Mám nárok na odstupné?

firstmotherhood
19. feb 2014

Neviete mi, prosím, poradiť. Môj manžel chce dať v práci výpoveď po 17 rokoch. Má nárok na odstupné, aj keď ju podá on?
Pýtam sa, lebo niekto mi povedal, že má.

alenah31
19. feb 2014

@firstmotherhood pokiaľ dá výpoveď sám (zamestnanec) samozrejme, že nárok na odstupné nemá. Výpovedná doba je zo zákona 2 mesiace alebo na základe dohody aj skôr, s ktorou musí ale zamestnávateľ súhlasiť alebo okamžitým ukončením PP napr. hrubým porušením pracovnej disciplíny (alkohol, krádež a pod.). Toto upravuje § 76 zákonníka práce a tu je výcuc kedy nárok na odstupné vzniká:

Nárok na odstupné vzniká tomu zamestnancovi, ktorého pracovný pomer bol ukončený z dôvodu:
• zrušenia alebo premiestnenia zamestnávateľa alebo jeho časti,
• ak sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
• ak zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov,
• ak zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva.

luba28
19. feb 2014

to by si mohol kazdy narokovat a davat vypovede vzdy po urcitom case,.... 🙂 🙂 🙂 🙂

stanislavao
19. feb 2014

@firstmotherhood pokial da on vypoved, tak na ziadne odstupne narok nema.

kofoluska
19. feb 2014

@firstmotherhood Urcite nema narok na odstupne. Ked dava vypoved zamestnanec, predpoklada sa, ze uz ma inu pracu - a tym padom odstupne nepotrebuje. Ked je zamestnanec prepusteny z dovodov, ktore uvadza vo svojom prispevku alenka, tak tam je to ine - tam sa predpoklada, ze novu pracu nema a teda odstupne dostane. A pozor - okrem toho, ze nema narok na odstupne, treba si zistit aj ako je to s podporou v nezamestnanosti, ak manzel este nema novu pracu. Neviem, ako je to teraz, ale kedysi ked dal clovek sam vypoved, nemal narok na podporu.

tinacho
19. feb 2014

@firstmotherhood je to vždy na dohode zamestnanca a zamestnávateľa. Ja som chcela odísť a keď to nešlo inak odišla som na PN, pochopili že vrátiť sa nechcem a tak sme sa dohodli aj odstupné som dostala. Po toľkých rokoch by si to hádam zaslúžil nie?

maria1989
19. feb 2014

@tinacho som sa pobavila, že zaslúžil 😀 😀 😀 vitaj na Slovensku 😉

firstmotherhood
autor
19. feb 2014

Vďaka žienky...

tinacho
19. feb 2014

@maria1989 vitaj v realite, odchádzala som po 8 rokoch a ja som dostala 3 mesačné odstupné 😀

maria1989
19. feb 2014

@tinacho ak dá výpoveď on, zamestnávateľ mu nie je povinný dať nič. to že dal odstupné tebe bolo asi na jeho dobrej vôli 🙂

tinacho
19. feb 2014

@maria1989 veď preto som to tam napísala, že po dohode zamestnanca a zamestnávateľa!!!!!

maria1989
19. feb 2014

@tinacho nevidela som ten horný príspevok.

mariannajesenska
18. jún 2014

a vedeli by ste pomoct aj mne??? Ja som pracovala vo firme ktora počas mojej MD skrachovala a povedali mi že ked skončim MD tak dostanem vypoved ale že na odstupne nemam narok a to som pracovala vo firme štatnej 4 roky,momentalne som skoro dva roky na MD.Viete mi povedat či mam alebo nemam narok na odstupne?Dakujem krasne

vinx
15. júl 2014

Ahojte,na odstupne mam narok aj ked som zamestnana len 1 rok?Nie je to po 2 odpracovanych rokoch?Pokial teda dostanem vypoved z dovodu zatrvorenia celej firmy?

ejco
11. jan 2015

Som zamestnancom firmy 14rokov.Firma krachla a predala novému majiteľovi.Ja nadalej pracujem v tej firme a na tej istej pozícii.Firma má nový názov.Pôvodný zamestnávateľ este so mnou neukoncil pracovný pomer a nový chce zajtra podpisovať zmluvu.Myslím si,že zajtra budú chcieť podpísať ukončenie pracovného pomeru a následne novú zmluvu.Mám nárok na odstupné?Ako postupovať?

ejco
11. jan 2015

Poraďte mi.Ďakujem za príspevky.

eeffka
11. jan 2015

@ejco nevidim dovod na odstupne, nova firma prebrala vsetky zavazky , aj pracovnopravne, cize namiesto dozadovania sa odstupneho bud rad ze mas pracu...

ejco
14. jan 2015

@eeffka už som to raz zažila,ale už dávno a dostala som odstupné.Len som chcela vedieť či sa niečo nezmenilo.Nárok na odstupné mám vo vyske 4mesačného platu.Už to riešime so zamestnávateľom.

seva112
27. jan 2015

dobry den.den.ja by som sa chcela opytat ci by vedel niekto poradit.pracovala som nepretrzite 2 roky a dva mesiace potom som bola cca 8 mesiacov na marodke a potom na materskej 3 roky...rata sa mi aj ta marodka aj materska do odpracovanych dni? v maji mam nastupit do prace ale asi ma vyhodia pre nedostatok miesta....tak sa chcem opytat ci mam nejaky narok na odstupne?v zmluve nemame nic napisane.a potom som sa chcela este opytat ci by mi schvalili podporu,a ako by sa vyratavala? dakujeeem velmi pekne 🙂

janca34
2. apr 2015

zdravim,wie mi niekto poradit,konci mi rodicovska dovolenka,pocas RD ma sef odhlasil z firmy lebo si otvoril druhu ale hned ma prihlásil na tu novu firmu a sef mi chce wyplatit odstupné ale newiem na aku dobu odstupneho mam narok ci trojmesacnu alebo aku?ked v starej firme som robila 6rokov a v tej novej som rok

janca34
2. apr 2015

zdravim,wie mi niekto poradit,konci mi rodicovska dovolenka,pocas RD ma sef odhlasil z firmy lebo si otvoril druhu ale hned ma prihlásil na tu novu firmu a sef mi chce dat vypoved v tej novej firme a wyplatit odstupné ale newiem na aku dobu odstupneho mam narok ci trojmesacnu alebo aku?ked v starej firme som robila 6rokov a v tej novej som rok

lylys
16. júl 2015

ahojte prosím o radu dnes som dostala dohodu o skončení PP a mám to do zajtra podpísať napíšem vám čo mi napísali je to celé divné dohoda je prejavom slobodnej vôle zmluvných strán a uzavretá bez existencie dôvodov uvedených v &63odst.1písmena a až c pričom zamestnanec výslovne vyhlasuje že nepožaduje uvedenie konkrétnych dôvodov skončenie PP

lylys
16. júl 2015

mám nárok na odstupne ked som odpracovala 9mesiacov na zmluvu

lubicac2
9. sep 2015

Dobry den, vedel by mi niekto poradit, na ake odstupne mam narok po 17 odpracovanych rokoch ako zdrav. sestra. Doktor z ambulancie odchadza do dochodku a po akej dobe mozem nastupit do zamestnania ak odstupne dostanem.