Budú musieť mať učiteľky na prvom stupni vysokoškolské vzdelanie?

26. jan 2022

Je to pravda, že sa ide meniť zákon a učiteľky prvého stupňa budú musieť mať VS vzdelanie?

elizabet173
26. jan 2022

@benit v každom povolaní sa nájdu dobrí, výborní aj podpriemerní.

ninusa221
27. jan 2022

Nám učiteľ vravel že od budúceho roka vychovavatelky budu musieť mať vš aby učili. Lebo že to nieje fér že si niekto spravi 2 roky a niekto 5. Uprimne mam strednú pedagogickú a teraz som na vš. Som druhačka a VŠ mi dala do praxe velké h@vno. Baby nevedia vobec pisať pripravy že existujú dake metódy motivácia zdravotné cvičenie to ani nevedia… a keď vidim za aky plat to budem robiť mam sto chutí sa na to cele vykašľať

poopsie
27. jan 2022

@ninusa221 prosím ťa, čo spravia s tými čo nemajú VŠ? Veď väčšina nemá... A oni si ju v 50 určite nespravia kôli papieru.

ninusa221
27. jan 2022

@poopsie tí čo od budúceho roka budu študovať napriklad ja mam vychovavatelstvo a mš. Mne vysoku netreba ale ten čo pride na rok už musi mať vyšku. Ale co bude na tom pravdy neviem😂

benit
27. jan 2022

@poopsie viem, ze niekedy to tak bolo, ze do 3 rokov museli zacat studovat.

ankare
27. jan 2022

@benit aký máš plat, prosím? Fakt by som to rada vedela, aký je reálny plat učiteľky s toľkými rokmi praxe.

poopsie
27. jan 2022

@ninusa221 nič nieje na tom pravdy..

fiffinkaa
27. jan 2022

Je možné že aj v ms sa bude vyžadovať vs vzdelanie. Či je to dobré? ..neviem, vs je už podmienkou asi všade okrem robotníckej práce alebo výroby. Ja vs mám a pohybujem sa v okruhu všetko vs vzdelaných ľuďi aj keď teda na moju prácu netreba nejaká vysoká kvalifikácia. No bez VŠ sa dá zamestnať už len niekde vo výrobe, alebo profesiách typu cukrár, murár..Pedagog- učiteľ v ms so strednou školou, alebo aj bez ako nekvalifikovany pracovník je asi dosť bieda ( ale nemyslím to zle, veľa p.uciteliek aj starších vie pekne viesť kolektív deti.) Ale napr.aj zdravotná sestra alebo záchranár musia mať vš..

poopsie
27. jan 2022

@fiffinkaa ano porovnávajme podávanie liekov a záchranu života s učiteľkou v MŠ, ktorá učí deti umývať si ruky po záchode 👏

ninusa221
27. jan 2022

@fiffinkaa teraz nemusia stary zdravotníci keď to bolo po starom že bola Zdravotná sestra na strednej ako odbor tak oni si vysokú dorábať nemuseli. A stale su ako zdravotne sestry

poopsie
27. jan 2022

A keď sa tak vo všetkom musíme porovnávať so západom, tak sa tam skúste zamestnať v škôlke. Ľavou - zadnou, moja teta v UK a kamaratka v Nórsku, bez školy.. V UK sa človek dostane k rôznej práci a stačí mu zopár testov /kurzov.... Moja teta na Slovensku s poľnohospodárskou učňovkou by nemala šancu, v Anglicku pracuje v nemocnici a mieša lieky pre onkologických pacientov...a moja sestra pracuje pre nejakú firmu na komponenty, nechali ju učiť sa samú kresliť v 3D programe a vraj ma aj nejaký smiešny titul 🤦‍♀️

fiffinkaa
27. jan 2022

@poopsie to je Váš názor že učiteľky učia deti v ms umývať si ruky...práca s kolektívom nie je pre každého, tiež je tam veľká zodpovednosť.

Aj v školstve to bude tak ak teda to zavedú, že len novo prijati zamestnanci budú musieť mať už príslušné vzdelanie.

Záchranu života musí podať každý človek, ktorý sa stane svedkom situácie život ohrozujecej, pokiaľ mu pri Tom nehrozí nebezpečenstvo.

elizabet173
27. jan 2022

@fiffinkaa som za, aby mali učiteľky v škôlke VŠ, ak by im tá VŠ aj niečo okrem kvanta teórie, ktorá im je viac menej k ničomu, dala. No museli by výrazne vzrásť ich platy, pretože inak nastane odliv záujemcov o toto povolanie. Teraz stačí si urobiť pomaturitné dvojročné štúdium, dokonca pri nástupe do MŠ stačí maturita a myslím, že do dvoch rokov začať študovať, čo je katastrofa. No ak by mal niekto študovať 9 rokov a mať nástupný plat taký, aký je, k tomu byť sama hodiny s množstvom malých detí, bez asistentky, čo je b zahraničí bežné, tak odliv učiteliek pocítime určite.
S tým, že všade je potrebná VŠ celkom nesúhlasím, niekde preferujú skúsenosti a úroveň niektorých VŠ na Slovensku je taká, že v ponuke práce sú rovno uvedené, že nie sú akceptované.

fiffinkaa
27. jan 2022

@elizabet173 myslím že vs vzdelanie zabezpečí lepšiu platovu triedu. Je veľký rozdiel nekvalifikovana učiteľka kt.si robí 2 ročne štúdium a učiteľka s Pasa s vs predprimarna..a neviem či sa mylim ale predprimarne vzdelanie otvára nové dvere, možnosť učiť na základnej 1 stupeň, no nie som si ista. Aký prínos má vs vzdelanie pre učiteľku v ms,? to by sa museli vyjadriť tie ktoré školu vyštudovali.

Ano skúsenosti sú najviac s tým ja plne súhlasím.

Je veľa nepotrebných vs odborov bez uplatnenia.

elizabet173
27. jan 2022

@fiffinkaa nie, predprimárne je určené pre MŠ. No uvidíme, v každom prípade, ak by som mala dcéru, tak by som jej odporučila študovať niečo iné, nie VŠ pedagogickú pre predprimárne vzdelávanie

snezienkaaa82
27. jan 2022

@jannies15 a na co je učiteľke v MŠ vysoká škola 😳😳😳😆😆😆😆????? Musia, mať strednú pedagogickú, to úplne stačí.

snezienkaaa82
27. jan 2022

@fiffinkaa žiaden prínos. Sestra sa na strednej pedagogickej namakala viac ako na vš.

fiffinkaa
27. jan 2022

@snezienkaaa82 áno ale s vs má v škôlke väčší plat.

elizabet173
27. jan 2022

@fiffinkaa zase až také terno to nie je, v porovnaní s inými absolventmi VŠ je to bieda.

jannies15
27. jan 2022

@snezienkaaa82 Lebo úroveň stredných škôl je čoraz horšia a o tých tzv.nadstavbách pre kaderníčky, čo za dva roky počas jedného popoludnia týždenne sú akože vyučené učiteľky MŠ ani nevravím.
Na margo tvojej "sestry, ktorá sa na strednej namakala viac ako na výške", tiež to svedčí o úrovni vybranej VŠ, ale o tvojom tvrdení pochybujem, pretože na akejkoľvek VŠ sa človek musí učiť viac ako na strednej.

jannies15
27. jan 2022

@snezienkaaa82 Mimochodom, prečítaj si ešte raz môj príspevok, viem aké je požadované vzdelanie na rôzny stupeň škôl. Nikde nepíšem, že chcem, aby učiteľky MŠ museli mat VŠ, akceptujem, ako je to nastavené, ale vzhľadom na klesajúcu úroveň stredných škôl a tých absurdných nadstavieb by sa veru mohlo niečo zmeniť.
Mám ti aj ja dať 10 rehotajucich sa smajlíkov? Vysmievaj sa zo seba.

poopsie
27. jan 2022

@fiffinkaa viem ako vyzerá deň v škôlke spoza tej druhej strany dverí 😉 robila som aj vychovávateľku v ŠKD, a boli dni kedy sa neriešili žiadne obsahove/ vykonove štandardy.. Lebo nebol čas, trebalo ísť na obed a na školský dvor..

snezienkaaa82
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
snezienkaaa82
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anonymka11
17. máj 2022

Ahojte chcem sa opýtať mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku bc špeciálnu pedagogiku Mgr pokiaľ by som chcela učiť na základnej škole 1 až 4 ročník je potrebné si dorobiť ešte nejaké rozširujúce vzdelanie ale s týmto vzdelaním to nie je potrebné dakujem