Oplatí sa kúpiť monitor dychu?

kukanka5
10. máj 2014

AAhoj chcela by som sa opytat ze ci kupit monitor dychu a ake mate skusenosti. Moja dcerka je zdrava ale mam onu strach. A chcela by som vediet ze co treba robyt ak by to zacalo pipat. Dakujem

michaelamilan
12. máj 2014

My sme namali......... či je to super alebo nie neviem. Ja som sa rozhodla nekúpiť.

kadan
12. máj 2014

určite sa oplatí, ja som mala pri prvom do 6 mes. potom začal "labzovať po postieľke a zbytočne sa alarm spúšťal keď malý opustil podložku. Mali sme Nanny, ten som predala a o pár mesiacov sme sa dozvedeli že čakáme druhé tak som aj banovala.
Ale už som kúpila v živote by som neľutovala že som vyhodila peniaze.
Nekupovala som nový, kúpila som tu na MK oba stáli 30-36 eur takže v pohode.
Malého kontrolujem stále, keď chrápe ako dospelák som kľudnejšia, keď nepočujem že je úplne tíško tak pozerám, alebo dávam ruku na telíčko či je všetko ok.
keby nebehal po posteli tak mám monitor asi do teraz 😅

lucinkab
12. máj 2014

my sme kupili za 74€ na perinbaba.sk 🙂 čo si myslim ze je skoro zadarmo oproti tomu co sa moze stat 🙂 a nelutujem. mali sme uz jeden falosny poplach a nebolo mi vsetko jedno. ☹ a poviem ti radej toto ako rano prist k postielke a dieta je modre a nedycha ☹ keby nedychalo zazvoni ti monitor a mas cas hpo ozviti zavolat zachrank a tak...treba dieta otocit na brusko na ruke a buchnut mu medzi lopatky 5x a ak nepomoze
tak u dietata do 28 dni veku zivota - podstatne je dat ako prve 5 vdychov (perami obklopit usta a nos novorodenca) nádych na vlastný na objem ust (nie pluc!!) a potom stláčať hrudník do 1/3 hĺbky vo frekvencii 120/min v pomere 3ku 1 . teda zacat vzdy 5vdychmi potom 3x stlacit hrudnik a raz vdychnut zase 3xhrudnik a 1 vdych a dokolola kym sa napodari uspesne dokoncit ozvovanie.
vo veku od 1mesiaca do 8roka je to to iste aj hlbka stalcnia aj frekvencia 120/min len je to v pomere 30:2 (stlačení/vdychy) ale dava sa 5 vdychov na zaciatku potom 30stlaceni, 2vdychy a zase 30 stlaceni a 2 vdychy a znova dookola...
treba sa to naucit lebo ked na to pride (čo nikomu neprajem) nebude čas hladať to na nete alebo cakat co vam povedia na 112 🙂 treba zacat ozivovat a potom zavolat 112 najlepsie ak jeden ozivuje a druhy rodic vola... a rada od DR zo zachranky ze ta fotka co je dole je najefektivnejsie ozivovanie avsak oni to robia inak.. zdvihnu babo do ruk a ozivuju, to iste ako na foto len vo vzduchu lebo tak vznika automativćký zakoln hlavy... ked pride zachranka a vam sa nepodari ozivit robia este jeden manever a to daju dieta dole hlavou, zachranar chyti dieta za bedrove klbiky a lekar mu da "pecku" medzi lopatky 🙂
a na záver je to každeho vec ale ja by som bez monitoru kludne nespala 😉 a na mliecko a pohodu dietatka je podstatna pohoda matky 😉 😉 😉 😎

smobyk
18. máj 2014

Dobrý deň
Treba i uvážiť aký monitor dych chcete ? Sú dve základné typy. Jeden je od jablotronu čo prevažnej miere používajú v nemocniciach dáva pod dieťatko či že dieťa monitoruje len v postieľke. Druhý tip sa dáva za plienku funguje na princípe , že monitoruje pohyb bruška, tento monitor mate stále možnosť nech ho má dieťa na sebe či už postielke, autosedačke, kočík atď.. Poslednej dobe ste mohli sledovať, že mnoho prípadov zastaveniu dych došlo v kočiku . Prečo tu sú Príčiny SIDS - Syndróm náhleho úmrtia

Je známe, že vysoká teplota v detskej izbe patrí k rizikovým faktorom vzniku syndrómu náhleho úmrtia novorodencov /SIDS/. Aká je však informovanosť o tomto riziku medzi verejnosťou? Štúdia vypracovaná britskou nadáciou FSID skúmala znalosti matiek o rizikových faktoroch SIDS /medzi ktoré okrem vysokej teploty v detskej izbe patria aj spánok v polohe na brušku, fajčenie v detskej izbe, zakrývanie hlavy/. Výsledky priniesli vážne zistenia. 63% rodičov nevedelo nič o vplyve prekúrenej izby na vznik SIDS, 62% nepovažovalo za dôležité mať v detskej izbe teplomer. 41% rodičov viac-menej náhodou dodržovalo správnu teplotu, ktorá je pre novorodencov od 16 do 20 ?C.
Zaujímavý je tiež fakt, že úmrtie novorodenca na SIDS sa vyskytlo častejšie u detí tých matiek, ktoré sa obávali, že dieťa prechladne, než u tých, ktoré mali obavy skôr zo zvýšenej teploty dieťaťa. Výsledky ukazujú, že lekári na pôrodníckych oddeleniach by mali zvýšiť dôraz na dôkladné informovanie mladých matiek o rizikách /nielen/ SIDS. Súčasný stav informovanosti prvorodičiek, ale i viacrodičiek sa zdá byť nedostatočný.
Podľa časopisu Pediatrics dochádza k náhlemu úmrtiu novorodenca častejšie cez deň. Americkí lekári predpokladajú, že je to preto, lebo opatrovateľky opatrujúce deti cez deň sú málo informované o riziku náhleho úmrtia. Bola zistená predovšetkým nízka informovanosť o nutnosti ukladať dieťa počas spánku na chrbátik. Až 20% úmrtí sa stalo v priebehu dňa. Ďalej bolo zistené, že 60% týchto úmrtí sa stane doma a že denné opatrovanie vykonávajú väčšinou staršie ženy, ktoré nie sú informované o riziku náhleho úmrtia. Staršie štúdie dokázali, že u detí spiacich na chrbátiku sa pri otočení na bruško 20x zvýši pravdepodobnosť náhlej smrti. Riziko sa zvyšuje aj prítomnosťou vankúša, mäkkého matraca a hračiek v postieľke. Niektorí pediatri varujú pred dekami a perinami.
Najväčšie riziko náhlej smrti je vo veku od 2 do 5 mesiacov /to je obdobie, kedy sa matky v USA vracajú späť do pracovného procesu/.
Čo je to syndróm náhleho a neočakávaného úmrtia novorodenca a dojčaťa v spánku – SIDS?
Syndróm náhleho a neočakávaného úmrtia v spánku /SIDS – sudden infant death syndrome/ postihuje deti do jedného roku, najčastejšie medzi 2. až 5. mesiacom. Dieťa zomrie náhle v spánku bez evidentnej príčiny. Podľa údajov z anamnézy a ich rozboru sa určili pravdepodobné príčiny. Z klinického hľadiska to môže byť obštrukcia horných dýchacích ciest. Tá môže mať príčinu v tráviacom trakte – zvracanie, následne kašeľ až nastáva apnoe /zástava dýchania/. Inou príčinou SIDS môže byť aj banálny infekt dýchacích ciest, ktorý spôsobí zvýšený odpor prechádzajúceho vzduchu cez nos, čo vyvolá obštrukčné apnoe /zástavu dýchania/. Túto teóriu potvrdili aj pitevné nálezy u mŕtvych dojčiat, kedy sa našli zmeny na pľúcach, spôsobené vysokým negatívnym tlakom v hrudníku, ktorý je podmienený úsilným nádychom proti prekážke v horných dýchacích cestách.
Dojčatá, ktoré v spánku prestanú dýchať, sa po včasnom pozorovaní náhlej príhody účinnou resuscitáciou podarí zachrániť a nezomrú. Takáto príhoda sa označuje termínom ALTE /apparent life threatening event, príhoda ohrozujúca život/. Tieto príhody sú veľmi zákerné, pretože sa neprejavujú príznakmi, ako napríklad chrápanie či prerušované dýchanie. Preto je dôležitá nasledovná informácia: Dojčatá s príhodou ALTE by mali neodkladne absolvovať ORL /otolaryngologické, t.j.ušno-nosn-krčné/ vyšetrenie, pretože práve u týchto dojčiat sú časté obštrukčné apnoické / apnoe=zástava dýchania/ pauzy v spánku, ktoré môžu byť príčinou náhlej príhody ohrozujúcej život. U takýchto detí je indikované tzv. polysomnografické vyšetrenie a používanie apnoe monitoru , s ktorým sú dobré skúsenosti aj na Slovensku. Takéto komplexné sledovanie ohrozeného dojčaťa je teda úplne odôvodnené, pretože pri náhlej a neočakávanej smrti dojčiat hrá úlohu koincidencia 3 mechanizmov:
1. rizikové dieťa – podmienené poruchami dojčaťa, resp. budúcej matky,
2. kritické obdobie dozrievania regulačných mechanizmov dôležitých životných funkcií v období 9 mesiacov po pôrode
3. nadmerný stres z vonkajšieho alebo vnútorného prostredia

evitka83
3. jún 2014

zariad sa podla seba, ked mas pocit, ze Ti to dopomoze ku kludnemu spanku, tak si ho zaobstaraj. Su rodicia, ktori ho nepotrebovali vobec a niektorým to mozno zachranilo dieta. Mna este len porod caka, ale monitor dychu som si uz zaobstarala. Konkretne baby sense. Pre seba si kupujem x blbosti, ktore mi zivot nijako neobohatia, ale skratka ich chcem mat, tak preco by som nezainvestovala do vlastneho dietata. Poistku na dom auto, zivotnu a pod si platim tiez s vierou, ze to nikdy nebudem potrebovat, ale co ak....Po case to zase mozes predat rodicom, ktory riesia podobnu dilemu ako Ty. Pre mna je to to iste, ako obchod s pupocnikovou krvou. Sanca, ze to raz moje dieta bude potrebovat je mozno 0,00000001%, ale aj tak si to zaobstaram, pretoze pokial ide o moje vlaste dieta, tak akakolvek statistika ide bokom a dolezity je moj/tvoj vnutorny pokoj.

tslobik
3. jún 2014

Monitor dychu je dobrá vec. Ja som porodila vytúžené, dlho očakávané dieťa a nevedela som si predstaviť, že by sa mohlo niečo stať...len tak - z ničoho nič. .Mala som ho zapožičaný z novorodeneckého z nemocnice na pol roka (akurát nový a za dobrú cenu). Potom som si ešte o pol roka predlžila. Malému nezapípal ani raz. Ale ja som bola spokojná, s kludným spánkom (teda v rámci možností 😀 ). Za ten pocit kľudu to stojí. Hlavne myslím, že sa to oplatí pri predčasne narodených detičkách.

monikamonka
8. okt 2014

Ahojte žienky, chcela by som vám poradiť, kde môžte kúpiť krásne detské vecičky za málo peňazí...www.timmytextil.sk, majú krásny výber, keď niečo nemajú na stránke, stačí napísať email, čo by ste potrebovali a hneď vám pošlú fotky...som veľmi spokojná, objednávam pravidelne 🙂