Môžu sa začať prikrmovať skôr kojené deti?

katarinanad
20. jan 2018

Ahojte, dostalo sa mi do usi ze vraj uz aj deti kojene sa mozu zacat prikrmovat od 4. mesiacov, naposledy som zacinala s prikrmami uz davno a mozno sa to uz zmenilo.

sindas
20. jan 2018

Nie, kojene deti az od 6. Mesiaca

ukulela
20. jan 2018

lekari stale odporucaju, ze plne dojcene dieta zacina s prikrmami od 6. mesiaca. od 4ho ukonceneho zacinaju deti s umelym mliekom.

petruldo
20. jan 2018

ja som kojila a s príkrmom som začala caa 4,5 mes., do roka mala len 3 nemliečne príkrmy, zvyšok MM. kojila som do 2,5 roka

ba81
20. jan 2018

Ja som prikrmovala😉 Po lyžičkách som dávala ochutnávať vsetko co mohol.v 6.mesiaci uz pekne papal

katarinanad
autor
20. jan 2018

Dakujem za odpovede;)

vejapa76
20. jan 2018

@katarinanad aj kojené deti sa môžu prikrmovať od uk.4.mesiaca.

katarinanad
autor
20. jan 2018

@petruldo akoze mal len tri nemliecne prikrmy, nerozumiem celkom, môžete mi blizsie popisat ako ste co zavadzali? Ďakujem;)

katka2602
20. jan 2018

Dcéru som kojila do 4 rokov a prikrmovat som ju začala od 4 mesiaca a vôbec nijak jej to nepoškodilo, práve naopak nemám s ňou problém čo sa papania týka.

katarinanad
autor
20. jan 2018

@vejapa76 a co sa zmenilo ak viete ze uz sa mozu an kojene od 4.mesiaca

lindusss2016
20. jan 2018

@katarinanad kojene sa odporuca prikrmovst skor len v pripade, ze maju reflux. Je uplne zbytocne, ak nemate ziaden problem, aby 4 m dieta dostavalo prikrmy.

katarinanad
autor
20. jan 2018

@lindusss2016 pri druhom dietati som zacala od 6.m a dovtedy len MM, no chcela som.zacat troschu skor aspon od 5., maly je dost velky skoro ako polrocne dieta a vela a casto papa MM

sju11
20. jan 2018

Mam 4mesacne plne kojene babo. Chcela som zacat prikrmovat od 6m ale docitala som sa o imunologickom okne. Nemam to este uplne nestudovane ale vraj je dobre vtedy dat ochutnat babu aj lepok .... pohladaj si info k tomu ;)

katarinanad
autor
20. jan 2018

@sju11 ved to, ze pozerala som to tiez, ta ci vlastne to sa neberie ako prikrmovanie aj ked netypicke od 4. mesiaca aj u kojenych deti tzv. ochutnavanie....nerozumiem tptiz preco je taky velky rozdiel medzi prikrmovanim u deti s UM a MM...prve dieta malo UM tak som zacala asi v 4,5 mesiaci a druhe malo MM tak po 6.mes., a viac sa mi pacilo skôr zavadzat prikrmy pretoze na vsetko bolo viac casu, kdezto od 6.mes. bolo treba všetko hrr stihnut v tom a v tom tyzdni...co sa mi zdalo naraz vela nových veci resp. v kratkom casovom horizonte...

katriona1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katriona1
21. jan 2018

@katarinanad @katarinanad syn má 8 mesícu, je kojený a prikrmovat jsem ho začala hned od 4 mesícu, nestačilo mu moje mléko, pres den byl stále hladový a nemel dostatek, jídlo mu zachutnalo a do týdne snedl 150g., od 6 mesícu jí 3x denne, já stále kojím tak 5-6x denne a mléka mám víc než dost a malému mléko stále chutná
mám i starší dceru která byla kojená do 20 mesícu a prikrmovat jsem jí začala krátce pred 6 mesícem, s ní nebyl problém a mléka jsem mela dostatek, beru to teda individuálne, proste díte je od 4 mesíce schopné prijímat pevnou stravu at už je kojené nebo na UM, ale proto se u detí na UM doporučuje záčít drív, aby se rychleji prešlo na pevnou stravu a omezovalo se pití UM, což je pri kojení nežádoucí, tam je zase doporučováno co nejdéle kojit a brzké zavedení príkrmu je spojované s postupným odstavováním se dítete, ale je to vše individuální, syn má od narození jak dudlík, tak používám flašku, brzo jsem prikrmovala a stále se krásne kojí 🙂
mám i album kde mám posané jak jsem prikrmovala syna
a presne jak píšete, pri starší se všechno muselo zavádet rychle, navíc ona jídlo odmítala a já byla akorát vystresovaná a malá taky, syn jedl pekne od začátku, žádné stresym, na všechno plno času 🙂

petruldo
21. jan 2018

@katarinanad celý postup mám v albume Zavádzanie príkrmov.
Nemliečne príkrmy - všetka strava mimo mlieka. začala som obedom, potom pridala večeru a nakoniec raňajky. po roku desiatu a olovrant. stále som kojila na požiadanie, aj po každom jedle ak chcela, nijak som kojenie neobmedzovala.
Ja sa prikláňam k začatiu prikrmovania - ochutnávaniu aj u kojených detí po 4. mesiaci, samozrejme ak začnú javiť záujem o jedlo. Čo mám odpozorované z okolia, ak sa začne po 6. mes., dosť veľa detí má problém s odmietaním nemliečnej stravy.

katarinanad
autor
21. jan 2018

@petruldo Dakujem pekne pozriem si to ;)

mishicca
21. jan 2018

Moja tiez plne kojena a lekarka kazala prikrmovat od 4.mesiaca...to zalezi aj od toho ci sa uz otaca a roznych faktorov (tak som sa to docitala aspon, lebo som nerozumela preco tak skoro)...ale od 6.mesiaca uz musi mat aj lepok. Nevedela mi kakat po zavedeni prikrmov, pamatam si ked som s placom volala lekarke ze 9 dni nekakala a tahali sa dlho problemy so stolicou, ktore sa upravili az niekedy v 2 roku a doteraz mam fobiu z toho placu, ked to neslo...teraz pri druhom to urobim inac urcite nebudem 100% pocuvat lekarku.

montemotherone
21. jan 2018

@katarinanad áno. Pozri si niečo o "imunologickom okne" ...https://najmama.aktuality.sk/clanok/252709/o-co... Samozrejme, 4-6 mesiac sú to len také ochutnávania (!!!) nemyslí sa tým, že dieťa ti zje misku rezňa so zemiakmi 😁 Ide skôr o "prvé stretnutie s alergénmi" ako prevencia proti neskorším alergiám. Čo sa týka príjmu energie, materské mlieko to stíha vykrývať do cca 6 mesiaca 😉 Vyskúšala som to na synčekovi. Napriek tomu, že ja aj dcérka sme alergičky, malý zatiaľ o.k. (klop,klop 🙂

montemotherone
21. jan 2018

@petruldo môžem potvrdiť. Synček, u ktorého som začala v 4.mesiaci "vyhľadáva" jedlo častejšie. Dcérka to mala ako "povinnú jazdu". Celý predškolský vek to bolo s jedením jedno veľké trápenie. A to bol syn dojčený do 3,5 roka a dcérka do 2 🤔 keby som pri nej tušila to čo pri ňom... Ale to vtedy netušili ani odborníci 🙂 O imunologickom okne som sa dočítala len v novšej literatúre pre alergológov...

katriona1
21. jan 2018

@petruldo já jsem sice dceri začala dávat ochutnávky od cca 4,5 mesíce, ale podle Dr. jsem mela dát jenom tak oblízat lžičku 1x za 3 dny a malá vypadala víc než ochotná neco jíst, tehdy by klidne snedla i víc, ale nedala jsem a potom když jsem začala opravdu s príkrmy od toho 6 mesíce, tak totální bojkot, ani pusu otevrít nechtela a brečela hned jak videla lžičku, trvalo to skoro 2 mesíce, porád si ríkám, že kdybych jí neomezovala a dala ochutnat víc v období kdy o to mela zájem, že by jídlo neodmítala

vanesanova
21. jan 2018

@katarinanad kojene deti od ukonceneho 6.mes.a hlavne velmi pomaly a postupne...nam zacali velmi chutit a maly vela papal prikrmov potom nechcel uz mliecko...tym sa mi znizila tvorba a mali sme trojmesacny strajk to vazne nikomu neprajem zazit ja som si to oddrela a na stastie kojime dalej.kojenie ma byt hlavny prisun pitia a jedla az do dvoch rokov prikrmy len ako doplnok len na ochutnavku.

katriona1
21. jan 2018

@vanesanova no jako nezlob se, ale do 2 roku mám díte hlavne kojit a jídlo má jen ochutnávat? po 6 mesíci je už kojení nedostačující a díte potrebuje víc než jen ochutnávat a je normální, že když začne jíst tak se méne kojí, kojila jsem dceru skoro do 2 roku, ale už pred 1 rokem prevažovala pevná strava nad MM a postupne se kojila jenom v noci a podle mne je to tak uplne v porádku
a když syn chce sníst 200g. príkrmu a klidne by si dal i víc a hodinu za tím se ješte nakojí, tak mu mám dát jenom ochutnat ?

vejapa76
21. jan 2018

@katarinanad už za mňa odpovedala
@montemotherone v príspevku o 07:58

vanesanova
21. jan 2018

@katriona1 tak to odporuca mamila a ja som len napisala svoj zazitok ze ked moj maly zacal vela naraz papat prikrmy mliecko uz nechcel a potom som tri mesiace oddrela strajk skoro sa mi odstavil ale ved kazdy nech robi ako chce.s papanim sa ma hlavne zacat pomaly a postupne nie za tri mesiace don tlacit 5 chodov.potom zacinaju problemy s kojenim

hu.hu
21. jan 2018

Kojim 3.dieta (a rada), ale podla mamily by som s nim mala chodit na cecku do prace ... aspon do 5.r.dietata ...

hu.hu
21. jan 2018

Tiez som plne kojene deti zacala prikrmovat uz pocas imunologickeho okna... zjedia vsetko, ziadne alergie a neznasanlivosti ...

katriona1
21. jan 2018

@hu.hu presne jsi to vystihla 🙂 podle nich bych asi 2 letému venku na hrišti dala ochutnat 3 lžičky jogurtu a potom vytáhla cici aby náhodou nesnedl moc a neodstavil se mi predčasne 🙂

@vanesanova víš každé díte je jiné a já se rídím podle toho co potrebuje a chce to moje a ne co mi kdo nasadí do hlavy, já do malého nikdy jídlo netlačila, naopak ho musím brzdit, protože on by jedl mnohem víc a kdybych mu chtela dát jenom pár lžiček tak by se asi zbláznil a já bych jeho potreby mlékem nevykrila, to bych ho musela natočit jak si pri jídle souhlasne mručí a poklepává si rukou do kolínka když mu dám lžičku a když nejsem dost rychlá tak už se zlostí 🙂 a to se ješte pred 6 mesícem i sám krmil, takže nevidím duvod proč bych mu jídlo odepírala

lolalita
21. jan 2018

Plne kojeneho som zacala prikrmovat na 4 mes. Uz mu nestacilo len mlieko. Na 6 mes. mi uz hematologicka kazala davat cervene maso. Zacali sme na 8. Zeleninu mi uz ale na 6 mesiacov papal vsetku. Ovocie mu nikdy nechutilo.

vanesanova
21. jan 2018

@katriona1 ale nikto nehovori aby si jedlo odopierala ani ja tomu mojmu nie...presne ten moj je taky isty papa rad a vela a vela krat si pyta este a vzdy sa na jedlo tesi.tiez mu vzdy dam tolko kolko chce urcite ho neobmedzujem ja len na margo toho ze sa moze stat ze rychym zavedenim prikrmov sa babo moze odstavit od mlieka ja som kvoli strajku dala treti chod az po pol roku prikrmov.lebo mu stacilo aj mlieka aj jedla a pekne priberal takze ja som veceru dala az neskor.