Otázky o súkromí na pracovnom pohovore

29. feb 2024

Ahojte, dcéra má 1,5 roka a ja by som sa rada vrátila do práce, na staré miesto sa nechcem vrátiť, zmenilo sa vedenie a nieje to čo bývalo. Začala som chodiť po pohovoroch a až ma prekvapuje koľko sa ma pýtajú ohľadom dieťaťa. Chápem že matka s malým dieťaťom nieje práve zamestnanec o ktorého by sa firmy bili ale príde mi to už veľa. Často dostávam otázky že kde bude dieťa, odpoviem že v jasliach a hneď otázka a keď budú jasle zavreté? Poviem že to mám ošetrene, muž má flexibilnú pracovnú dobu a mám aj iné stráženie a často sa v tom vrtaju že koho a kde a keď bude dieťa choré a neviem čo či majú babky aj iné vnúčatá, kde muž robí, ako moc má flexibilnú pracovnú dobu, úprimne mi je to nepríjemne, ja chápem že chcú vedieť aké mám možnosti pracovať ale pokiaľ sú prípustné osobné otázky? A musím na všetky odpovedať? Dnes sa ma pýtali či dcéra býva často chorá alebo či chodíme nejakým odborníkom a podobne, poznamenali že nemusím odpovedať ale závaží to. Žiadnu prácu nehľadám na plný úväzok len na pár dní v týždni a väčšinou homeoffice a aj tak takéto otázky, je to okej? Ďakujem

janinque
29. feb 2024

Nie, na pohovore sa ta nemaju vobec pytat na to ci si vydata, mas deti a podobne. Akonahle zacnu, spytaj sa ako to suvisi s naplnou prace, ktoru mas vykonavat.

mamina7070
29. feb 2024

nesmu sa pytat ale asi maju zle skusenosti s matkami po MD/RD

janinque
29. feb 2024

Treba byt asertivna, takyto typ otazok uplne odpalkovat. Ja to tak robim vzdy a nikdy som z toho nemala ziadny problem.

dominikamacakova
29. feb 2024

Vieš o tom, že je to protizákonné?
Nie, nemusíš na to odpovedať keďže oni porušujú zákon.
Nie je to okej...

tana85
29. feb 2024

to sa fakt opytali na chorobnost a odbornikov?? ja zasnem. po takom pohovore by som pripadnu ponuku ihned odmietla. nic take sa pytat proste nesmu

tahomi
29. feb 2024

Tieto otazky na pohovor nepatria, treba sa voci nim ohradit.

Na druhej strane, ked tu citam niektore diskusne fora, tak sa ani necudujem zamestnavatelom.

autor
29. feb 2024

@dominikamacakova to som nevedela ďakujem
@tana85 nestalo sa to len na jednom tak som myslela že je to bežné
@tahomi ako to myslíš?

petamich
29. feb 2024

mysli to tak, ze sa tu zeny ucelovo zamestnaju a hned idu na PN alebo na rizikove tehotenstvo bez diagnozu atd. a je tu o tom x diskusii

a teda plati, ze take otazky sa pytat nie ze nemozu ale nesmu

thoughtfulweirdo
29. feb 2024

@tahomi Ja sa im čudujem, lebo tie otázky im nepomôžu ničomu predísť. To, že uchádzač na pohovore povie, že o choré deti sa budú starať starí rodičia, skutočne neznamená, že to tak naozaj bude 😅 tak či tak pravdu zistia až po nástupe, často až po skončení skúšobnej doby.
Autorka, ja som sa s tým tiež stretla, ale nie až v takejto podobe, len s takou diétnou otázkou, kto sa bude starať o dieťa v prípade choroby 😄 na osobnejšie otázky by som slušne zareagovala protiotázkou, ako to súvisí s mojom odbornosťou na náplň práce.

diewcatqoo
29. feb 2024

Takyto typ otazok je nevhodny a nepatri na pracovny pohovor. Ale z pohladu zamestnavatela, ktory zamestnaval par mamiciek s priblizne tak starym dietatom ako mas ty (tiez brigadne z domu na par hodin) ti rovno poviem, ze ja by som sa ti po predchadzajucich skusenostiach ani neozvala, resp. by som ta neposunula dalej v ramci prijimacieho konania.
Totiz vsetky mamicky, s ktorymi som mala tu cest (a nebolo ich malo) mi na pohovore svato-svate tvrdili same od seba, ze dieta nie je ziadna prekazka, ma sa kto postarat, chodia do jasli, doma manzel, pripadne babka, proste ziaden problem... realita bola taka, ze s kazdou jednou som sa musela rozlucit, pretoze, bohuzial, vysledky neboli take, ako sa ocakavalo. A to som im vychadzala v ustrety az az, pretoze sama viem, co je to pracovat z domu popri dietati (v obdobi covidu) a ta latka na vysledky bola nastavena naozaj proklete nizko.
Mnohi ludia si myslia, ze ak pracuju z domu, tak sem tam poklikaju a popri tom si riesia vlastne zalezitosti. Tak to, bohuzial, nefunguje. Mozno pri nejakych pochybnych pracach typu MLM ano, ale popri serioznej praci, kde sa pozaduju urcite vysledky, nie.

svetlonos
29. feb 2024

Pred vcerom mi to iste hovorila kamoska. Ma 5r syna, hlada novu pracu. Pytali sa jej skoro to iste. Odpovedala uprimne - nemame tu rodinu ani opatrovatelky, ked je maly chory budem s nim doma, skolka funguje celorocne.Este jej navrhovali, nech si najde opatrovatelku 🙈 Robi mzdovu uctivnicku, zijeme v At, oytali sa jej to vo Viedni. To mas vsade.

belllinka
29. feb 2024

Ak tu pracu fakt potrebujes, tak tie otazky prekusni a odpovedz na ne pravdivo. Zas treba chapat aj zamestnavatela. Uz som zazila kolegyne, co boli s kazdym detskym soplom doma a my sme namiesto nich makali.

ropucha6
29. feb 2024

Je to uplne nevhodne sa pytat, navyse si to mozem na pohovore vsetko vymysliet. Ja teda dieta v zivotopise ani nemienim uvadzat, takze moze zamestnavatel len hadat, ci nejake mam a kolko ma asi rokov.

autor
29. feb 2024

@petamich aha už chápem to nieje ale môj prípad
@diewcatqoo ja chápem aj zamestnávateľa ale napríklad vidia v životopise že aj počas prvého trištvrte roka MD som pracovala na jednej projekte a mám z neho kladne hodnotenie, manžel má naozaj takú prácu že môže ostať doma kedy potrebuje takže naozaj u nás problém nieje, viem aj čo znamená pracovať z domu
@belllinka nepotrebujem ale chcem začať pracovať, ja na ne ale odpovedám pravdivo, naozaj dieťa pôjde do jaslí a muž môže ostať kedykoľvek doma, hneď sa potom pýtajú kde pracuje a už to rozoberať sa mi moc nepáči nejde predsa o neho

dominikamacakova
29. feb 2024

@diewcatqoo tak nech sa teraz každá žena, ktorá si dovolila porodiť ide odstreliť 🙂

nikdenikto
29. feb 2024

Ako vlastne prišla reč na to, že si na rodičovskej a ako staré máš dieťa? Lebo napríklad ja mám platnú pracovnú zmluvu a som na rodičovskej a v životopise v údajoch o zamestnaniach mám od 2018 - trvá. Tiež si budem hľadať novú prácu ale pracovný pomer mám stále, žiadne okno v životopise o rodičovskej uvádzať nebudem.

Samozrejme ak sa má spýtajú čo deti mám, tak ich nezatajim.

zazrak1991
29. feb 2024

Mňa sa na pohovore tiež pýtali či býva malý často chorý a či s ním má kto byť atď ...všimla som si že väčšinou sa to pýtajú chlapi na pohovoroch ,keď som mala pohovor ktorý viedli ženy tak sa má nič také nepýtali

taminka1986
29. feb 2024

Nie je to ok,ale potom necakaj ze ta vezmu😬

diewcatqoo
29. feb 2024

@dominikamacakova tiez mam dieta, takze asi aj ja by som sa mala, ze? 🙂

sheila121
29. feb 2024

Nikdy sa ma to na pohovore nepýtali. Len teraz neviem či ja som vadna alebo oni :D

guiseppinka
29. feb 2024

@svetlonos aj mna sa to vsade pytali... kolko mam deti a ako su stare... kedze som vzdy mala pp, tak v zivotopise deti nemam spomenute... ale tie otazky su naozaj vsade...

bluka2
29. feb 2024

Však zamestnávateľa si vyberáš aj ty. Keď vyjde s takou otázkou, povedala by som, podľa nálady, že čo je to za otázku, veď dieta si samozrejme beriem do kancelárie alebo by som sa skúsila tiež nejakú sexisticku protiotázku a trochu osvetu… alebo prekračujete práve hranice zákona, takže som to nepočula a môžte pokračovať v inej téme, ktorá súvisí s mojou kvalifikáciou. Ale aj tak by sa u mňa proste zdviskalifikovali, asi žijú v minulom storočí.
U nás máme miestnosť pre deti a platia mi babysitting, keď si beriem dieta nad 3 r. na sluzobku. Pod 3 r. platili aj letenky a všetko tomu dieťaťu a aj sprevádzajúcu osobu, keby som chcela a treba dodať, že sa ma na pohovore samozrejme nepýtali debiliny a to ani nemám manžela s flexibilnou pracovnou dobou… vlastne ani žiadneho 😄

dominikamacakova
29. feb 2024

@diewcatqoo áno, úplne každá žena s dieťaťom 🙂

modrykolibrik
29. feb 2024

Ja ked som prijimala novych zamestnancov spytala som sa. Vzali sme aj matky ale nakoniec sme ich museli prepustit. Bohuzial. Odvtedy rovno poviem ze nehladame matky s detmi a mame pokoj

lakebabe
29. feb 2024

Ja som zas zažila na x pohovoroch kedysi že mám po 30 tke ci mam deti a ked som povedala že nie, povedali ze som pre firmu riziko, lebo podla nich každú chvíľu otehotniem a ostanem na rizikovom😂 takže nevyhovie ani tak

dominikamacakova
29. feb 2024

@modrykolibrik ale vy takto nemôžete diskriminovať, to kde sme 😮😂 Ja normálne žasnem

bluka2
29. feb 2024

@guiseppinka ja si dávam deti do životopisu a to sa mi fakt osvedčilo, aby som nestrácala čas s diskriminačnými magormi… nemám na to ani absolútne najmenšiu chuť

lakebabe
29. feb 2024

@dominikamacakova každý zamestnávateľ sa môže rozhodnúť koho si zamestná a bude platiť žiaľ je slobodná voľba

sheila121
29. feb 2024

@bluka2 jak tak čítam, fakt je to hnus. Matky s deťmi nechcú ani do podnájmu, ani do roboty, tak čo majú tie ženy akože robiť? Ja som našťastie nemala česť s takýmito smradmi ale grc.

dominikamacakova
29. feb 2024

@lakebabe halo halo? Hovorí ti niečo slovo diskriminácia? Nie, nemôže si vybrať na základe toho či je žena matka, alebo nie 🙂