Starostlivosť o záhradu

18. máj 2023

Tešila som sa že konečne si zasadim záhradu a budeme mať úrodu.Na jar som celú záhradu okopala,manžel spravil s rotavatorom.A zasadila som mrkva cibuľa hrášok zemiaky uhorky reďkovky kaleráb karfiol kukurica tekvica atď.Po dvoch týždňoch mi všetko pekne výšol.Lenze vyšla aj burina.Ja že idem okopavat a do toho deti boli choré dva týždne,potom ja.A teraz už vyše týždňa každý deň prší.Uz je burina vyššia než to čo som zasadila.Ako sa takto starať o záhradu keď môžem a prší?Aj to si môžem len po večeroch na hodinku keď deti zaspia.Inac nestíham popri práci a domácnosti.Ako sa staráte vy o záhradu?Kedy si nájdete čas chodiť okopavat,polievať atd?Dajte rady a tipy ako na to

btus
18. máj 2023

presne ako píšeš, buď max hodinka večer, alebo, keď muž niečo robí na dvore a nepotrebuje ma, tak si uchmatnem kúsok času. Ale ja si môžem zobrať poobedednú v práci, tak raz do týždňa idem poobede do práce a doobeda si porobím. Takto týždeň vydrží. Ale ja nie som otrokom záhrady. Záhrada má slúžiť mne, nie ja záhrade. No a keď prší: Musím počkať kým trochu obschne, lebo to by som len zničila to čo tam je.

0silvia0
18. máj 2023

My zahradu robime vacsinou s muzom po sobotach. Popri praci si uchmatnem len vynimocne hodinku.

marca12
18. máj 2023

Presne tak ako ty. Max.hodinka vecer,niekedy pen pol hodina. Ja mam rada zahradu,ale nevydrzim napr.pol dna okopavat zahradu. To ma nebavi. V zahrade mozes robit aj s detmi. Neviem teda ako ich mas stare,ale prebavia sa tam aj deti.

simca06022011
18. máj 2023

No aktuálne sme nesadili ale poviem to, ze priebežne. Žiadny časový harmonogram. Fakt je ze ja ani neočakávam nič. Idem cez záhradu a burinu vytrhavam maličkú. Keď sme mali zemiaky sadene, tak tam som to obehla iba kwd bola väčšia a vytrhala, ak bolo treba aj teda s pomocou motyky 🙂 okolo nich som žiadne burinky vôbec neriešila🙂 polieva záhradu ráno chlap. Takto priebežne trhana záhrada aj keď napr týždeň nejdem lebo dážď nie je.daaka katastrofa, ze by som tam celý deň trávila.

aurelia2000
18. máj 2023

Na zelinu musíš mať výkonné náradie https://www.abcnaradie.sk/index.php?route=produ...
Toto je dobré, ja sa nikdy nehrajkam s motykou, neznášam ju. S týmto náradím to je rychlo a pekne Ďalšia vec je fólia - jahody, paprika, rajčiny, melóny mám na fólii.
Máš rozsiahly sortiment, taký ja už nezvladam. Kúp si dobre náradie a budeš mať tip-top hriadky.
Nech sa ti darí🍀🍓🌺

autor
18. máj 2023

@aurelia2000 Takéto niečo podobné mám čo sa tlačí a burinu vytrháva.Lenze to funguje len pri malej burine.Ked je vyššia burina a má hlbšie korene tak musím ručne okopavat.
@marca12 Ja by som aj bola príklad jeden alebo dva dni celý deň a okopala to celé.Nez takto kuskovat po hodinke každý deň.Pokial budem na konci môžem zas od začiatku odznova okopavat.A deti ich nebaví záhrada.Vydrzia tam len chvíľu,keď mi chcú pomôcť trhať burinu vytrhaju aj to čo nemajú.
@0silvia0 Po sobotach buď chodíme na výlety alebo k nám chodí rodina a kamaráti

negymama
18. máj 2023

my davame ci dalej tym viac vyvysenych zahonov, na zemi uz sadim maloco...ako cukety, tekvice, zemiaky. Zvysna mensia zelenina vcitane cvikle cesnaku, mrkvy, zeleru atd. mam v zahonoch. Netreba sa zohynat, netreba kopat, poda je kypra /miesana hlina a kompost/ a do vyssich zahonov naleti ovela menej semien burin. Ked naprsi len rucne vytaham burinu kym je drobna, nie je jej vela.
Minule roky sme urobili dve vyvys zahony z tvarnic na cucoriedky /uzasna uroda, doslova kila cucoriedok/ a toho roku sme "supli" na novy zahon aj kricky ribezli a dookola jahody.

negymama
18. máj 2023

tym chcem povedat, predtym som sa viac upracovala a uroda podla toho aky bol rok....ale vzdy v urcitom okamihu moje pletie a okopavanie nestacilo za expanziou buriny a cela zahrada bola jak z reklamy na hornbach..."dame priestor prirode" 😝
Este mam aj jeden foliovnik, tam sadim vsetku jarnu zeleninu...cibulku nazeleno, salat redvicky, vonku ich ani nesadim. a ked ony skoncia tak na ich miesto idu planty paradajok a papriky. Uz uzvazujem aj o zvyseni pody vo folii, zatial ich mam ohranicene doskami tak do 15cm vysky, ale zislo by sa to zvysit podobne ako vonku.

negymama
18. máj 2023

autorka este skus aj plecku - my sme mali taku s dvoma kolieskami, deti to volali bicyklik.
https://www.ferex.sk/detail/rucna-pojazdna-plec...

tam sa ta burina podreze odspodu od korenov, idealna do sirsich riadkov ako kukurica, zemiaky, krickova fazula.

0silvia0
18. máj 2023

Tak my nie sme v zahrade kazdu sobotu ani nie celu sobotu. Doobeda za 2 hodinky to dvaja maju rychlo urobene.
Ale ked si das kazdy druhy den hodinku v zahrade, tak to stihnes.

aurelia2000
18. máj 2023

No podobné nefunguje dobre, tento nástroj je jedinečný. Ide s tým aj väčšia burina, ale ak mas polmetrovu burinu, tak pestovanie zeleniny nie je pre teba. Taktiež ak nemienis pracovať cez víkend, tak kašli na to.
Ja pestujem len pár plodín a kvety, čo zvládam a robí mi to radosť. Nebudem hrdlacit na zemiakoch a mrkve.
Čo sa veľmi oplatí, je ovocie. Zďaleka s tým nie je toľko roboty ako so zeleninou. Najväčšia robota je oberacka😆
Musíš nájsť vhodný kompromis a vhodné metódy. Inak to bude na nervy, no na záhrade máš relaxovať 😍

0silvia0
18. máj 2023

@negymama toto je oblubeny nastroj mojho otca, u nas to volaju pluzik😁🤭, akoze maly pluh.

alex49
18. máj 2023

Vytrhaj burinu a pokosenou trávou posyp záhony, ako koberec, burina nebude mať ako rásť.

zuzinabila
18. máj 2023

@negymama ako si prosim prezimovala tie vyvysene zahony?zemina isla prec a na jar nova?ja tento rok uz nestiham,ale buduci by som chcela.kedy odporucas pripravit si cely zahon?dakujem

negymama
18. máj 2023

@aurelia2000 presne viem co hovoris. My sme to zredukovali, napr. prestala som pestovat zemiaky a kukuricu a take tie polne plodiny vo velkom. Niekedy sme mali v prenajme pole /bezplatne len za starostlivost o podu/ a to sme skoncili. Zemiaky mal len doslova 3 male riadky pre letne zemiacky k letnemu obedu. zvysok dokupujeme v jeseni spod tatier a skladujeme v pivnici. Teraz mam dokopy 7 zahonov, z toho len 4 vyzaduju nejaku opateru, tie 3 s krikmi su prakticky bezudrzbove. Parada. Tam kde sme niekedy umorne kopali a pleli ma muz "vinicu" to sa stara o to on a cast sme osiali lucnymi kvetmi na taky ten prirodny travnik ci luku pre opelovace. Viac krasy, menej prace.

negymama
18. máj 2023

@zuzinabila zemina ostava, preco by som ju mala vyberat? Dokonca zopar zabudnutych mrkiev a petrzlenu ani nevymrzlo a na jar som vytahovala este konzumovatelne mrkvy a vnate petrzlenu mam na rozdavanie.
U nas to bola nutnost kvoli hryzcom, kde sme polievali, tam vsetko podryli a vyhryzli vcitane korenov stromov. My davame na zem rabicove pletivo, strk, na to konare, kompost a hlinu zmiesame, zahon len doplname hlinou a kompostom ak sadne. V jeseni alebo skoro na jar ho skyprim nech sa premiesa a vyvetra, podu nevymienam. treba len striedat plodiny aby sa nerozmnozili specificke skodce. takisto ja uplatnujem zmiesane zahovy, vzdy sadim niekolko rastlin /ktore sa dobre znasaju/ vedla seba, pripadne s kvetmi a bylinami, ktore odpudzuju skodcov alebo pomahaju zvysit urodu. Zmiesana hriadka je vzdy urodnejsia a menej nachylna na skodce.

zuzinabila
18. máj 2023

@negymama velka vdaka!

negymama
18. máj 2023

@zuzinabila zahon ked chces dobre pripravit, je to kus prace, muz ich robi aj 2-3 soboty.
My si robime sami bud z dreva, alebo tvarnic, jeden mame dokonca z vyradenych starych plochych radiatorov 😅

Nieco na jar , nieco na jesen, 1-2 zahony. Problem nie je ani tak konstrukcia, ako ta spusta materialu, jeden vacsi zahon "zozerie" aj 20-30 furikov zeme.

simka1454
18. máj 2023

Presne ako už bolo spomenuté, spraviť vyvýšené záhony. Ja nedám na ne dopustiť. To sa nedá ani porovnať s bežným pestovaním. Zelina skoro žiadna a aj úroda je oveľa lepšia.

negymama
18. máj 2023

@zuzinabila skusim sfotit a poslat foto

negymama
18. máj 2023
0silvia0
18. máj 2023

@negymama keďže pri vyvýšených záhonoch odpadá to klasické rýľovanie, ako sa to skypruje? Len motykou?

negymama
18. máj 2023

@0silvia0 vacsinou motyku ani nepouzijem, len taku lopatorylik do ruky s ktorym to prekyprim. Ona je ta poda dost kypra sama o sebe, kypri sa jednak vytahovanim zeleniny a buriny, jednak tym ze das do zahonu kypry kompost a lahku zeminu. V tych betonovych zahonoch mame napr. iba raselinu kvoli cucoriedkam a tu nikdy nekopem len sem tam pridam mykorhyzne huby raz za dva roky. Tie to naladuju dobrymi bakteriami ktore sami o sebe prehnojuju a kypria podu. Dobra poda ma na to aj dazdovky, u nas su ich doslova tisice, na jar ked vyjdem neskoro v noci na zahradu nemam kde stupit co sa na zemi roja a "miluju" tisice dazdoviek 😅

simca06022011
18. máj 2023

@negymama nám sa vyvysene záhony napr neosvedcili lebo strašne rýchlo schli. Aj normálne "nizke" sa dajú spraviť tak aby boli kypre, len prípravnej práce je viac, rozbit vsetky hrudy, kamene vybrat, preosievat, alebo sa dovezie viac kompostu a zeminy 🙂 preto nemusím okopavat a iba tie mini buriny zbieram 🙂

negymama
18. máj 2023

@simca06022011 tak zalezi od kraja, kolko prsi, ako poda urdzi vlahu, my mame zvnutra taku tu mopovu foliu, tak mozno aj tym sa udrzi vlaha. Ale aj dost polievame ak je sucho.
Ked si vsimnes medzi tymi beton. zahonmi je v zemi taky cierny stlpik so zelenym uzaverom... to je nas rozvod vody, mam asi 6 takych bodov po zahrade vcitane dvoch vo folii, kde len strcim "pistol" s malou hadicou a voda ide samospadom zo zbernej nadrze. To ulahcuje zavlazovanie, nevlacim kanvice ani nestriekam prudku studenu vodu cerpadlom zo studne.

negymama
18. máj 2023

@simca06022011 ano kyprost sa da zabezpecit, len ja mam skusenost ze do vyssich "poschodi" menej nalieta burina, co sa rozmnozuje vetrom semiackami.

stvura
18. máj 2023

Pokial chces mat zahradu tak si musis urcit priority...co robit, resp. prisposobit typ, velkost a vybavenie zahrady svojim moznostiam - hlavne i casovym. Mam susedov ktori maju ukazkovu zahradu, ale denne v nej travia pol dna. Vzdy sa nou kocham. Ja robim tolko kolko mam casu - co viem spravim. Nemam megalomanske predstavy a ocakavania. Zbytocne si vela nasadila ked nemas cas a chut (vikendove vylety) sa o to starat. Su veci ktore si vies ulahcit - zavlaha, vyvysene zahony ako ochrana proti skodcom...ale burinu trhat musis, proste s tym si nepomozes. Takze odporucam sa do buducnosti zamysliet a zminimalizovat si zahradku.
Ja mam momentalne tri male riadky hrasku, par jahod, spenat, salat, redkovku a par paradajok. Ako vytrham redku a salat sadim papriku a uhorky...este je plan tri cukety a tahavu fazulu. Koniec, viac nestiham (este mam par kvetov ale tam mam kvapkovu a koru/kamene - mam i textiliu a to nejako neriesim)

negymama
18. máj 2023

@stvura hlavne si netreba plany robit, ze tym clovek vyzivi celu rodinu a este aj pribuznych... par kusov kolko clovek zvladne. Ja som napr. na home office, tak mam viac casu, ale keby som bola kazdy den v praci 8 hodin, plus 1,5 hod na dochadzanie, tak nepestujem ani tretinu, co mam teraz, to sa neda stihat. A clovek chce aj oddychovat. My napr. v nedelu nerobime, chodime si zaplavat do plavarne, ci bicyklovat, alebo do prirody.

simca06022011
18. máj 2023

@negymama nám nepomohla ani nopovka sme síce v kopcoch ale južný svah a je to u nás o ničom🙂 ale tak dorastu stromy a bude viac tien, napr papriky paradajky nám najlepšie idu pri dome, minulý rok som mala na okne ako muškáty jeden kvetináč, tento rok ideme dat popri dome celom. Ani plesen nedostali v auguste ako u nas zvyknu, az do oktobra som ich mala na okne 🙂 Kvôli slnku aj skleník sme zrušili... burina je taká vec ze priebežne sa musí likvidovať, čím.mensia.tym lepšie🙂 čím lepšia pôda, tým menej prace.

jan510
18. máj 2023

Ja mam 4a zahradu a je to moj relax. Travim v nej soboty, nakolko je mimo mesta. Niekedy nestiham lebo bud sme vikendy na vyletoch a niekedy co posadim to sa neujme, alebo daky skodca zozerie. Svokor ten preratava ci sa to oplati vobec sadit a vzdy mu vyjde ze nie😃. Ja to beriem ako psychohygienu a bonus su paradajky