Mekónium

Ak čakáš bábätko, určite sa stretneš s pojmom mekónium alebo „smolka.“ Prečo tento termín budú lekári spomínať v pôrodnici a v akom kontexte sa o mekóniu môžeš dozvedieť už v tehotenstve? Poď si o tom prečítať viac.

prvá stolica novorodenca

Na prvú stolicu bábätka budú striehnuť aj sestričky na oddelení šestonedelia.

Čo je to mekónium

  • Mekónium alebo smolka je prvá stolica novorodenca. Obsah jeho čriev sa začína vytvárať už vo finálnej fáze tehotenstva. Vzniká tak, že bábätko v brušku pije plodovú vodu, čím si trénuje nielen močové ústrojenstvo, ale i tráviacu sústavu.
  • Dalo by sa teda povedať, že mekónium pozostáva z natrávenej plodovej vody a zložiek, ktoré táto tekutina obsahuje. Menovite ide o lanugo – primárne ochlpenie bábätka, ktoré v záverečnej etape tehotenstva z telíčka opadáva, odumretých kožných buniek, žlčových farbív a hlienu.
  • Prvá stolica dieťatka po jeho narodení má čiernozelenú farbu, riedku konzistenciu a je bez zápachu. Vylučovanie smolky ustane, akonáhle začne bábätko prijímať potravu – či už materské, alebo umelé mlieko. Postupne sa tak farba stolice zmení z tmavej na horčičovo žltú.
  • Vylúčenie smolky je znakom, že organizmus čerstvo narodeného dieťatka funguje správne. Aj to dôvod, prečo lekári v pôrodnici budú na prvé kakanie bábätka striehnuť a rovnako o tom urobia aj zápis do jeho dokumentácie. Vylúčenie prvej stolice prebehne už v pôrodnici, pričom deň, kedy sa tak stane, sa môže z bábätka na bábätko líšiť.

Mekónium v plodovej vode – aspiračný syndróm novorodenca

  • V prípade, že smolka opustí črevo dieťatka už pred jeho narodením, plodová voda sa infikuje baktériami, ktoré môžu bábätko ohroziť. Dieťa totiž plodovú vodu stále prijíma do svojho žalúdka a pri pôrode hrozí aj jej vdýchnutie. Ak prostredie plodovej vody prestáva byť dôsledkom mekónia sterilné, hrozí infekcia dýchacieho ústrojenstva, ktorej rozsah môže byť rôzny a môže si vyžadovať aj antibiotickú liečbu.
  • Dôvodov, prečo sa plodová voda infikuje smolkou, môže byť viacero:
  • Zakalenie plodovej vody so zelenkavým odtieňom je príznakom, že nastalo jej infikovanie smolkou. Za normálnych okolností by totiž mala byť odtekajúca plodová voda číra a bez zápachu. Akonáhle by si spozorovala, že je plodová voda zafarbená dozelena, mal by to byť pre teba signál, že je potrebné okamžite vyhľadať lekára a nečakať s odchodom do pôrodnice napríklad až do rozbehnutia kontrakcií.
  • Prečítaj si viac o odtoku plodovej vody v našom samostatnom článku:

Odtok plodovej vody

Asi každá prvorodička sa počas tehotenstva pýta, či bude vedieť rozpoznať, keď jej praskne plodová voda. Aký pocit vtedy budeš vnímať a kedy môžeš tento moment očakávať? Poď si prečítať o odtečení plodovej vody viac, dozvieš sa tu napríklad aj to, čo robiť, ak ti plodová voda odtečie predčasne.


Video: Po príchode z pôrodnice

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Pavla Kasparková

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Starostlivosť o novorodenca

Príchod z pôrodnice domov môže byť obrovským šokom pre celú domácnosť – zrazu máš doma novorodenca, ktorého potreby treba naplniť, no prax ti môže ukázať, že to nemusí byť také jednoduché. Čo novorodenec potrebuje, ako sa na prvý mesiac s ním pripraviť a čo všetko by si si mala zaobstarať? Poď s Modrým koníkom zistiť, ako bude vyzerať spánok tvojho bábätka, kedy ho vziať ho na prvú prechádzku a či mu napríklad strihať nechtíky už v šestonedelí.

Kúpanie novorodenca

Kúpanie novorodenca je témou, ktorej hĺbka čerstvých rodičov zaskočí, až keď sú touto situáciou priamo konfrontovaní. Hoci ti personál v pôrodnici ukáže, ako správne okúpať dieťatko, prvé pokusy o kúpanie v domácom prostredí môžu byť trochu kostrbaté. Ako správne kúpať novorodenca a ako často sa to odporúča? Na čo si dať pozor, potrebuješ nejaké špeciálne pomôcky a aká by mala byť napríklad teplota vody? To (aj mnoho iného) sa dozvieš v našom článku.

Prebaľovanie

Prebaľovanie je spolu s kŕmením jedna z najčastejších rodičovských aktivít minimálne počas prvých niekoľkých mesiacov od narodenia ich bábätka.


Viac o starostlivosti o bábätko na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s mekóniom

Máš skúsenosť s mekóniom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke