Ashermanov syndróm

Ashermanov syndróm je gynekologická porucha charakterizovaná prítomnosťou jaziev a zrastov v maternici. Steny maternice sa môžu zlepiť a následne sa zmenší, alebo vymizne objem maternice. Pacientky s týmto syndrómom majú veľký problém otehotnieť, donosiť plod a zvládnuť bezproblémový pôrod32. Tehotenstvo týchto pacientok, ak k nemu vôbec dôjde, je vysoko rizikové.

Dutina maternice je vystlaná sliznicou, ktorú nazývame endometrium. Endometrium je tvorené dvomi vrstvami. Prvá z nich je funkčná vrstva, ktorá sa odlučuje pri menštruácii. Druhá vrstva je bazálna (základná) a jej úlohou je obnovenie funkčnej vrstvy. Poškodenie tejto vrstvy vedie k vzniku jaziev. Endometrium poškodené jazvami a zrastami nereaguje na estrogén a žena má preto problémy s menštruáciou, otehotnením alebo donosením plodu.

Výskyt

Ashermanov syndróm môže postihnúť ženy vo všetkých vekových kategóriách a rás. Najviac sa vyskytuje u žien, u ktorých bola robená revízia maternice po pôrode32 alebo po potrate.3

Príčiny

  • trauma maternice po pôrode (vnútromaternicový výkon v období po pôrode alebo odstránenie zvyškov tkaniva po potrate alebo cisárskom reze60),
  • diagnostická kyretáž2 (vyšetrenie dutiny maternice pomocou lyžičkového nástroja),
  • rôzne operácie v maternici, tzv. hysteroskopie,
  • vrodené chyby maternice.

Klinický obraz

Diagnostika

Diagnóza sa stanoví na základe klinických príznakov. Pomocou hysteroskopie sa dokážu zrasty v maternici. Hysteroskopia1 je endoskopické vyšetrenie dutiny maternice.

Liečba

Liečba je chirurgická. Metódou voľby je tzv. hysteroskopická adheziolýza. Ide o mechanické rozrušenie a odstránenie zrastov pod optickou kontrolou. Ide o technicky veľmi náročný výkon vo vnútri maternice.

Pacientky často užívajú hormonálnu liečbu (estrogény). Liečba pomáha zabrániť vzniku nových zrastov a podporuje nárast novej sliznice.

Prognóza

Riziko znovu vytvorenia zrastov je vysoké. Je to 20 - 50%.

Video: Ashermanov syndróm (ENG)

Viac o Ashermanovom syndróme na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/Asherman's_syndrome
  2. http://www.stefajir.cz/?q=ashermanuv-syndrom

Hodnotenia a skúsenosti S Ashermanovým syndrómom

Máš skúsenosť S Ashermanovým syndrómom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke