Otázky o súkromí na pracovnom pohovore

29. feb 2024

Ahojte, dcéra má 1,5 roka a ja by som sa rada vrátila do práce, na staré miesto sa nechcem vrátiť, zmenilo sa vedenie a nieje to čo bývalo. Začala som chodiť po pohovoroch a až ma prekvapuje koľko sa ma pýtajú ohľadom dieťaťa. Chápem že matka s malým dieťaťom nieje práve zamestnanec o ktorého by sa firmy bili ale príde mi to už veľa. Často dostávam otázky že kde bude dieťa, odpoviem že v jasliach a hneď otázka a keď budú jasle zavreté? Poviem že to mám ošetrene, muž má flexibilnú pracovnú dobu a mám aj iné stráženie a často sa v tom vrtaju že koho a kde a keď bude dieťa choré a neviem čo či majú babky aj iné vnúčatá, kde muž robí, ako moc má flexibilnú pracovnú dobu, úprimne mi je to nepríjemne, ja chápem že chcú vedieť aké mám možnosti pracovať ale pokiaľ sú prípustné osobné otázky? A musím na všetky odpovedať? Dnes sa ma pýtali či dcéra býva často chorá alebo či chodíme nejakým odborníkom a podobne, poznamenali že nemusím odpovedať ale závaží to. Žiadnu prácu nehľadám na plný úväzok len na pár dní v týždni a väčšinou homeoffice a aj tak takéto otázky, je to okej? Ďakujem

rebellefleur
29. feb 2024

Ja mam dve deti a nikdy som nemala problem najst si pracu. A ano, aj ked by sa taketo otazky potencialny zamestnavatel nemal pytat, nikdy som nemala problem na ne odpovedat, prave preto, lebo nie som typ, co zneuziva ocr,pn a chapem, ze zamestnavatelovi je prd platny zamestnanec, ktory je kazdu chvilu doma.

autor
29. feb 2024

@lienka.7 ani jeden pohovor ešte nieje ukončení, takže nejde o to žeby si ma nikto nevybral, len ma zaráža čo sa až pýtajú o tom je táto diskusia

autor
29. feb 2024

@rebellefleur nemám problém odpovedať aj vždy odpovedám ide mi o tie modelove situácie a podobne, neviem prečo sa mám spovedať či sú babky na dôchodku...

lienka.7
29. feb 2024

@autorka a ešte ma napadlo, pokial by sa ma toto pýtali, tak by som sa ich ja naspäť spytala, ze ked sa ma toto pýtate, mate nejaké negatívne skúsenosti? Áno? Škoda, lebo toto nie je môj štýl... alebo niečo podobné.
Ak to nemáš ukončené, tak nezúfaj, nádej umiera posledná 👍

rebellefleur
29. feb 2024

Niekto ti to tu uz napisal, ak by ta chceli aj s vedomim, ze mas deti, az do takychto modelovych situacii by nezasli podla mna

marryen
29. feb 2024

No a ja teraz pridám z inej stránky, aby ste vedeli, že nie len matky sú neschopné 😝
Ako jediná z nášho mini kolektívu mám dve deti . Ostatné sú bezdetné dievčatá, tesne po VŠ. Od kedy tam pracujem, chýbala som kôli deťom presne 0 krát, Ani raz som nebola na Očr. A hádajte kto chýba častejšie ako ja? Áno mladé bezdetné dievčatá, ktorá ráno napíše, že sa necíti dobre atď... Takže pozor, nie je matka ako matka. 😂

zuzanka.zuzu
29. feb 2024

@babulkomale nikoho by si nevyobracala, maximálne by si nepríjemne odpovedala a oni by ťa nezobrali, to je celé 😀 ak toto bolo úmyslom prečo ísť na pohovor, tak gratulujem, stratila si kopec času, oni sú v práci, majú to zaplatené, cestu si merala ty

sheila121
1. mar 2024

@marryen tiež mám takú skúsenosť. Nikdy som nebola na PN a OCR a vždy som ťahala za bezdetných. Lebo tam ju pichlo, tam mu zomrel pes a neviem čo ešte.

svetlonos
1. mar 2024

@bluka2
uzasne, kde pracujes ak mozes prezradit 🙂 ? Je to uzasny zamestnavatel s rozumom a srdcom.

veve_ad
1. mar 2024

@janinque mozem sa ta spytat, ze ako na taketo typy otazok odpovedas? Dakujem 🙂

bluka2
1. mar 2024

@svetlonos vo firme s viac nez 20.000 zamenstnancami v Nemecku, takze nie som jedina s takymi vyhodami, je to u nas skor systematicke nez nejaky jeden privetivy sefko

babulkomale
1. mar 2024

@zuzanka.zuzu
Skus uvazovat logicky, asi by to umyslom nebolo, kedze by som dopredu nevedela, ze sa taketo kktiny budu pytat.
Ale vyobracala. A garantujem ti, ze do takej firmy by som urcite nemala zaujem nastupit.
Len by som si vychutnala tu tvar pri odpinknutych otazkach.

babulkomale
1. mar 2024

@sheila121 nikdy si nemala chore dieta?

janinque
1. mar 2024

@veve_ad Odpovedam, ci si uvedomuju, ze otazka, ktoru polozili, nie je v sulade so zakonom. Nech mi vysvetlia, ako to suvisi s mojou naplnou prace, pripadne ak je to zena, odpovedam protiotazkou - a Vy? Zatial ma prijali na kazdom pohovore, co som bola, ale pre mna je toto red flag a ponuku nasledne zamietam.

zuzanka.zuzu
1. mar 2024

@babulkomale tak aj ty uvažuj, spýtali by sa prvú, ty by si odpovedala a oni by ukončili pohovor že ďakujú, možno by sa dokoncas aj ospravedlnili. to je celé. určite by sa nepýtali ďalších 10 doplňujúcich otázok keby videli reakciu na prvú 😉 však by ti nenabijali zbraň.

babulkomale
1. mar 2024

@zuzanka.zuzu ok, ved dobre. Keby keby. Nechaj na nich 😃

tinqua
1. mar 2024

Ja ked som mala finalny pohovor cez skype (doba covidova) s financnym riaditelom a veducou HR, tak riaditel sa ma opytal velmi opatrne co s dietatom, takym stylom, ze som sa musela smiať "Tady paní hr mne za tohle totalne zeřve, ale já musím...." ale chapala som ho, obsadzoval citlive miesto, strapeny bol predchadzajucimi kandidatmi a ja som mala sotva ročné dieťa-manzel isiel na md...odpovedala som, akceptoval a prezili sme spolu stastne tri roky, do dnesneho dna uz mimo pomer obcas pre nich nieco robim...aroganciu by som nezniesla, ale ked mi niekto vysvetli o com to je, tak som v poriadku aj s osobnejsou otázkou...to moj muz bol raz na pohovore kde ho ostro atakovali otazkami na rodinny zivot, pol hodiny sa v nom hromadila zlost a ked sa ho natvrdo opytali kolko svojho osobneho casu je ochotny obetovat tej firme, odpovedal 40h hodin tyzdenne postavil sa a odisiel ...

bucko555
1. mar 2024

Minulý rok som absolvovala neskutočné množstvo pohovorov a na každom riešili dieťa kde bude keď bude choré, darmo som povedala že má aj otca nič a na jednom pohovore sa má dokonca pýtali a že čo keď budete chcieť ďalšie dieťa a odídete nám keďže máte len jedno .....akože haló kde je napísané že človek musí mať viac detí ako len jedno a pritom ďalšie už zo zdravotného hľadiska mať nemôžem už som bola tak nasratá reku čo si to mám na čelo vylepit že ďalšie decko mať nemôžem

dominikamacakova
1. mar 2024

@bucko555 takéto otázky a správanie sú protizákonné, takže nabudúce nemusíš odpovedať. Si človek ako každý iný a nie chodiaca maternica 🙂

rusalinka
1. mar 2024

... mňa by inak zaujímalo, či sa aj chlapov na toto pýtajú. Či sú otcovia malých detí a kde ich dajú, ak budú choré...

bucko555
1. mar 2024

@dominikamacakova akože na ďalšie dieťa som nepovedala už lebo toto čo robia niektorý na pohovor....

dominikamacakova
1. mar 2024

@rusalinka samozrejme, že nie a preto sa to volá diskriminácia

sheila121
1. mar 2024

@babulkomale mala, ale mám to šťastie, že dcéra má aj otca, babky, dedkov a prababku. Takže nie, nikdy som nebola na OCR, ani netuším, ako sa to vybavuje.

babulkomale
1. mar 2024

@sheila121 aha tak.

barborachors
1. mar 2024

Nie je to okej ale pýtajú sa to vsade, barsco, ci mam muza deti rodinu kedy sa chystám mat rodinu, atd. Na Slovesnku je to bežná prax.

siska53
1. mar 2024

@tahomi no ja sa zas aj cudujem, lebo za mna su omnoho horsi zamestnacni skor ludia tesne po skole. Moja skusensot.. cest vynimkam. Ale matky, aj ked obcas chybaju, su ucenlivejsie a snazivejsie ako ti, co tesne vyjdu zo skoly a nemaju ziadne pracovne navyky.

tahomi
1. mar 2024

@siska53 kazdy ma svoju skusenost a svoje preferencie 🤷🏻‍♀️

zuzudrnda
1. mar 2024

Skúsim jeden iný pohľad a skúsenosti, pričom nechcem zovšeobecňovať ...ale čo mi hovoria zamestnávatelia,je problém nájsť zodpovedného mladeho, kvalifikovaného človeka,kt.je ochotný pracovať,ísť v problematike do hĺbky a je zodpovedny. Poznám mamičky,kt.zvladaju multitasking ľavou zadnou a tiež slečny (aj muži),kt.sa vidia na vyššej pozicii za super plat za pol roka, pričom nie sú trpezlive/y zbierať skúsenosti,učiť sa nové veci, byť tímový hráč, byť samostatný a vypýtať si prácu,keď tu svoju dokonci...je to o človeku, prístupe,zodpovednosti a nie o tom,či žena má pred alebo po pôrode. Vcelku sa obávam po tejto diskusii,čo ma za pár mesiacov na pohovoroch čaká a to som popri RD aj pracovala a ďalej sa vzdelávala.

belllinka
2. mar 2024

No lebo z tych OCRiek su nasene aj kolegyne, aj zamestnavatel: 🙂
https://www.modrykonik.sk/forum/zamestnanie/casta-ocr-a-praca/