Len tak na zamyslenie o slovenských platoch

26. júl 2022

Všimla som si, že veľa mamičiek čo tu o sebe píšu a píšu svoje príjmy, tak veľa z nich píšu že ich muž má príjem od 2000-3000€ . No a popritom veľa ľudí nasáva že sú nízke platy na Slovensku že nemajú z čoho žiť. A tak by som sa chcela opýtať, keď žije chlap na Slovensku, dajme tomu ešte na východe , odkiaľ má taký plat ? ( Pochybujem že každa tretia mamička tu chodí s doktorom, právnikom a pod. 😀) Ja len tak zo zaujímavostí, že by ma zaujímalo kde takí muži pracujú že majú také platy, lebo mám muža a naozaj prestriedal veľa prác a vždy dostal maximálne 1100€ , sme z východu. Tento príspevok nemyslím v zlom, ak by náhodou takto pôsobil, skôr ma len zaujímajú odkiaľ ľudia majú toľko peňazí. Keďže my striedame práce, hľadáme a nikde sme nevideli aby toľko ľuďom platili.. ďakujem pekne za všetky odpovede, aj zle, aj dobre

melanta
30. júl 2022

@nicicka píšeš bludy. Súhlasím s tým, čo píše @mircalla chlapi, ktorí muklujú v zahraničí nevidíš svoje rodiny. A potom chlapi čo muklujú niekde za tisícku. Môj muž je zamestnanec, zarobí 3x viac ako suma v príspevku a robí 8-9 hodín denne, víkendy má voľné. Ja podnikám, zarábam excelentne a robím pár hodín v týždni. Predtým som bola zamestnanec, zarábala som čisté viac ako 3000 a robila som 8 hodín denne, bez víkendov. A podotknem, k pozícii som sa dostala iba svojou snahou, muž detto. Máš úplne zlé predstavy o tom, ako fungujú ľudia, ktorí dobre zarobia. Ale to je na Slovensku typické. Tí s nízkym platom bez ambícií a znalostí budú tvrdiť, že tí pracovne úspešní to sami nedokázali, že určite je to po známosti, že podvádzajú, že že nemajú život alebo iné bludy.

mircalla
30. júl 2022

@nicicka To je vtip? Vies toto je typicka trapna slovenska vlasnost. Vsetko je po znamosti ci cez postel. Nehrozi, ze by za tym bola praca a schopnosti. V Bratislave su tisicky takych pozicii...Desiatky tisic. Ludia zamestnavaju ludi kvoli ich kvalitam, tak to funguje. Pretoze potrebuju vykon. V podstate ma tvoje myslenie dost uraza. Je niekde zaseknute v 80 rokoch minuleho storocia a dehonestuje vsetkych aspon primerane schopnych ludi.
Zijes dost mimo reality. Tvoje otazka len svedci o tvojom malomestiackom mysleni

mircalla
30. júl 2022

@nicicka Ale este k tvojej otazke, na tej pozicii som sa "neocitla". Zacinala som ako bezny clovek a prepracovala som tam velmi pomaly a nebola to moja jedina firma. Potom, ked uz mas trhu prace co ponuknut a menis pracu, tiez sa tam neocitnes, len si ta vyberu, preto, ze nieco uz vies. Ja som zacinala ako asistentka v banke za plat 7000 skk v hrubom po skonceni VS, na viac som vtedy nemala

yoxinka
30. júl 2022

@nicicka
Pozri, mám chlapa, ktorý pracuje 8hodín denne, pár rokov už permanentne home office, sú obdobia, kedy robí viac, je to väčšinou, keď sa vyskytne nejaký problém a proste sa musí riešiť, kým sa nevyrieši, to je tak raz za 3-4mesiace. Víkendy voľné. Vkuse chodíme po výletoch, predĺžené víkendy, dovolenky viackrát do roka,. Ja mám koníčky, chlap sa vtedy stará o tri deti, má on svoje koníčky. Keď treba odvezie deti do školy/školky a takto žije 90% našich známych a kamošov. Žiadne telefonáty 24hodín denne, žiadne furt pracovanie, žiaden alkohol a podobné tieto tvoje sugestívne reči. Plat má nadštandartný, všetko dokázal sám. Kým sa dostal tam, kde je, makal na sebe 10 rokov. Dnes má toľko pracovných ponúk, že si môže on určovať podmienky, lebo ho proste chcú a vyhovejú mu. 90% ponúk je zo zahraničia. Na Slovensku mož o stačí byť zastrčený v každom zadku a to ti zabezpečí lepšiu pozíciu, ale v zahraničí je toto úplne nepodstatné a rozhodujú len tvoje schopnosti. Podotýkam, že muž je synom obyčajných robotníkov, žiadna privilegovaná vrtsva, žiaden ocko podnikateľ ani nič podobné. A takýchto chlapov mám v okruhu známych a priateľov xy, pretože sa v tom prostredí furt pohybujeme.

vero96
30. júl 2022

@nicicka keby som nebola slušne vychovaná, tak by som Ti povedala niečo veľmi škaredé. Takto Ti poviem len to, že takí ako Ty budú vecne kritizovať, ohovárať, závidieť aj nos medzi očami. V minulosti by ma Tvoje reči urazili teraz uz viem, že je to len povrchné zmýšľanie Slovače.

zzzuzzzu
30. júl 2022

@mircalla ... myslim, ze by bolo vhodnejsie celu tuto nezmyselnu debatu ukoncit, pretoze sa to zacalo uberat nie velmi vdacnym smerom ... Prepac, ale prispeli k tomu i Tvoje rozporuplne vyjadrenia, ktorymi si protirecis a polarizujes nazory ostatnych diskutujucich - na jednej strane uvadzas, ze bez "obety" sa k "nadstandardnemu" platu nedopracuje nikto, na druhej strane, citujem: "... nevidi svoju rodinu ten, co chodi po fuskach, aby naskrabal 800-1000 eur." Ergo takyto clovek "neobetuje" dost co i len na to, aby zarobil aspon "substandardny" plat? Mozno paradoxne vyvinie omnoho viac usilia, ako tu tak glorifikovany IT-ckar v office, ktory ho platovo predbehne kvoli inym parametrom, ale urcite nie kvoli tomu, ze sa "OBETOVAL" viac, to je velmi skresleny uhol pohladu. Alebo ucitelia, pracovnici v statnom vyskume, v laboratoriach, ci asistenti na fakultach s tabulkovymi platmi "neobetuju" dost, pretoze nikdy nedosiahnu na ten pomyselny "nadstandard"? O co su to horsi ludia ako tí, ktorí tak radi svoje platy zverejnuju a nezabudnu podotknut, kolko sa kvoli tomu "nadreli"? Nechcem teraz ani vermomocne vzdorovat "nadstandardnej" strane, ci tendencne sa biť za "nedocenenu" stranu, kedze trvam na tom, co som napisala na strane 6, a sice ze v sucasnych podmienkach, v akych zije drviva vacsina populacie Slovenska (pre korektnost si radsej odmyslime regia civitas Bratislavu), nie je vobec ziadny standard zarabat "nadstandard" ... Mnozstvo vzdelanych, sikovnych a OBETAVYCH ludi na tieto vyfabulovane cisla, ktore dominantne urcuje najma IT sfera, nikdy nedosiahne, keby mali sebelepsie CV, hnaci motor a la perpetuum mobile a huzevnatosti za piatich, pretoze tento demagogicky trend "nadstandardnych" platov vytvara prave skupina ludi, ktori maju neustalu potrebu o tom/sebe hovorit ...

nicicka
30. júl 2022

@mircalla presne toto som čakala a preto som položila túto otázku. Prepracovala si sa a to ta predpokladám stalo dosť úsilia a času aby si bola tam kde si teraz. Písala som o tom, - obľúbené -čítaj s porozumením že človek kým sa dostane na pozíciu kde sa dobre zarába tak musí tomu obetovať veľa času a energie. A je to na úkor niečoho. Veľa ľudí keď sa dostane vyššie už nedokáže spomaliť, česť výnimkám...to je všetko čo som tym chcela povedať a vidím to vo svojom okolí. Ľudia sú rôzni, každý máme iné okolie a žijeme v iných životných úrovniach...Všetko je o prioritách...

nicicka
30. júl 2022

@zzzuzzzu Perfektne vystihnuté 👏👏👏

nicicka
30. júl 2022

@vero96 pokiaľ viem, tak tebe som neadresovala žiadne písmenká...

yoxinka
30. júl 2022

@zzzuzzzu
Nie, podľa mňa, ide hlavne o to, že mnohí ľudia si myslia, že akonáhle zarábaš viac ako je štandard, už to muselo byť cez známosti a podobné somariny. Mám kamošku učiteľku, žije a pracuje v Košiciach. Svoju právu miluje! Miluje učiť. Učí už hádam 10rokov a jej plat sa dosť pomaly približuje k tým IT platom, lebo ona je neskutočná makačka! Okrem školy učí jazyky súkromne, súkromne však učí podnikateľov, biznis ľudí a idú sa o ňu potrhať! Tak si vypýta celkom slušné prachy a stačí jej na prilepšenie odučiť pár takých hodín do týždňa. Sam si to reguluje. V škole rozbehla kopec projektov, deti ju majú veľmi radi. Ja si stále myslím, že je to hlavne o schopnostiach, vytrvalosti, húževnatosti. Písala si o vede, poznám viacerých, ktorí šli robiť vedu do zahraničia, nie kvôli prachom, ale kvôli prístupu a možnostiam. Ja som napríklad frustrovaná z toho, že učitelia a doktori, sestričky, vedci na Slovensku zarábajú také smiešne peniaze, lebo myslím, že by mali zarábať podstatne viac. Keď vidím v akých podmienkach títo ľudia pracujú, je mi do revu. Ale to sa musí zmeniť naša spoločnosť, aby sa zmenila aj táto záležitosť.

mircalla
30. júl 2022

@zzzuzzzu No krasne si si to prekrutila ako ti to vyhovuje
Takze to zhrniem
1. Nikdy som nepovedela, ze ini na nenadru. Nikde. Ani som nenapisala, ze nejaky ucitel ci laborant si zasluzi taky nizky plat. Ani som nenapisala, ze su horsi. To si napisala ty.
To, ze u nas su tieto pozicie podhodnotene nepovazujem za spravne.
2. Co sa tyka obety. Reagovala som na to, ze clovek, co ma nejaky prijem nema cas na rodinu, ze nevidi deti - nie je to tak. Naopak sa nadrie viac ten, co chodi po fuskach aby zarobil minimum. Uplne zrozumitelne. Ty si z toho vybrala ani neviem co, prepac, nerozumiem. Vacsinou musis obetovat nejaky cas na vzdelanie ci kurzy prve roky, potom to uz ide samo, aby som to vysvetlila. Inak sa budes drat za male peniaze do konca zivota. Opat zrozumitelne. Takisto je to s remeslami. Nie je elektrikar ako elektrikar....
3. Reagovala som na to, ze za vsetkym je zlodejina ci protekcia. Nie je.

@nicicka Nebolo za tym usilie mimo mojho pracovneho casu, ak na to narazas....Cize som sa nijako neukratila. Mohla som ist na vyssiu poziciu a tu som odmietla, pretoze uz by to malo vplyv na rodinu

mircalla
30. júl 2022

@nicicka Ale suhlasim s tebou, ze vela ludi uz nedokaze spomalit. Ale vela to zavisi, co robis, pre koho, aky mas typ prace atd....Nie kazdy sa napriklad snazi dostat na manazersku poziciu, skor ide cestou specilistu v danej oblasti.

zzzuzzzu
30. júl 2022

@yoxinka ... nevylucujem kamaratkine pole posobnosti mimo standardnej prace v skolstve, naopak, fandim odvaznym a sikovnym, ktori sa nespoliehaju najma na karierne referencie, kontakty a rozne ucelove konexie, ale skutocne je to len o par % vyucujucich, ktori sa (mnohokrat aj vdaka nahode) dostanu aj k takymto prilezitostiam v okruhu spominanych biznis ludi a podnikatelom, kazdopadne suhlasim s Tvojim zaverom, ktory v principe sumarizuje, preco tato plodna debata vzisla: "... keď vidím v akých podmienkach títo ľudia pracujú, je mi do revu. Ale to sa musí zmeniť naša spoločnosť, aby sa zmenila aj táto záležitosť." 👍

@mircalla ... mrzi ma to, ale evidentne si nerozumieme ... Nemam potrebu prekrucat, ani podsuvat zle (ne)pochopene fakty ... Ak to stoji za zamyslenie, mozno pomoze opatovne precitanie, i ked osobnu konfrontaciu samozrejme nenahradi, sme stale len vo virtualnom svete a v tom skutocnom by sme si mozno veci dokazali vykomunikovat lepsie ... Skoda ...

nicicka
30. júl 2022

@mircalla hej je to rôzne. A nedá sa to spausalizovat. Všetci robíme ako vieme a je aj mnoho špekulantov ktorí zneužívajú systém a dobu...každý má iné nároky, možnosti a priority...

mircalla
30. júl 2022

@nicicka Este k tomu po "znamosti". To este funguje niekde? Mozno v statnom sektore neviem....Ale vacsinou vyberovy proces je dost zlozity, niekedy aj 3-4 kola, maximalne mozes dakoho doporucit....Mala som aj take, ze video hovor s centralou v Holandsku ci dost brutalny excel test....Dokonca ma ani v jednom pripade nevzali, boli tam lepsi. To neoklames.

vinkel
30. júl 2022

@mircalla trosku mimo témy 🙂 Mne je smiešne že niekedy na administratívnu asistentku sú 3 výberové kolá a na politikov iba jedno 😂😂😂

nicicka
30. júl 2022

@mircalla jaaasne. V medzinárodných spoločnostiach neviem. No štátna správa určite a miestne súkromné firmy to isté. Myslím že to bude stále...

11bodka11
30. júl 2022

@mircalla u nas v robote ked chceli niekoho noveho zobrat tak najprv sa sef pytal ci niekoho vhodneho nepozname. Ked nie az potom dali inzerat na profesiu.

nicicka
30. júl 2022

@11bodka11 moju pozíciu v inzercii nehrozi nájsť, takže my si hľadáme len podľa kontaktov v našom odbore. Ale to nie je že po znamosti, skôr o tom že z nasej oblasti už ľudia vedia kto čo robí a kontaktujú ho priamo.

yoxinka
30. júl 2022

@vinkel
To je to, čo píšem o zmene spoločnosti. Na najvyšších pozíciách sú hlupáci a špekulanti. Ľuďom stačí povedať nejakú úplnú blbinu a to si dosaď, čo len chceš od toho, že sem nepustia migrantov až po to, že bude zákaz potratov a ľudia volia úplné indivíduá, lebo im nasľubovali chobotiny. Žiadna koncepcia, žiadna vízia, žiaden pokrok. Nula. Ľudia su hlúpi a preto veria hlúpostiam. Keď 40% učiteľov verí hoaxom, tak máme sakra problém! Skrátka na to, aby sa dvihla politická kultúra a s ňou transformovala spoločnosť na vyspelejšiu, čoho následok bude aj nárast platov v školstve, zdravotníctve a vede potrebujeme ako spoločnosť dospieť. My si nedokážeme riadiť štát, lebo volíme ako volíme a riadia to tu úplní hlupáci s opajcovanýmu diplomovkami …

mircalla
30. júl 2022

@vinkel Tak politik je casto ten, co siel prave okolo

alexandrahaspi
23. jan 2023

Ved u nas (BA) si geodet vypytal 50€ co nam dosiel zamerat supisne cislo, trvalo to 5min. Mne to pride ako super job, nech robi sam na seba, to by si asi zarobil ovela viac.

hefo
24. jan 2023

@alexandrahaspi Zarátala si do toho cestu, parkovné, náklady na administratívu, rôzne dane, atď.?

norbi2501
20. nov 2023

@melanta tak v zahranici ano , ides ako pomocnik za 5 eura na hodinu menej na stavbu ale stale distanes 16 -18 aspon, casom ked sa zapraxujes a si samostatny mas aj 25,