Psychika - menopauza

6. apr 2023

Prosim zienky, nemate niektora skusenost?
Mam tazky prechod, a neustale vykyvy nalady a pocit vnutorneho pnutia a nekludu.
Mam navaly tepla, velmi zly spanok ... uz rozmyslam ci nezajdem za psychiatrom, ci nie su nejake lieky co by mi mohli pomoct.
Neviete mi poradit co Vam pomohlo?dakujem

mmoonna
6. apr 2023

V prvom rade ísť na gyndu, nech ti predpíše liečbu na menopauzu

lucia851
6. apr 2023

Presne tak najprv treba ísť na gyndu

joannita
6. apr 2023

Bacha, nedaj sa dopovat "liecbou na menopauzu" nedavaj do seba zbytocne etrogen, tato "liecba" sposobuje rakovinu prsnika. A hlavne menopauza sa nelieci, je to prirodzeny proces v tele kazdej zeny.
Urcite sa porad s gynekologom, ale mozes brat aj prirodne produkty.

mmoonna
6. apr 2023

@joannita prírodné produkty pomáhajú pri ľahkých stavoch menopauzy. Pri vážnejších problémoch nepomôžu.

martinka17
6. apr 2023

Mne pomáha toto, stratili sa výkyvy nálad a nervozita, aj návaly. Len spánok ešte občas hapruje. Odporúčala mi lekarka.
https://www.drmax.sk/dr-max-menoa-60-kapsul

joannita
6. apr 2023

@mmoonna je to mozne. Ja to zvladam zatial bez nicoho, aj ked teda niekedy to nieje tiez prijemne ale zvykla som si.
Nemusia byt zrovna prirodne, ale volne dostupne a nie zalozene na estrogenovej "liecbe" tak som to skor myslela.

stellarstar
6. apr 2023

Ja tým tiež teraz prechádzam návaly tepla, zhoršený spánok, nepokoj, bolesti hlavy a ms si chodíjak chce. Naposledy meškala 90 d... u gyn som ešte nebola je v máji na pláne ale akurát včera mi došiel test na menopauzu. Tak hneď ako dôjde ms ju urobím. A začala som užívať doplnok na menopauzu tak uvidim ci pomôže

ckocka
6. apr 2023

Prírodné produkty som vyskúšala snáď všetky, nezabralo nič. Hormonálnu liečbu zatiaľ odmietam, uvidíme ako dlho to ešte vydržím. Výkyvy nálady nemávam, ale inak mám úplne všetko. Má to aj výhody, ušetríme za kúrenie, furt ma oblieva horúčava.

deti95060810
6. apr 2023

u psych. ti predpíše Ad.... predpisujú to na problémy so spánkom...
skús radšej melatoním + magnosolv... z tejto komb. sa dobre spí.

sabinka022
6. apr 2023

@joannita Ak je vzdelany gynekolog,tak nenapise cisto estrogenovy pripravok. Pokial ma zena maternicu,predpise kombinovany pripravok, lebo je potrebna oponencia gestagenov,aby endometrium extremne nerastlo. Inak pre autorku- skus fytopreparaty,je ich na trhu milion, ak to nezabere, bud klasicka HAK alebo hormonal.liecba-ta ma ovela vacsiu naloz hormov ako HAK. Okrem ineho pohyb + je mozne napisat aj antidepresiva-nelakaj sa,vacsinou na prechodnu dobu. A nezabudni na vapnik a vit.D 😊

joannita
6. apr 2023

@sabinka022 ja si myslim, ze cokolvek, kde sa nachadzaju synteticke estrogeny je zle. Aj ked je mi jasne, ze lekari tvrdia opak. Rovnako ako tvrdia ze HAK je uplne ok. Cest vynimkam, osobne ich zopar poznam.

sabinka022
6. apr 2023

@joannita Takze ked mas napr.nedostatocnu funkciu zlteho telieska a potrebujes doplnit gestageny,tak je to zle? Alebo ked mas znizenu funkciu stitnej zlazy a potrebujes doplnit hormony tiez je to zle? Ked pri tazkych alergickych rekaciach aplikujeme Hydrokortizon, tiez je to zle? Prosim,napis,ze si farmaceut alebo chemik alebo doktor a nieco o tom vies...a nie ze si myslis,ze hormony su zle 🙏

joannita
6. apr 2023

@sabinka022 no vidis a ja som bola doteraz stale v tom, ze sa bavime o menopauze a hormonoch 😂
Ale ked sa chces pochvalit, predviest, ze si lekar/ chemik tak ok, davam ti priestor 👏

sabinka022
6. apr 2023

@joannita Ved ja ti pisem celu dobu o hormonoch. Vobec sa nepotrebujem predvadzat. Len nedokazem pochopit toto zmyslanie. Ja ked neviem o kvantovej optike nic,tiez sa do takej debaty nebudem zapajat, lebo si nieco myslim alebo jedna pani povedala...

joannita
6. apr 2023

@sabinka022 no takto. Toto nieje z mojej hlavy. Ked to poviem zjedodusene, uplne staci si precitat pribalovy letak liekov o ktorych sa bavime.
Taktiez mi to povedalo niekolko lekarov. Jeden gynekolog ma od tychto liekov doslova odhovaral a spytal sa ma, ci si chcem privolat rakovinu prsnika.
Brat hormony docasne, nejaku kratku chvilu....budiš. Ale dopovat sa nimi roky, to je cesta do zahuby. Pokial nieje teda diagnoza zivot ohrozujuca a zabila by cloveka skor ako tie hormony.
Ale nemyslim ze to tu musime este riesit.

sabinka022
6. apr 2023

@joannita Ale urcite X lekarov by ti povedalo,ze take hormonalne teliesko ta chrani pred karcinom endometria. Samozrejme, lieky(napr hormonalna liecba) maju byt striktne indikovane. Ale nepacia sa mi taketo ostre tvrdenia,napr ze HAK ta zabije a podobne (nejdeme sa teraz bavit o velkych vynimkach,kedy sa to moze stat)🫣

joannita
6. apr 2023

@sabinka022 kde som pisala ze hak niekoho zabije??

sabinka022
6. apr 2023

@joannita Pisala si,ze liecba estrogenom sposobuje CA prsnika(nerozporujem,ale nie je to tak easy-viz vyssie,striktna indikacia). Iste dobre vies,ze v kombinovanej HAK je aj estrogen. Vseobecne odmietaci hormonov maju taketo zmyslanie. Kazdopadne, nebudem sa tu dohadovat, kazdy nech si mysli co chce a robi tak,ako uzna za vhodne.

yellow28
7. apr 2023

@joannita ja mám "živý" príklad mojej maminy, ktorá roky brala hormóny na menopauzu a skončila s rakovinou prsníka... ešte nemám 50-tku a už mi menštruácia hapruje, tiež občasné návaly atď., ale hormóny by som do seba ani za svet nedala...

luccija
7. apr 2023

@joannita príbalové letáky sú kapitola sama o sebe🙂čítala si niekedy od Ibalginu či bežných kvapiek?
Nikto sa nimi nedopuje roky moja mama ich brala 3 roky každý rok slabšie a slabšie nemala jeden nával, nič.Ano chodila častejšie na kontrolu prsníkov aj to má svoje plus veď koľko je žien čo nechodia ani na prevencie.
Nedostatok ženských hormónov môže spôsobiť vážne depresie aj infark veď ženy pred ním chránia ženské hormóny a pod ..keď sa mám trápiť tak chcem určite ísť na liečbu.Mne hovoril gyn, že tretina žien prejde menopauzou v pohode, tretina ľahké problémy tretina na liekoch.Nikdy nezabudnem na kolegyňu ako mala na stoličke uterák a celý deň sa utierala, červená,v noci nespala hlava sa jej točila ďakujem takto si to nepredstavujem žiť mesiace, roky veď celý proces môže byť aj 3,5 rokov.Každý má život vo svojich rukách, ale viem čo so mnou robí PMS tak ja viem, že určite budem chcieť horm.liecbu
Ale sú prípravky z fytosoje, bylinky..