Učiteľka v škôlke

kasokri
27. jan 2017

Dobrý deň!
Žiadam Vás o radu milé žienky.
Chcela by som učiť v materskej skolke, ale nemám na to vzdelanie.
Niekde som počula, že učiteľka v ms od roku 2020 bude musieť mať VŠ 1, stupeň.
Je to pravda?
Prosím Vás o radu.
Ďakujem

vilma30
27. jan 2017

@kasokri ano, tak to je, bude potrebne si urobit aspon Bc. Je to presne ako so zdravotnymi sestrami, tie tiez niekedy mali len SŠ a teraz musia mat aj VŠ.

kasokri
autor
27. jan 2017

@vilma30
Veľmi pekne ďakujem.

Písala som aj na ministerstvo školstva a tam mi odpísali, že nemusím mať vš.
No riaditeľka v ms (tam ,kde chodí moja dcérka) povedala, že musia mať.
Tak nech sa teraz z toho človek vyzná.
Ďakujem za odpoveď.🙂

vilma30
27. jan 2017

@kasokri ja som vystudovala socialnu pedagogiku a vychovavatelstvo a uz vtedy sa o tom hovorilo. Podla mna este teraz by ta do niektorej materskej skoly prijali, ale po case budu vyzadovat aspon to Bc.

kasokri
autor
27. jan 2017

@vilma30
Nehnevaj sa na mňa , ešte jednu otázku by som mala na teba.
Budú musieť mať aj učiteľky , ktoré už učia vš.
Lebo v našom meste je plno mladých učiteliek so sš pedagogickou alebo nadstavbou.

vilma30
27. jan 2017

@kasokri to presne neviem, ale viem, ze napr niektore zdravotne sestry dodnes nemaju VŠ, je to podla zariadenia v ktorom pracuju, ci to od nich vyzadovali. Ale vela si ich to spravilo, lebo sa im tympadom zdvihol plat.

terezka1947
27. jan 2017

@vilma30 mozem aj ja otazku?
predokladam,ze na pracu v MS nestaci mat VS-nejake kombinacia predmetov
ale co este mat musim?nejaku nadstavbu?
alebo co jek tomu potrebne?ci uz rovno vystudovat VS-1.stupen?dakujem

alicka850
27. jan 2017

@vilma30 ono je to zlozitejsie. Od urciteho roku zrusili stredne zdravotne skoly a dnes ked chce clovek robit zdr.sestru, musi mat vs. Bez VS moze robit iba ako zdravotny asistent. Starsie sestry, co maju normalnu strednu zdravotnu skolu robia ako sestry bez vs.

vilma30
27. jan 2017

@terezka1947 rovno vystudovat VS, bud odbor socialna pedagogika a vychovavatelstvo, alebo odbor predskolska a elementarna pedagogika. Alebo sa popytat priamo v roznych materskych skolach ako maju v plane to riesit a co budu vyzadovat. Ale predpokladam, ze kazda ti povie nieco ine. 🙂

vilma30
27. jan 2017

@alicka850 ja mam tiez strednu zdravotnicku skolu a mozem povedat, ze veeeela sestier si VS dorabalo. A od mnohych to zamestnavatel vyzadoval.

terezka1947
27. jan 2017

@vilma30 dakujem...vies,co?kazda povie nieco ine,tak tym sa riadit nechcem....radsej mat vsetko ako to byt ma,podla "zakona"....
ty si ucitelkou v MS?
ja mam vystudovane ucitelstvo,ale ....nejako by som sa radsej videla v MS...je to tiez narocna praca,ale nejako by ma to vnutorne viac napnalo...

vilma30
27. jan 2017

A myslim, ze ked to bude platit a bude potrebne na ucitelku v materskej skole VS, tak aj SS-pedag. akademie zaniknu, presne ako SZS

vilma30
27. jan 2017

@terezka1947 a aku mas aprobaciu? Ja som robila v MS, ale ti poviem, ze som zutekala po roku, tie niektore dnesne deti su tak zlee. Teraz som sestra u oftalmologa a neviem si vynachvalit.

terezka1947
27. jan 2017

..ja celkom nerozumiem nasmu konceptu vzdelavania...ale tak ok
keby sa tak posilnili stredne skoly...doraz na prax,atd,atd....a doplnit to nejakym nadstandardom,trebars aj nejakym stupnom VS,ale naco na vsetko VS-a potom to aj tak vyzera,ze terajsia VS je casto na urovni niekdajsej maturity=samozrejme....nemyslim tym vsetky VS,to by som ich dehonestovala...ale myslim,ze ma chapete

kasokri
autor
27. jan 2017

@vilma30 a to si si zmenila kvalifikáciu?

terezka1947
27. jan 2017

@vilma30 no....bohuzial aj "velke"deti su ine ako sme byvali my-cest vynimkam
ale....asi nie je taky problem v detoch,skor v rodicoch a ich vychove,hmmmm

vilma30
27. jan 2017

@terezka1947 zostanu len ucilista a gymnazia. Uciliste pre tych slabsich a z gymnazia aj tak musis na vysku.

vilma30
27. jan 2017

@kasokri teraz nerozumiem, preco zmenila kvalifikaciu? nic som nemenila

terezka1947
27. jan 2017

@vilma30 hej...ale nezda sa mi to....chybaju nam odbornici na vsetkych urovniach a postoch
a teraz mam pocit,ze vsetci maju nejaky titul,nevies,co mas od nich cakat a potom su ludia bez titulu,kt.sa automaticky podcenuju,hoci sikovni su...cele nejake zacarovane
chyba mi tu nejaky stred-prax previazana so vzdelanim...asi uz velmi spekulujem,xi...

kasokri
autor
27. jan 2017

@vilma30 No lebo si písala, že si vyštudovala sociálnu pedagogiku. Možeš robiť sestru ?

vilma30
27. jan 2017

@kasokri Niekde som to tu aj pisala tusim, ja mam strednu zdravotnicku skolu, dokonca mam aj Bc zo Slovenskej zdravotnickej univerzity a potom som si este spravila Mgr soc. pedagogiku. A dokonca zivota uz nechcem ziadnu skolu ani vidiet 😂

terezka1947
27. jan 2017

@vilma30 si "kolegyna"????xixixi
ja som si robila dalsiu maturu a skoncila ako optik,xixixiixi

sykorkauhliarka
27. jan 2017

tak tato tema aj mna zaujima.. chcela som si spravit pomaturitne ale ako citam tak rovno mozem ist na vs..mam velmi velmi zlu strednu skolu a nic s nou nemozem robit....a teda predavacku niekde na 12 hodin netuzim robit....svokra je ucitelka v ms ta teda sa na vs nechysta a ani nic nespominala, len si robi atestacie

cuculiatko88
27. jan 2017

Kamaratka uci v skolke a musi mat vs,studuje externe a vs trva 5 alebo 6 rokov,neviem presne

alicka850
27. jan 2017

@vilma30 ja si robim postgradual na szu...vacsi bordel som este na ziadnej skole nezazila ☺ tiez mas taku skusenost, ci len ja mam stastie na ludi? 😆

vilma30
27. jan 2017

@alicka850 ahoj, no ja som tam začala študovať medzi prvými študentami na fakulte ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných studii a poviem ti, že ani som nešla ďalej na Mgr. Úplná katastrofa. a to je teraz ako zabehnuté, tak si vieš predstaviť aký bordel to bol v začiatkoch.

kasokri
autor
27. jan 2017

@sykorkauhliarka presne aj ja mam taky problém, takže si dávam prihlášku na predškol.pedagogiku .No štúdium pri dvoch detoch a práci , ktorú zatiaľ nemám nebude ľahké.

terezka1947
27. jan 2017

@kasokri prosim ta a kde si davas prihlasku?

atika11
28. jan 2017

Dievčatá a odkiaľ máte takú informáciu,že do 2020 musia mať všetky učiteľky VŠ alebo ju začať študovať?Pýtam sa preto,lebo si robím pomaturitne štúdium na pedagogickej škole a cca pred pol rokom som písala na školský portál,ohľadne vzdelania,kde mi napísali,že sa stále bude uznavat stredoškolské vzdelanie a taký zákon zatiaľ neexistuje o doplnení VŠ.A čo bude v budúcnosti to nevie nikto.

shaola
28. jan 2017

Ak nemáš vzdelanie a chceš učiť v MŠ, máš dve možnosti. Prvou je spraviť si externe maturitu, trvá to dva roky a keď skončíš, budeš zaradená do 7. triedy platovej tabuľky, po ukončení adaptačného vzdelávania do 8. triedy. Ak chceš postúpiť platovo, tvojou jedinou možnosťou je po piatich rokoch praxe spraviť si 1. atestáciu, postúpiš do 9. triedy a hotovo, viac už nepostúpiš, plat ti porastie len na základe odrobených rokov.
Alebo si rovno sprav bakalára (teraz je už bohužiaľ 4-ročný), zaradia ťa do 8. triedy, po skončení adaptačného do 9. triedy, môžeš si dorobiť magistra a potom aj 1. atestačnú a 2. atestačnú... ale je to štúdium na veľa rokov, ale minimálne platovo sa ten bakalár oplatí určite viac ako stredná pedagogická...

tanina1505
30. jan 2017

Hovorí sa o tom už dlho....a nevie sa, čo bude na 100 % ďalej....ja sama som učiteľkou v MŠ - prax 15 rokov - mám vyštudovanú strednu pedagogickú a momentálne som v bakalárskom ročníku na VŠ....