Plodová voda

Bábätko si v nej spokojne pláva, no zároveň musí byť chránené pred jej dlhodobým pôsobením. Jej objem zvyšuje tvoj hmotnostný prírastok počas tehotenstva a jej skoršie odtečenie môže spôsobiť problémy. Hovoríme o plodovej vode, inak nazývanej aj amniová tekutina. Poď s Modrým koníkom zistiť, aká je funkcia plodovej vody, čo obsahuje a ako sa v priebehu tehotenstva meria jej objem.
plodová voda v tehotenstve

Plodová voda plní v tehotenstve nenahraditeľné funkcie.

Čo je to plodová voda?

  • Ide o číru tekutinu, ktorá počas tehotenstva vypĺňa maternicu a má nenahraditeľnú funkciu pre vývoj a rast bábätka. Paradoxne sa však dieťatko pred dlhodobým pôsobením plodovej vody musí aj chrániť prostredníctvom jemných chĺpkov (lanugo) a bieleho mázku (vernix.)
  • V tele ženy sa plodová voda začína tvoriť krátko potom, ako sa vytvorí plodový vak, teda približne 12 dní po počatí.
  • Ako vlastne vyzerá plodová voda? Popravde, dalo by sa povedať, že vlastne „nijako“. 🙂 Je totiž bezfarebná a bez výrazného zápachu – aj preto je pre ženu niekedy ťažké identifikovať jej predčasný únik.
  • Množstvo plodovej vody sa v priebehu tehotenstva rôzni. Do 12. týždňa je jej objem približne 60 ml, na konci tehotenstva môže ísť o 900 až 1 200 ml. V čase pôrodu je zasa plodovej vody asi 700 ml. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že zvýši tvoj hmotnostný prírastok o 0,7 kg až 1,2 kg. Sú to presne tie kilá, ktoré necháš v pôrodnici.
  • V tvojom brušku okrem tvorby plodovej vody prebieha aj jej neustála obmena, ku ktorej prispieva i dieťatko – dokáže ju napríklad absorbovať cez svoj tráviaci trakt a v pokročilejšom štádiu svojho vývoja do nej „prispieva“ močom.

Zloženie plodovej vody

Drvivú časť (až 99%) tvorí voda, ďalej pozostáva z:

  • elektrolytov,
  • glukózy,
  • močoviny,
  • bielkovín.

Aké sú funkcie plodovej vody?

  • chráni rastúce bábätko pred nárazmi a vytvára mu bezpečné prostredie,
  • priaznivo ovplyvňuje správny vývoj jeho pľúc a tráviaceho traktu,
  • umožňuje pohyb bábätka v maternici, čo prispieva k rastu jeho kostí,
  • udržuje stálu teplotu pre dieťatko,
  • zabraňuje priľnutiu jeho jemnej pokožky k plodovému obalu,
  • v priebehu pôrodu zvlhčuje pôrodné cesty, čím sa pôrodný proces uľahčuje.

Ako sa plodová voda tvorí?

Na tvorbe plodovej vody sa podieľa veľké množstvo faktorov a prispieva k tomu nielen organizmus ženy, ale aj samotné bábätko. Na začiatku tehotenstva pozostáva z krvnej plazmy matky, neskôr dieťa plodovú vodu pije a následne ju vylučuje späť do prostredia, v ktorom sa nachádza. Na konci tehotenstva dochádza k obmene plodovej vody každé tri hodiny.

Medzi hlavné zdroje tvorby a obmeny amniovej tekutiny patria:


Ako sa určuje množstvo plodovej vody?

  • Meranie plodovej vody je nebolestivé a vykonáva sa pomocou ultrazvuku. Pri vyšetrení sa lekár snaží nájsť pomocou sonografu miesto, kde je najviac plodovej vody – tzv. najdlhší vertikálny stĺpec plodovej vody, ktorý obklopuje plod.
  • Pri nájdení tohto bodu sa zmeria jeho dĺžka. Normálny rozsah je 2 – 8 cm pri jednom bábätku, pri viacpočetnom tehotenstve1 je to cca 2,2 – 7,5 cm.
  • Množstvo plodovej vody sa zvyšuje do 36. týždňa tehotenstva, potom začína prirodzene klesať.
Dĺžka vertikálneho stĺpcaStav plodovej vody
nezmerateľné množstvo anhydramnion
menej ako 1 cm ťažký oligohydramnion
1 – 2 cm mierny oligohydramnion
2 – 8 cm ideálny stav
8 – 12 cm mierny polyhydramnion
12 – 16 cm stredne závažný polyhydramnion
viac ako 16 cm závažný polyhydramnion

Komplikácie súvisiace s plodovou vodou počas tehotenstva

Polyhydramnion alebo nadbytok plodovej vody

  • Okrem toho, že veľa plodovej vody spôsobuje ťažkosti tehotnej žene (tráviace a dýchacie problémy, opuchy nôh, atď…), je ohrozené na živote aj bábätko. Je tu totiž zvýšené riziko predčasného pôrodu, odlúčenia placenty alebo v najhoršom prípade úmrtia plodu v maternici.
  • Navyše sa ťažko uskutočňuje aj CTG vyšetrenie, počas ktorého plodová voda bráni v zachytení oziev, teda srdečného tepu dieťaťa.
  • V závislosti od toho, aký veľký je nadbytok plodovej vody, lekár zahajuje ďalší postup, či už invazívny alebo neinvazívny. Invazívny zákrok, ktorého zámerom je redukcia plodovej vody, sa nazýva amniodrenáž.

Polyhydramnion

O tom, ako môže hladina plodovej vody skomplikovať priebeh tehotenstva, sa veľa nehovorí. Aj preto sa množstvo mamičiek, ktoré sa s týmto problémom stretnú, vystrašia. Je skutočne dôvod na obavy, ak sa ti v tehotenskej knižke objaví výraz polyhydramnion? Čo to presne znamená a aké sú príčiny? Aj to sa dozvieš v našom článku.


Anhydramnion a oligohydramnion – nedostatok plodovej vody

  • Najčastejšie sa nízka hladina plodovej vody vyskytuje v treťom trimestri. Omnoho závažnejšie však je, ak sa tento problém objaví v skorších mesiacoch tehotenstva, kedy situácia môže vyústiť až do vzniku vývojových vád dieťaťa. Príčiny nedostatku plodovej vody totiž môžu byť na strane tehotnej ženy aj samotného plodu.
  • Liečba sa zahajuje individuálne a faktorov, na základe ktorých sa lekár rozhodne, aký postup zvolí, je veľké množstvo, pričom svoju úlohu tu zohráva aj mesiac tehotenstva, v ktorom bol problém zistený. Invazívny zákrok, ktorý zvyšuje množstvo plodovej vody, je amnioinfúzia – vstreknutie istého množstva plodovej vody do dutiny maternice.

Anhydramnion

Pojem anhydramnion sa týka stavu plodovej vody a v lekárskej správe nastávajúcich mamičiek sa nevyskytuje až tak často. Aj preto dokáže vzbudiť okrem množstva otázok i veľký strach. Čo to anhydramnion vlastne je, aké komplikácie sú s ním spojené a predstavuje nebezpečenstvo pre mamičku aj dieťa?

Oligohydramnion

Vedela si, že aj plodová voda dokáže skomplikovať priebeh tehotenstva? Odchýlky v jej hladine totiž vedia byť príčinou predčasného pôrodu a zároveň príznakom, že sa orgány dieťatka nevyvíjajú správne. Jedným z takýchto prípadov je aj oligohydramnion, alebo inak povedané – málo plodovej vody. Prečo tento jav vzniká a k akým komplikáciám až môže viesť?


Prečo sa robí odber plodovej vody a ako prebieha?

  • Amniocentéza alebo odber plodovej vody je pomerne častým vyšetrením v tehotenstve, pre ktoré sa lekár môže rozhodnúť najmä v prípade podozrenia na vývojovú vadu dieťaťa.
  • Medzi ďalšie dôvody, ktoré môžu byť dôvodom vykonania amniocentézy, patria napríklad pokročilý vek matky, pozitívny výsledok triple testu3 alebo prítomnosť dedičných metabolických porúch.
  • Vyšetrenie prebieha pod súčasnou kontrolou ultrazvuku. Počas toho sa cez brušnú stenu do dutiny maternice zavedie ihla, ktorá odoberie vzorku plodovej vody. Viac o odbere plodovej vody si môžeš prečítať tu. 👇 👇

Amniocentéza

Snáď neexistuje žiadna nastávajúca mamička, ktorú by neprepadol strach, ak jej lekár odporučí podstúpiť amniocentézu alebo inak povedané odber plodovej vody. Nejde o rutinné vyšetrenie v tehotenstve, preto si poď prečítať, ako amniocentéza prebieha, či so sebou nesie nejaké riziká a kedy sa zvykne vykonávať.


Odtok alebo „prasknutie“ plodovej vody

  • Odtečenie plodovej vody v približnom termíne pôrodu7 sa považuje za najčastejší príznak, že sa bábätko pýta na svet. Okrem toho môžeš o niečo skôr spozorovať aj odchod hlienovej zátky14 alebo pravidelné kontrakcie, ktoré zasa väčšinou prichádzajú ruka v ruke s odtokom plodovej vody.
  • Síce sa hovorí, že žene praskla plodová voda, v skutočnosti však praskol plodový vak, v ktorom sa táto tekutina nachádza. Ide o čiastočne prehľadnú elastickú blanu.
  • Asi každá žena si v priebehu tehotenstva kladie otázku: „Ako zistím, že mi odtiekla plodová voda?“ Identifikovať jej odtečenie však vôbec nie je ťažké, hoci ani zďaleka nejde o dramatický moment, aký poznáš z filmov. Na konci tehotenstva sa môže stať, že ťa prekvapí pocit, že si sa pomočila a zaskočiť ťa môže aj množstvo vytečenej plodovej vody. Pravdou ale je, že plodová voda vyteká postupne, preto maj poruke absorpčné menštruačné alebo popôrodné vložky. A nemaj strach – samotné odtekanie plodovej vody nebolí, bolesť spôsobujú kontrakcie.
  • Niektoré ženy v oblasti panvy pocítia pri pretrhnutí plodového obalu jemné puknutie, iné tento moment nezaregistrujú.
  • Ak začne plodová voda odtekať, je čas vyraziť do pôrodnice.

Odtok plodovej vody

Asi každá prvorodička sa počas tehotenstva pýta, či bude vedieť rozpoznať, keď jej praskne plodová voda. Aký pocit vtedy budeš vnímať a kedy môžeš tento moment očakávať? Poď si prečítať o odtečení plodovej vody viac, dozvieš sa tu napríklad aj to, čo robiť, ak ti plodová voda odtečie predčasne.

  • V prípade, že pôrod postupuje, žena sa otvára a cíti kontrakcie, no napriek tomu stále nedochádza k odtečeniu plodovej vody, môže lekár prepichnúť plodový vak manuálne. Odborne sa tomuto úkonu hovorí amniotómia a zvyčajne urýchli priebeh pôrodu. Hoci je pre mnohé maminky tento zákrok strašiakom, nepociťujú počas neho bolesť, skôr jemný diskomfort.

Predčasný únik plodovej vody

  • V ojedinelých prípadoch sa môže stať, že termín pôrodu je ešte ďaleko, no plodová voda začína unikať. Ide o vážnu komplikáciu, ktorá sa môže skončiť predčasným pôrodom6 alebo potratom.
  • Za predčasný únik plodovej vody sa považuje stav, ak voda odteká pred 38. týždňom tehotenstva.
  • V závislosti od toho, v ktorom týždni tehotenstva sa žena práve nachádza, lekári volia ďalší postup. V každom prípade však vynaložia všetky dostupné prostriedky na to, aby pôrod čo najviac oddialili.
  • Akonáhle sa potvrdí predčasný únik plodovej vody, žena je hospitalizovaná a prebiehajú vyšetrenia, ktorých cieľom je zistiť zdravotný stav bábätka a odhaliť prípadnú infekciu. Často sú žene podávané antibiotiká, ktoré tlmia zápalové procesy, a kortikoidy na dozretie pľúc dieťaťa.

Čo robiť, ak plodová voda uniká predčasne?

  • Okamžite vyraz k lekárovi alebo do pôrodnice.
  • Prines si so sebou vložku, ktorá plodovú vodu zachytí – lekár prostredníctvom činidla potvrdí alebo vylúči, či skutočne ide o plodovú vodu.
  • Ak plodovej vody uniklo málo a nepodarilo sa ti ju na vložku zachytiť, nemaj strach. Lekár pozná viac postupov, ako jej predčasný únik verifikovať.

Predčasný odtok plodovej vody

„Prasknutie“ plodovej vody poznáme z filmov ako veľkolepý moment signalizujúci blížiaci sa pôrod. V skutočnosti však plodová voda vo väčšine prípadov odteká postupne a rozhodne to nevyzerá, akoby niekto vylial na podlahu vedro vody. A to najdôležitejšie – plodová voda môže začať odtekať aj predčasne. Prečo sa to stáva a aké majú lekári možnosti pri riešení tejto komplikácie? Poď si o plodovej vode a jej predčasnom úniku prečítať viac.


Zakalená alebo zelená plodová voda

  • Zakalená plodová voda sa objavuje predovšetkým vtedy, ak žena prenáša. V takomto prípade sa môže stať, že bábätko plodovú vodu nadmerne infikuje tzv. smolkou, teda prvou stolicou.
  • Odtečenie plodovej vody je samo osebe signálom, že nastal čas vydať sa do pôrodnice, no ak je navyše voda zafarbená dozelena, mala by si sa ponáhľať o to viac. Hoci nejde o raritný jav, v hre je zdravie bábätka. Keďže stále plodovú vodu vdychuje, môže nastať v jeho dýchacom trakte infekcia, ktorú by bolo po pôrode nutné liečiť.

Mohlo by ťa zaujímať

Placenta

Orgán, ktorý je v ženskom tele iba počas tehotenstva a napriek tomu plní svoju funkciu aj pre niekoho iného. Reč je o placente alebo o plodovom koláči, ktorý v priebehu gravidity okrem iného vyživuje bábätko. Poď s Modrým koníkom zistiť, čo to placenta presne je, aké sú jej úlohy a aké komplikácie môže v tehotenstve spôsobiť.

Embólia plodovou vodou

Žiaľ, pri pôrode sa môže vyskytnúť niekoľko komplikácií, ktoré lekári nedokážu predvídať. Jednou z nich je aj embólia plodovou vodou – nesmierne závažný stav vyžadujúci si okamžitú pomoc. Čo to embólia plodovou vodou vlastne je, prečo nastáva a v čom spočíva jej závažnosť?

Pôrodné bolesti

Pôrodné bolesti sú jedinou bolesťou, ktorá nevzniká z dôvodu choroby, ale je súčasťou normálneho telesného procesu. Žena sa na ne môže pripraviť dopredu, počas tehotenstva. Končia sa narodením dieťaťa.



Viac informácií o tvojom tehotenstve na Modrom koníku

  • Čo sa deje v jednotlivých týždňoch tehotenstva?
    • Pozri sa, ako tvoje bábätko rastie a čo sa s tvojím telom deje v každom týždni tehotenstva. Okrem iného tu nájdeš aj informácie o tom, ako sa počas gravidity stravovať, aké vyšetrenia ťa čakajú či ako si poradiť s nepríjemnými príznakmi tehotenstva – tehotenská nevoľnosť, kŕče v nohách alebo opuchy rúk a nôh.
    • Tehotenstvo týždeň po týždni
  • Opýtaj sa v odbornej Poradni
    • Či už máš otázku ohľadom tvojho fyzického, alebo duševného zdravia, vývoja bábätka, vzťahov, alebo právnych a finančných záležitostí, môžeš ju položiť niektorému z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a môžeš sa pýtať aj anonymne.

Hodnotenia a skúsenosti s plodovou vodou

Máš skúsenosť s plodovou vodou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke