim, ze zo zaciatku sa dava 100-150gramov. Moje deti tiez vzdy vsetko zjedli a este sa dotlacili mliekom 🙂 potom dlhsie vydrzali do dalsieho krmenia 🙂

lubi40
28. jan 2016

Myslim, ze babatko v jeho veku ma zjest 150-200g prikrmu. Ak to spapa, mliecko nepotrebuje - na zapitie mozes ponuknut vodu, nesladeny cajik. Ak ma este hlad tak zarad netucne maso (kura, morka, kralik, hovadzie...) cca 15g/den postupne mozes aj tucnejsie ryby (losos, tuniak) myslim, ze max 20g/den. Mozes dan aj polovicku na tvrdo uvareneho vajicka (teraz ma asi niektore ukamenuju, ale ja zijem v zahranici a tu sa dava vajicko - bielko+zltko). Alebo mozes namiesto masa dat strukoviny - cicer, fazulku, soju... ale tiez okolo 15g/den. To by ju uz malo zasytit a nebude potrebovat mliecko.
Postupne s vekom sa davka prikrmu zvysuje na cca 250g v jednom roku a maso na tusim 20-25g/den.

juhseverzapad
28. jan 2016

Nechcem niekoho uraziť, ale naozaj dodržujete, tie akože predpísané gramy a mililitre? Veď koľko dieťa pýta, toľko mu dám. Či nie?

lubi40
28. jan 2016

@juhseverzapad Neurazas 🙂. No ja som dodrzovala 🙂- akoze max hodnoty, cize ked zjedol menej, tak menej-nenutila som, ale viac som davala iba vo vynimocnych pripadoch.

zabina27
28. jan 2016

@juhseverzapad ja som nejako nekukala na predpisane, ale proste som chcela mat sajnu, kolko asi navarit, aby to bolo akurat bud na 1 alebo 2 dni 🙂

@zuzulikmichalik ked vobec nevies, skus kuknut na hotove prikrmy v obchodoch, na gramaze, myslim, ze od 6 mesiacov su 200g pohariky, ja som uz cca vedela, kolko je toho v miske. Ak malemu chutilo, zjedol dost, co mu velmi nechutilo, tak nezjedol celu porciu. tiez je rozdiel, ze napriklad taka vodova tekvica nezasyti tak ako zemiak, cize zalezi aj na tom, co vlastne varis, ale treba pestro... Nas kludne zosrotoval ten poharik vyzivy, cize asi +- take mnozstvo, uz nejako ovela viac by som nedavala (ze napriklad dvojnasobok). potom mozno za par tyzdnov uz pridat desiatu alebo olovrant nejake ovocie, ak by mala stale velky apetit. A neboj sa, vzdy je to lepsie, ako ked dieta nechce jest nic a nic, to je vacsi problem 😉
inak ja som mlieko uz nedavala, ked uz jedol klasicke porcie, len dokym len tak ochutnaval, ze 2 - 3 lyzicky. ale ked malej chuti, tak nech sa napapa 🙂

sardinka335
28. jan 2016

@juhseverzapad samozrejme ze nepozerám kolko dieťa zje štylom ze mas 100gramov lebo tabulky...to nie, ..ale tu zakladatelka piše, ze dieťatko by zjedlo všetko alebo teda tak som to pochopila, ze kebyze da pred neho pol kila tak zje pol kila....
Mne sa to zdá nemudre nakolko aj dieťaťu sa zbytočne vysokými porciami rozťahuje a zaťažuje žaludok...preto teda aspon orientačne. Tie male detske pohariky su okolo 150 - max 250gramov...

Ja osobne by som do toho roka nenahradzala mlieko ziadnymi fazulami, cicerom z ktoreho akurat tak naduva na hovado...soju uz vobec nie...Ked uz tak to dajte do prikrmu ale nie ako nahradu.
Predpokladám ze pisatelka dava UM ale nech dava aj MM kazdopadne mlieko obsahuje stale potrebne zložky, ktore dieťa potrebuje - omega mastne kyseliny atd...
5 mesačnemu by som ani nedavala vajičko....odporuča sa len zltok...a druha vec je ze to zatazuje obličky tak skoro podavať tieto veci ako bielok, soju... Netreba sa tak ponahlať s tymi prikrmamy. Tam ,,na zapade,, jedia uz ročne deti jedla z fastfudov a krmia sa hranolkami...ja som neni ziadna bio eko matka, dam aj piškotu do ruky prečo nie občas, tiež mam doma batola a do toho roka tiež nemusí jest ako my dospelý ale postupne ,,nabehne,,.

ukulela
28. jan 2016

@zuzulikmichalik ja som to riesila vyzivovymi poharikmi 🙂 na zaciatku som bola spokojna, ked zjedoml tenmalicky polovicny poharik (teda jeho objem) - a po mesiaci uz zblajzol prikrmu aj za klasicky vyzivovy poharik, resp aventacky poharik, co sa da zavieckovat ... takze cca 150 ml.
a tiez zalezi, aky husty prikr murobis. je rozdiel 250 riedka polievocka a 250 huste zeleninove pyre.

yanni
28. jan 2016

Ja suhlasim s @ukulela . Tiez to tak robim. A tie aventacke 150 a 180 ml pohariky su super.
Deti na UM by sa mali prikrmovat skor, deti na MM 6 mesiacov vylucne kojit. Nasa mala je plne kojena, zacali sme tiez zeleninkou - mrkvy a pastrnak - zjedla par lyziciek. Po case zjedla vzdy viac a viac. Potom sa k zeleninke prida zemiak. Po ca. tyzdni po zemiaku mäsko. Po mesiaci nasa zbastila kompletny obed co je vo veku 6-7 mesiacov 170-200 g.
nie som nejaka extremna bio matka ale zijeme v Nemecku, momentalne docasne v Saudskej Arabii, a vidim denniodenne, co nespravne stravovani uz s malymi detmi vie narobit.
tiez vsetko vazim. nasa by tiez zjedla aj kona. ovocie jej velmi nechuti (zatial) ale zeleninu zbasti vsetku bez rozdielu. pokym nezjedla kompletny obed -zelenina, mäso, zemiak/ryza, trosku repkoveho oleja a jablcnej stavy (koli lepsiemu vstrebaniu zeleza), tak si este cucla MM, tteraz uz len cistu vodu.
Kto nechce vazit, nech sa orientuje podla vyzivovych poharikov. niektore deti este nevedia, kedy maju dost. To sa tiez musia naucit. nasa tiez len pila, pila, pila, jedla, jedla, jedla. teraz uz otoci hlavu, ked nechce viac. Alebo vobec neotvori usta, ked ma dost.

lubi40
28. jan 2016

@sardinka335 ja som to nemyslela tak, ze ma nahradzovat mlieko fazulou a sojou, ale, ze ak je dieta hladne, tak namiesto masa moze primiesat strukoviny. A to, ze na "zapade" jedavaju rocne deti hranolky je uplna blbost. Zapad, vychod, sever, juh - deti jedia, co im daju rodicia a vsade sa najdu aj taki aj taki. To, ze tu sa moze jest vajicko a na svk iba zltok a v cr iba bielok, tak to sa mi zda smiesne. Sama som vedecky pracovnik a preto viem, ze tieto studie su casto nejednotne. To, ze nieco sa na svk robi tak alebo onak, este neznamena, ze je to najlepsie ani to, ze je to najhorsie. TYm len chcem povedat, ze vsade je to inak a kazdy sa snazi davat detom to najlepsie.... Odsudzovat "zapad" na zaklade najkych predsudkov podla mna nie je rozumne, hlavne preto, ze starostlivost o deti je tu na ovela lepsej urovni...

yanni
28. jan 2016

@lubi40 inak, s tym vajcom mas pravdu. Ja som to ani nevedela a to mame 4 deti. No na konovi sa docita clovek vselico 😕 Ale v kazdej krajine je nieco rozdielne.
Tiez tie strukoviny. Soja je alergen, mal by sa zavadzat pomaly, podobne ine struhoviny, kedze nafukuju. Ale vyskusat sa musi, inak sa clovek nedozvie, co dietatu vadi. Ja som vzdy zavadzala najskor sosovicu: Cervenu, je lepsie stravitelna.