Má zamestnávateľ povinnosť prijať ma na pôvodné miesto skôr ako ukončím RP?

yvett14
24. aug 2011

Ahojte dievčatá, potrebujem pomôcť. Som na RP 6 mesiacov a chcem ísť do roboty naspäť na moje povodné miesto. Na začiatku som podpísala papier že budem doma 3 roky, ale potrebujem ísť skôr tak som požiadala od 1.9.2011 o znovuprijatie po RP. NO a dnes som bola za riaditelom a on mi povedal že ak ma nemusí zobrať z pravneho hladiska tak ma nezoberie , len ked bude podnik potrebovat alebo sa mi neskončí RP. No a moja otázka je či to môže takto ma zrušiť alebo ma musí od toho dátumu čo som napisala do žiadosti tj 1.9. 2011 podla zakona zobrať. Dakujem vám velmi pekne za pomoc, opatrujte sa

sisaha
24. aug 2011

@yvett14 pokial viem, tak zamestnavatel je povinny drzat tvoje povodne miesto 6 mesiacov, po 3 rokoch uz nie a moze ti ponuknut hocico ine. To, ze si podpisovala papier podla mna nic nemení na fakte, ze sa chces vratit. Ja by som im poslala doporuceny list, kde ich informujem, ze vzhladom na rodinne zmeny MD ukoncujes skor a ziadas o umoznenie nastupu do zamestnania k datumu ...... Musia ti nieco odpisat. A ak by to bolo zamietave, tak to mozes riesit na inych miestach ak porusia zakon...

m.i.r.i
24. aug 2011

kompletne vysvetlenie necham na nejakeho kompetentneho pravnika a zatial ti napisem len pohlad laika - ale zamestnavatel ta nie je povinny prijat na povodne miesto, iba ti poskytnut miesto adekvatne tomu, ktore si vykonavala ( to zn. v platovej triede, adekvatne vzdelaniu, pozicii atd), ale aj z toho su vynimky ( v pripade ak take miesto nema). On ta ale musi podla zakona prijat spat do zamestnania a poskytnut ti to miesto ako som uviedla vyssie, Ak ale zamestnavatel nebude chciet, moze nahlasit, ze tvoje povodne miesto bolo zrusene a ze pre teba nic nema a tak vlastne aj ked chces nastupit mozes dostat vypoved z org. dovodov/zrusenie pracovneho miesta. Ty ale mozes z rodicovskej dojst kedykolvek, je to jedno ako si uviedla v tej ziadosti o rodicovsku, zamestnavatel mal zo zakona prijat niekoho na dobu urcitu-zastupovanie pocas MD a teba prijat spat kedykolvek sa budes chciet vratit. Ale existuju cesticky ako to neurobit, zial.
Ono to vsetko vyzera v zakone tak, ze ti 3 roky zamestnavatel musi drzat prac.miesto ale vacsinou z toho vie kazdy vykluckovat.

jasminet
24. aug 2011

ako pise @sisaha - povodne miesto ti su povinni drzat len pocas MD, po nastupe na rodicovsku uz nie. po jej skonceni su povinni ta zobrat spat, ale nemusi to byt na povodne misto. hocico to byt nemoze, musi to miesto zodpovedat tvojmu predchadzajucemu, aj plat. nie ze si predtym bola asistentka a teraz ta strcia na recepciu...
podla mna je na tebe kedy sa vratis do prace, ja som napr. ziaden papier nepodpisovala ze dokedy budem na RD.

aduskatt
24. aug 2011

zo zakona musi pol roka drzat povodne miesto, potom tri roky akekolvek miesto v organizacii, ale tak, aby platovo nespokodil.len treba este overit, ci nahodou neplati aj v tomto zakonniku( v novom uz ano), ze treba nastup hlasit minimalne mesiac dopredu

alexandra
24. aug 2011

Zamestnavatel je povinny prijat Ta spat na poziciu zodpovedajucu vzdelanostne aj platovo Tvojej predchadzajucej.

yvett14
autor
24. aug 2011

Dievčatá ja vám dakujem, ja som tu žiadosť posielala na začiatku mesiaca , teda dosť skoro aby sa podnik zariadil, miesto mna bola prijatá jedna servírka a tá dala vypoved od 1.9 , takže moje miesto by aj bolo volné. ja robím ako veducu smeny servírok a na moju poziciu bola dosadená len nahradna servirka počas mojej RP. takze ono by aj moje miesto bolo volne, ten človek čo bol v papieroch namiesto mna ide preč a director povedal ze že ked nebudu ludia v robote -kupele, tak ma nepotrebuju , ale inak somnou rataju, tak neviem či ma takto može zrušiť ked ja som trvala na tom 1.9 aby ma zobrali. mne sa jedná o to či su nutený ma zobrat alebo si najdu nejaku páku a zrusia ma. chcem vediet či ked sa budem ohanat pravami matky tak či uspiem, ale inak vám velmi pekne dakujem Zlatíčka 😵

sisaha
24. aug 2011

@yvett14 mozes sa ohanat zakonnikom prace. Odhliadnuc od toho, keby si nebola na materskej a neboli by zakaznici, tak ta tiez prepustia, lebo ta nepotrebuju??? asi nie...podla mna hlada dovod.. a kedze robis veducu, tak zrejme ti plati viac ako brigadnicke, takze asi spekuluje 😉

maznacik007
24. aug 2011

22

yvett14
autor
25. aug 2011

diky dievčatá uvidim ako to dopadne a potom vám napíšem ako som dopadla, opatujte sa Dakujem 😵

stanka77777
11. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke na stránke www.najpravo.sk. V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí. V druhom z nich je samostatná kapitola venovaná nástupu do práce po rodičovskej dovolenke.

Tu sú linky na vyššie spomenuté články:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

lili_mia
11. feb 2012

aj podľa mňa špekuluje a v najhoršom, pokiaľ máte aj nočné do rána bieleho, tak bude trvať, aby si tam tiež bola a nedá ti úľavu, proste to bude robiť tak, aby si ty sama položila miesto .. vraj ako matka môžeš požiadať, aby si smeny robila tak ako to tebe vyhovuje, čiže povedzme smeny do 20tej, no niekomu vyhovujú čisto nočné smeny

dana_p
15. aug 2012

Chcem sa spýtať, či tomu dobre rozumiem. Podľa nového Zákonníka ma musia prijať na pôvodné miesto aj po troch rokoch ( po MD aj RD )?

luci2012
15. aug 2012

ja sa chcem vrátiť po roku, teda keď dieťa dovŕši 1 rok. To by som mala dostať pôvodné miesto? Už neplatí, že pôvodné iba do skončenia MD a pri RD už nemusí pôvodné? Vopred dík za odpoveď.

alenah31
15. aug 2012

@dana_p @luci2012 zrovna toto teraz riešim v práci...1. 10. mi nastupuje do práce kolegyňa, ktorá sa vracia po MD, jej syn má 2,5 roka takže nastupuje skôr ako by mala. Nastupuje na svoje pôvodné miesto nakoľko zákon prikazuje zamestnávateľovi držať 3 roky jej pôvodné miesto a umiestniť inam ju môže iba v prípade ak bolo jej pracovné miesto zrušené, ale nesmie byť finančne poškodená a pozícia musí byť vhodná jej vzdelaniu a praxi. To sa týka aj výpovede - tú môže zamestnanec pri nástupe po MD dostať iba v prípade ak bolo zrušené jej pracovné miesto, resp. pracovné oddelenie a nie je možné ju zamestnať na inej pozícii. A ešte jedna vec....pokiaľ si na MD a zároveň budeš pracovať tak až do 3 rokov trvania MD by si výpoveď nemala dostať vôbec - chráni ťa zákon. Náš šéf špekuloval tiež všelijako nakoľko na kolegynino miesto prijal dočasne svoju neter a tú tu chce nechať, ale pokiaľ jej malý nedovŕši 3 roky nemôže s tým nič urobiť - musí ju prijať späť.

matulik79
22. aug 2012

@alenah31 ja riešim momentálne tiež svoj nástup do práce. dcéra mala dva roky. potešila som sa tomu, že som v ochrannej lehote do 3 rokov. potom som sa však dočítala, že po nástupe do zamestnania mi končí rodičovská dovolenka a tým aj ochranná doba ☹, tak som zvedavá koľko ma tam budú držať. nedávam tomu veľké šance. len nerozumiem na čo je taký zákon, čo sa tým mení, či mi dajú výpoveď - v mojom prípade po dvoch rokoch veku dieťaťa, alebo po vyčerpaní celej rodičovskej dovolenky, sa zase niekomu niečo podarilo.

alenah31
22. aug 2012

@matulik79 Aj tak Vám výpoveď môžu ako žene po ukončení MD dať IBA v prípade, že rušia Vaše pracovné miesto a nie je možné Vás umiestniť na inej pozícii v spoločnosti bez ujmy na plate a postavení. Ak aj vzali na to miesto niekoho iného oni sú povinní Vám Vaše miesto vrátiť - už neplatí §, v ktorom a pôvodné miesto držalo 6 mesiacov po nástupe na MD, už to platí po celú dobu čiže celé 3 roky. Ak to miesto presp. oddelenie rušiť nebudú a nechcú Vás vziať porušujú tým zákon a treba sa obrátiť na inšpektorát práce - samozrejme je to aj o tom ako to všade chodí - morálne aj právne sa vrátite kam odkiaľ ste odišli. My máme iný problém - kolegyňa ostala tehotná, vzala sa za ňu náhrada a tá tiež ostala tehotná takže máme tretiu kočku na to isté miesto. Teraz sa vracia prvá kolegyňa a zároveň tá druhá. Keďže výpoveď prvej dať nemôže - ostáva aj na MD - druhé dieťa má 3 mesiace - tá druhá ide od 2,5 ročného syna my musíme riešiť kam ich umiestni pretože miesto, na ktoré boli prijaté sa samozrejme neruší a tým pádom ich musíme niekam "upratať" Tá druhá nastupuje na to miesto a tá prvá - ešte na MD má miesto náhradné. Tá čo bola prijatá ako tretia má zmluvu na dobu určitú takže tá odíde - je to šéfova neter a chcel si ju tu nechať, ale mal smolu - komplikované ja viem, už mi ide z toho hlava "okolo" v kuse volám so sociálkou. Skúsila by som na nich u Vás pritlačiť, nech vidia, že sa v tom trošku vyznáte. Netreba čítať články v novinách i tu na MK, cez google si vyhľadajte zákonník práce - zákaz výpovede zamestnanca po návrate z MD a tým sa treba riadiť 😀 😀

matulik79
22. aug 2012

@alenah31 veľmi pekne ďakujem za radu, určite sa nemienim tak ľahko vzdať.