Starostlivosť o záhradu

18. máj 2023

Tešila som sa že konečne si zasadim záhradu a budeme mať úrodu.Na jar som celú záhradu okopala,manžel spravil s rotavatorom.A zasadila som mrkva cibuľa hrášok zemiaky uhorky reďkovky kaleráb karfiol kukurica tekvica atď.Po dvoch týždňoch mi všetko pekne výšol.Lenze vyšla aj burina.Ja že idem okopavat a do toho deti boli choré dva týždne,potom ja.A teraz už vyše týždňa každý deň prší.Uz je burina vyššia než to čo som zasadila.Ako sa takto starať o záhradu keď môžem a prší?Aj to si môžem len po večeroch na hodinku keď deti zaspia.Inac nestíham popri práci a domácnosti.Ako sa staráte vy o záhradu?Kedy si nájdete čas chodiť okopavat,polievať atd?Dajte rady a tipy ako na to

negymama
18. máj 2023

@0silvia0 Pouvažujem

autor
18. máj 2023

@negymama Toto isté mám a ide to s tým len keď je burina malá a má slabé korene.Len teraz po daždi mám burinu cca 30 CM vysokú.A to už nejde von s tými pleckami.
@aurelia2000 Práveže mne to je relax a chcem sa záhrade venovať.Len časovo to je zle.A teraz skoro mesiac som tam nebola,lebo deti choré aj ja,potom pršalo.A burina narástla už môže mať aj do 30 CM
@stvura Aj moji susedia majú krásnu záhradu no ony už sú na dôchodku a venujú sa tomu celý deň.Ja keď chodím do roboty,cestovanie,deti domácnosť ozaj veľa času mi neostáva ísť do záhrady.Vikendy manžel chce aby sme išli na výlet alebo návštevu aby sme si užili že sme všetci spolu.
@jan510 Ja mám 12 arovu záhradu sadila som všetkého dosť.Priklad cibuľu 10 rádov, hrások 20,zemiaky 10 radov.Chcem pre nás aby sme mali svoje.Nieco aj rozdať rodičom a svokrovcom.

jan510
18. máj 2023

Fuhaa tak to Ta obdivujem, ja to mam v malom cisto ako hobby . Vo velkom neviem ci sa to oplati. Ked zratam kolko stoja semiacka, kadejake opatrenia proti skodcom a chorobam.

negymama
18. máj 2023

my mame 13 arov, ale aj s domom, a popri dome pasy pozemku, kde z jednej strany iba trava, z druhej stromoradie ovocne stromy.
Pri malych detoch mat vsetko svoje je namahave aj pri radosti zo zahradkarenia. my sme prisli na dom, ked mali deti od 1,5 do 8,5 roka, a to sme sadili uz skor, ked estle len stavba bola.
podaktore roky naduroda, / ked poprsalo/ podaktore vsetko vyschlo, lebo som stihala popri 4 detoch len vikendy. Paradoxne, niekedy utopene v burine boli lepsie vynosy ako s namahou okopavane a polievane priesady.

negymama
18. máj 2023

@0silvia0
@slniecko5 baby, tymto vas asi soknem. Toto je asi najzaujimavejsie co sme pestovali
😉

0silvia0
18. máj 2023

@negymama fíha, a to sa môže? a čo sa z toho vyrába?

negymama
18. máj 2023

@0silvia0 technicke ano. ked si to vybavis na PPA, aj zhora zameraju pozemok a pridu vziat vzorku, tzv. fytoinspektor. Co mozeme my urobit...caje, olej so semien a v inom state aj cbd.

negymama
18. máj 2023

@0silvia0 to je este malicke, neskor to boli skoro 3 metrove obludy 😵

negymama
18. máj 2023

autorka a ake velke mas deti?
Inak nechcem ti to vyhovarat, mozno sa vam bude darit, ale ked chces mat vsetko domace pre rodinu a este rozdavat svokrovcom a rodicom, este chodit do prace, venovat sa detom, domacnosti, chodit po vyletoch a navstevach po vikendoch...tak to nestihnes. Fyzicky sa to neda...nejaku vec z toho budes musiet zanedbat, a rozhodnut sa, ze ktoru.

0silvia0
18. máj 2023

@negymama no to muselo byť ako v pralese

negymama
18. máj 2023

@0silvia0 jednoznacne , dovolenka v Kolumbii 😀

autor
18. máj 2023

@negymama 3 a 12 viem asi všetko sa nebude dať naraz robiť,len neviem ako to spraviť z čoho ubrať.

0silvia0
18. máj 2023

@negymama paráda😀

0silvia0
18. máj 2023

autorka, určite nepestuj vo veľkom na rozdávanie. Rodičia a svokrovci nemajú záhradu? Pestuj si pre radosť len pre svoju spotrebu.

negymama
18. máj 2023

odporucam tie zahony, medzitym travnik, a zamerat sa najme na drahsie zeleniny, ako paprika, paradajka, salaty, mrkva... vyradit alebo obmedzit zemiaky, kukuricu, hrasok len na jedenie a trochu do mrazaku, nie velke lany, lebo to vela casu zabera len luskat, raz sme vysiali asi 5 kil hrachu /to len osivo/ a to bol masaker, nestihali sme to oberat a luskat a to uz deti boli vacsie ako tvoje, podobne fazula ...na jednu polievku ti treba tolko pestovat a luskat, ze sa to neoplati, ked uz na zeleno.
a darovat este rodine...ved uvidis, ze na to kolko ty do toho das energie, oni neocenia. A budes namiesto toho zanedbavat deti alebo domacnost, alebo budes vyflusnuta na ukor spanku a zdravia. ja som to tiez v jednej chvili prehanala a spatne si hovorim...ze to netrebalo. zdravi by sme boli aj keby bola polovica zeleniny z obchodu a len cast domaca.
Treba robit kompromisy. vysad viac stromov a krikov, ribezle a tak, s tymi je menej roboty a daju sa mrazit. Jo...a kup si velky mrazak, viacej mraz ako zavaraj. Zavaranie je dalsia zbytocna letna drina- ktoru som po case velmi radikalne osekala.

negymama
18. máj 2023

nepestuj ani kapustu do suda, taku tvrdu hustu nevypestujes, kapustu treba striekat, inak ti to zozeru take tie minibiele potvory. My uz roky kupujeme hotovu, niekedy aj nastruhanu cerstvo pred nami v jednej farme. Pomer praca a cena sa ti neoplati, oni to pestuju na hektaroch.

negymama
18. máj 2023

@0silvia0 par x rozda a prejde ju to. Hlavne ked to vezmu ludia, co samym sa leni nieco vypestovat, ale vdacne zoberu "zadarmo" lebo oni maju predstavu, ze zelenina sa seje ako zito do vetra a potom sama naskace umyta ocistena do bednicky,

0silvia0
18. máj 2023

@negymama u nás je to zas opačne. Moja mama pestuje megalomansky, keď jej začnú paradajky a papriky rodiť, nevie čo s tým a núka nám to. Pritom ja mám svoju záhradu a som rada, že stíham spracúvať svoju úrodu. Druhá sestra má svoju záhradu, tretia sestra záhradu nemá, tá si občas zoberie úrodu. Citovo nás vydiera, že ale ona to sadí aj pre nás. Potom celé leto strávi varením pretlakov, leča, zaváraním. Potom vzdychá aká je unavená a zničená. Už roky sa snažím tento jej kolobeh zastaviť, ale už našťastie toľko nevládze. A ja v lete nebudem teda pretlaky každý deň variť, nemám na to čas, chodím do práce a tiež nemám 20 rokov. A musím si pozavárať svoje uhorky, svoje ovocie spracovať. Mama potom rozdáva kade tade, asi chce byť dobrá duša, ale komu niet rady, tomu niet pomoci...

negymama
18. máj 2023

@0silvia0 presne do bodky mam toto so svokrou, ona este roky aj na trhoch predava, ale su v takej chudobnej oblasti, ze to predava za nizke ceny, inak by to ludia nekupili. Takze si nici zdravie /uz aj ma znicene/ fakticky pre cudzich ludi. A my mame svojeho cez hlavu, prideme a nuka nam cele bednicky na zavaranie. Sama ma storocne kompoty na policiach a nuka nam ich, ze treba jest odzadu tie stare. Na nove nikdy nedojde, lebo kym na nich pride sora, uz su stare tiez...
katastrofa. Oni maju 24 arov a este k tomu pole pri pozemku...a vsetko obrabaju, este aj popod stromy sadi, cez zahradu je polmetra siroka cesta z bet. tvarnic...vpravo vlavo lany zeleniny.... Akoze zly sen. A to ja milujem zahradu.

0silvia0
18. máj 2023

@negymama no ja neviem, tie vzorce fungovania sa už niektorým nedajú z hláv vymazať. Musia sa zrobiť a musia... oddych je pre nic márnivosť. Tak nech teda robia, čo už s nimi?

negymama
18. máj 2023

@0silvia0 videla si fragmenty mojej zahrady a to velke pole... a to moja svokra ma pocit, ze som zdechlina, co sa jej nechce robit. Jeden cas plakala, ze preco jej nevesta nepride pomahat, ze naco sa synovia zenili...
wtf??!! ja som v tom case mala 4 drobnucke deti a byvaju skoro 100km daleko.
Jej rada ako mam zit... "daj rano detom jest, potom pracuj a zavaraj, na obed im daj jest - potom kop a zavaraj a var...na veceru im daj jest a potom ked zaspia mozes varit lekvare."
OMG...szly cez smiech. v hlave predstava ako moje 4 deti odkladam na vesiak do predsiene nech nezavadzaju praci 😂

0silvia0
18. máj 2023

@negymama dúfam, že táto výchova nezanechala fatálne následky na tvojom chlapovi😨

negymama
18. máj 2023

@0silvia0 ee...zanechala. ale skor otcova.
svokra je jednoducha, ale typ psa co brese a neublizi. Ich tiez hnala do zahrady, a presne muz chcel mat u nas kopiu svojho domova. Prve roky som sa aj snazila to splnit, vsak nebudem horsia ako jeho matka...potom som prehodnotila vsetko. Nepotrebujem vyhoviet ani muzovi ani svojmu egu, ani okoliu.
V zahrade /a nielen/ robim, kolko a co mne vyhovuje.

negymama
18. máj 2023

@0silvia0 a presne si to vystihla..je to marnivost, pycha. Tym sa ukajaju, aki su oni obetavi, dráči, pracanti, a ostatni su nevdacni lenivci.

0silvia0
18. máj 2023

@negymama ale tak zas vekom našťastie človeku už je väčšinou jedno čo si kto o ňom myslí. Moja babka sa tiež vždy hrdila tým, ako iní obdivovali jej pracovitosť. Ako o nej chyrovali legendy o jej pracovitosti. Mne to už bolo smiešne počúvať toľké roky, ale bolo to typické pre ich generáciu, ten makač, dráč, ten bol v chotári považovaný za kvalitného jedinca, to bola hodnota.

autor
18. máj 2023

@0silvia0 Svokrovci nevladzu už a rodičia nemajú záhradu.
@negymama Chcem do budúcna aj stromy a kríky zasadiť,no aj tak treba záhradu okopat alebo kosiť,burina rastie stále či zasadim niečo alebo nie.

negymama
18. máj 2023

ak nechces mat ukazkovy anglicky travnik, co je prakticky zelená púšť, tak bezna dedinska trava, ktora sa necha vyrast do kvetov /pre opelivy hmyz/ nevyzaduje velku opateru. Maliny takisto len zostrihat, prip. vytahat suche casti a ziadna opatera. Akurat treba davat pozor aby sa nerozrastli vsade. Dobry je aj muchovnik, ribezle, egrese...tie bez vacsej namahy.

simca06022011
18. máj 2023

No neviem ci v slovencine o tom nieco je, ale uz sa davno praktizuje aj "no dig/ hoeying garden" :D skuste vygooglit, ked sa takto funguje, naoazj nemas co tolko okopavat... moja teta mala zahradu taku primeranu mestu, cca 300-400m2, vysadili sme na jar, a nemuslea takmer nic kopat.. a ja sa tomu tiez vneujem tak. Podla mna ten start, pracny, stoji za to.. pre mna nie je pracovitost ako sa tu vyssie spomina (tiez mam mamu aj svokru:DD aj zodrali by sa v tej zahrade) kopat ako besna zahradu :DD ja mam co robit so spracovanim, osetrovanim... a nie to este okopavat. Ja fakt ze kyprit nieco? Mozno raz za sezonu okopavam aj to iba tym malym rucnym cudom... teraz robime zahradu na novo, lebo ju trosku premiestnujeme a proste okopeme zaklad, odburinime, ohradime a dovezieme kopu kompostu, da sa to u nas kupit bezne v komposatarni, chlapi nalopatuju do auta,a lebo to nalozi bager na vlecku... skus ked budes mat cas popozerat a mozno ti aj nejake typy pomozu lahsie tu burinu "prezit" :D

btus
18. máj 2023

@0silvia0 my sme cez víkendy väčšinou mimo domu ( ak prší, tak sme doma) a manžel povedal - dom môže byť a o záhrade nechcem počuť ani slovo, takže je to len moje 🙂.

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz