Laparoskopia a vaše skúsenosti s ňou

tamburetka
20. nov 2011

Ahojte. rada popýtala, resp. poradila a získala nejaké info, či má niekto skúsenosť s laparoskopiou cysty v rámci jednodnovej chirurgie? ja by som mala ísť koncom mesiaca a ked tak čítam diskusie kde baby píšu o zákroku v nemocnici, čo to všetko obnášalo /klystír, vývody, nemožnosť chôdze/, zdá sa mi priam nemožné aby sa to dalo všetko bez rizika zvládnuť tak, že už poobede budem doma so zašitým bruchom. neviem si to celé akosi dobre predstaviť a hlavne to fungovanie po dalšie dni! dakujem za všetky odpovede!

jovanka81
25. nov 2011

@alibabaa no ja som aj v tom, ze mi natiahli rameno, vska ja ani rukou neviem poriadne hybat, kupila som si naplaste na klb a lieky od bolesti...kiezby toto vsetko viedlo k vytuzenemu cielu, zvladla by som tu bolest aj rok vkuse 😉

alibabaa
25. nov 2011

@jovanka81 aha, .. ja som mala intenzivnu bolest v hornej casti ramien.. a ta znama (detska lekarka) mi povedala, ze to su zbytky po nafukovani pri laparoskopii. takzvane plyny ktore sa vstrebavaju.. no a na ne mi odporucala ten espumisan..
ze natiahli rameno... no sila..

jovanka81
25. nov 2011

@alibabaa no, vsak som sa ani nezasnurovala pri odchode z nemocnice....-(

yvi83
25. nov 2011

@tamburetka ja som 3 tyzdne po diagnostickej LPS, odstranili mi myom....rano o 10 som prisla, o 14 som uz bola po operacii a pustili ma druhy den rano o 8, nemala som ziadne bolesti, akurat som raz vracala ale ze vraj to koli narkoze...a nerobili mi ani klistyr, sestricka mi povedala nech si kupim tabletky, Fenolax myslim a den pred operaciou som si dala dve rano , dve vecer, od vecera som nic nejedla, nepila.....a ako kocky spominaju, bolesti ramien, tak tie som mala aj ja..akurat mi stichy doteraz neodpadli 😅

tamburetka
autor
25. nov 2011

@yvi83 Tak dobrý priebeh si mala 🙂 mna by len zaujímalo, všetky kočky tu píšu o extrémnej bolesti ramien, chrbta a spol...to ozaj tak veľmi cítiť? a tie ranky na bruchu necítiť vôbec? napr. v den zákroku večer ked človek leží, tak ich cíti? a aj to vecko by ma zaujímalo, ked človek na naň ide 1x po zákroku, nič ho neštípe alebo neťahá???

tamburetka
autor
25. nov 2011

@jovanka81 Ahoj, u mna je to nejak podobne ako u teba. mne ked cystu našli, neliečila som sa nijak, lebo ja som riešila problémy so silným krvácaním pri menzese a kedže to môj gynek. poňal ako dôsledok toho, tak hned odporučil laparo+diagnostiku. ja si dovolím tvrdiť, že zatiaľ zvládam narkozy dobre, nemala som žiadne ťažkosti po, tak dúfam, že aj teraz bude všetko zase ok. netreba sa náhliť, treba si dopriať čas aj sama pre seba. snad ti už zajtra bude lepšie...

yvi83
25. nov 2011

@tamburetka ono tie bolesti ramien su take ako ked mas svalovku alebo nieco take 😒 , ja som to mala asi dva dni po zakroku a trvalo to asi dva dni 🙂 ...nie je to az take hrozne...tie ranky som necitila...ja mam jednu v spodnej casti pupku a jednu na pravej strane na slabine, ta sa aj tazsie hojila, kedze sa to tam dost ohyba..po zakroku ked vstanes prvy krat na wc tak to kus taha ale asi skor taha ta naplast kt. ti to prelepia a kus mas take spinenie zospodu ako ked ti konci menstruacia...inac som sa citila v pohode, len som taka otapena bola a pre mna bolo hrozne, ze som nemohla na bruchu spavat, kedze inac nezaspim 🙄 ..buduci pondelok idem na kontrolu tak dufam ze bude vsetko ok...

tamburetka
autor
25. nov 2011

@yvi83 No to presne ako ja, tiež iba na bruchu viem spat, to bude radosť 😒 ak to bude len pocit ako pri svalovke, síce ta vie byť niekedy dobre hnusná, tak sa to snád bude dať nejako zvládnuť. ja proste by som rada na druhý den už normálne doma fungovala a hlavne aby som nemusela riešiť nejaké ťažkosti s veckom, stravou a pod. nevadí mi ani špinenie, ani nejaká bolesť slabá. mna skôr vždy trápia také praktické veci a to aby som ja vedela fungovať bezproblémovo 🙂 ale kočky tú písali niektoré že na druhý den boli úplne fit, tak hádam...moj gynek. mi dnes povedal že po zákroku budem mať chvíľu cievku - no to ma moc nepotešil. ty si mala?

marionca
25. nov 2011

ahojte..... diagnosticka laparoskopia v CAR.... velmi v pohode, jeden den doobeda ma operovali, na druhy den hned rano sup domov - co zas mne velmi vyhovovalo, pretoze doma mi bolo neporovnatelne prijemnejsie a teda som sa aj velmi rychlo vratila do normalu, myslim ze keby som mala stravit 3-4 dni v nemocnici tak mi to trva dlhsie kvoli prostrediu - aspon u mna je to dost o psychike, takze hlavne treba mat asi pohodu. Bolest len troska v ramenach, troska nafuknute citlive brusko. Inak som cca na 4. den bola absolutne fit. Koho to caka, nemusite mat ziadne obavy! Samozrejme ze to nie je prijemne, ale pohodicka, pozitivne myslenie, klud a oddych doma.....

stvura
25. nov 2011

@tamburetka ja som mala laparku a pekne som fungovala na druhy den...jedine co bol velky problem bolo ze som mala dychacie problemy, lebo sa mi dostalo prilis vela vzduchu ako mi otvorili hrudni, takze to bol otras pocit, zvysok sa dal v pohode zvladnut...

tamburetka
autor
25. nov 2011

@stvura Ahoj. otvorili ti hrudník? a to ako, prečo?

yvi83
25. nov 2011

@tamburetka nie ja som cievku nemala...mozno je to od toho aky zavazny zakrok ti idu robit, fakt neviem 😖 ...a fungovala som aj ja v pohode uz na druhy den aj ked tak spomalene ale bolo to v poriadku, nemohla som sa sice hned najest tak normalne ale pokusku, takze v nemocnici mi dali len piskoty s cajom a odporucili take piskotove pecivo, len aby to kysnute nebolo aby ta zbytocne nenafukovalo, aj ked mne sa nezdalo zeby som moc nafuknuta bola, ale radsej si neber nejake tesne rifle aby si nemala problem ked budes odchadzat a bude sa ti tazko do nich navliekat 🙂 ...ja som musela ist odopnuta ani zips som si nevitiahla, este ze som autom sla 😀

tamburetka
autor
25. nov 2011

@yvi83 diky za info. no z tej cievky nie som nadšená, ale tak čo už. mne inak hovorili že na cestu domov nejaké voľné oblečenie. no...radšej by som už mala za ako byť pred 😒

yvi83
25. nov 2011

@tamburetka to ti verim, aj ja som si to hovorila...neboj, zachvilku budes potom a uz budes pisat ty inym kockam svoje skusenosti 😉 drzim palce

stvura
25. nov 2011

@tamburetka no ja som bola uspata....robili mi laparoskopiu ces pupok a ako nadvihli cast kade prepchavali sondu ci co, tak zrejme nie velmi stastne, ze mi voslo prilis vela vzduchu do hrudnika...takze bol problem dychat asi tyzden, smiatie a podobne ukony uz teda vobec nie...

tamburetka
autor
25. nov 2011

@stvura To čo ti porobili??? ja budem tiež uspatá. ako si to riešila ked si mala problémy s dýchaním?

stvura
26. nov 2011

@tamburetka ja som mala operaciu mimomaternicoveho tehu, no neviem ako sa im podarilo ale v hrudniku som mala strasne vela vela vzduchu...len vydrzat, ledva som lapala po dychu v prvy den, potom to uz bolo dobre.

tamburetka
autor
29. nov 2011

Ahojte kočky, tak dnes idem na to! Nervičky už pracujú 🙂 Držte mi palce!!!

yvi83
30. nov 2011

@tamburetka napis ako sa citis, dufam ze bude vsetko OK..drzim palce 😵

tamburetka
autor
30. nov 2011

@yvi83 ahoooj. ja som sa cítila bezprostredne po a aj dnes - den po - dobre, nemám žiaden problém, ani som nemala nejaké bolesti, akurát stále cítim krk a ramená, tak ako bolo písané že toto môže byť. včera som prespala celý čas čo som došla okolo 14ej domov až do večera. ale inak ozaj bez problémov. díky za opýtanie 🙂

yvi83
30. nov 2011

@tamburetka tak vidis..a mas to za sebou 😉 ...som rada ze sa citis dobre..este kusok oddychuj a zachvilku ani naznak ze si nieco take absolvovala 🙂

tamburetka
autor
30. nov 2011

@yvi83 ešte by ma zaujímalo, ako to bolo u teba so stravou po dalšie dni. mne povedali že ľahkú stravu kým sa neupraví stolica. ale ja som vpodstate mala stolicu už dnes ráno 😵. zatiaľ sa snažím byť na ľahších veciach, pyré, zelenina, piškotky a tak. ale dokedy? zajtra by som si už chcela dať parížsky šalát 😕 aha a ešte jeden dotaz - ked si sa sprchovala s rankami, neštípalo to? díííííky 🙂

lenka20
30. nov 2011

tamburetka ak si uz mala stolicu tak mozes papat normalne, no jasne ze nie nieco vyslovene zapekacie ako su banany alebo hnackotvorne... ale ja som tiez mala stolicu hned dalsi den rano a obedovala som uz normalne v nemocke v jedalni 🙂 hladna ako dingo, neviem ani co sme mali..
ani ma nestipali ranky 🙂

tamburetka
autor
30. nov 2011

@lenka20 jeeej, diky za info 🙂 tak priznám sa, tá stolica je ešte taká hnačkovitejšia, ale pre mna je podstatné, že bola a cítim, ako mi to v črevách všetko pracuje, žblnkoce a tak 🙂 presne, ja som tiež bola veľmi hladná aj včera po príchode a dnes som už aj normálne ranajkovala chlebík s nátierkou, čaj, káva, obed som mala opat ľahší a na večeru len piškoty s jablkovým pyré 🙂 no a zajtra by som už rada ten šalát, len teda neviem či môžem 🙂

eri28
1. dec 2011

@tamburetka ahoj neviem ako u vas myslim, ze klistir sa moc nenosi, mozno cipky ja som po laparkr 2 mesiac v holansku a super, pred op, som bola na pohotovosti nejedla som pomaly 2 dni strasne bolesti brucha na ultrazvuku v pravo bol nalez nevedeli co , tak sa rozhodli v ten vecer rezat, ale moja polovicka bola pri mne az po salu a po zobudeny zase na jiske a kocikoval postel zo sestrickou v noci na oddelenie a rano tam uz na izbe sedel, to mi pomohlo najviac. Nakoniec som mala starsiu krv v bruchu a vycistili ma v pravo, sice o mesiac sa mi to zopakovalo, ale uz nerobili laparku dali lieky od bolesti a pojdeme na kliniku, kedze sa nedari otehotniet....
inac nedali mi nic na vyprazdnenie brucho bolo hladne a v noci po op, mi doniesli jest bola som hladna.
mna boleli ramena, lebo pustaju plyn aby vydeli panvu a potom ide von z tela, ale davali tabletky.
vecer na druhy som uz doma sedeli pri fb a o tyzden makala v robote 😀 😀 😀 😀 , a prvu noc sa splhala na chlapa, ze sexik, ale bal sa zlomila som ho asi az 3 noc 😀 😀 😀 😀 😀 .

tamburetka
autor
1. dec 2011

@eri28 Ahoooj. neviem ako v nemocniciach, ja som bola v súkromnom centre a klystír nebol, večer pred zákrokom som si dala čípok. presne tie ramená a aj krk cítim aj ja a ešte stále to pretrváva, ako dlho to bolo u teba? jedna kočka tu písala že na to pomáha espumisan, chcem si ho kúpiť a vyskúšať.
ja som včera tiež už normálka fungovala, ale za to mužíček mi teraz nedovolí nič robiť, takže ešte trošku aj oddychujem. som na PN, takže mi to aj vyhovuje.
no ale ty si dobre odvážna že si bola hned prvú noc taká akčná 😉

yvi83
1. dec 2011

@tamburetka no presne ako pises....uz v centre nam na ranajky dali piskoty s cajom 😒 a odporucili taketo piskotove jest, tak ja som babovku mala a na druhy den uz som zjedla skoro vsetko ale len male mnozstva aby sa mi zaludok naraz nenaplnil....a ja som ranky mala prelepene a snazila som sa sprchovat aby sa mi to prilis nerozmocilo a na treti den som si to odlepila aby sa mi to tam nezdusilo a uz som si nechala odlepene a po 2 tyzdnoch som si sama stichy vybrala 😀

tamburetka
autor
1. dec 2011

@yvi83 ty si odvážlivec 😕 ja som bola hned na 2 den na kontrole po zákroku, kukli mi ultrazvukom brucho a odstránili lepky z raniek. takže od včera ich mám odokryté a môžem sa vraj sprchovať, aj mydlo použiť. tak ochvíľu si idem dať ten parížsky lebo už nevydržím, ale budem podľa teba, radšej malé množstvo 🙂

eri28
1. dec 2011

@tamburetka ked bol taky starostlivy 😀 😀 😀 😀 , tie ramena asi 2 az 4 dni uz ani nepametam, to boôo najneprijemnejsie pre mna davali mi paracetamol, a okej a myslim dala som si aj moj ibalgin 😉 , neskor, som mala na bruchu skaredciu ranu vyzerala ako zapalena, asi preto ze upratujem a jak som nabehla do roboty, bola som v spine, ale neako sa to zahojilo, a obcas pod pupkom boli, akoby sa mi roztahovala koza, neviem si predstavit, ked budem tehu 😀 😀 😀 😀
tak uz mas po tom
tu su nemocnice na vysokej urovni

tamburetka
autor
1. dec 2011

@eri28 to verím že sú! u nás teraz všetci štrajkujú, tak asponže sú tie súkromné centrá kde si to zaplatíš a spravia ťa bez obštrukcií. ja som si dala podvečer ten espumisan a myslím že to celkom pomohlo. ale vždy navečer mi to tak udrie do ramien a pri nádychoch to cítim ako tlak na hrudníku, nie je to moc príjemné. ranky ma tiež dnes navečer začali trošku štípať. môj mužíček mal dnes strašnú chuť na koláč, tak som urobila rovno 2, nech mám pokoj aj na dalšie dni a veru po tom státi pri sporáku som cítila že si potrebujem oddýchnuť... 😔