Osýpky

OsýpkyOsýpky patria k detským chorobám rovnako ako kiahne7. Máme ich spojené s typickou vyrážkou a začervenanými pupákmi. Práve ony predstavujú vrchol tohto ochorenia. Predchádza mu zvýšená teplota2 (v extrémnych prípadoch až horúčka), dráždivý suchý kašeľ, nádcha a nehnisavý zápal spojiviek. Dobrou správou je, že po odznení má náš organizmus doživotnú imunitu.
 

Čo ich spôsobuje?

Na vine je vírus, ktorý sa prenáša kvapôčkami, ako napr. kašľom, smrkaním a dokonca aj hovorením (respektíve dychom). Veľmi rád sa šíri najmä v dopravných prostriedkoch alebo uzavretých miestnostiach s vysokou koncentráciou ľudí. Potom stačí, aby chorý kýchol alebo zakašlal a vzduchom pošle ku zvyšku osadenstva práve vírus osýpok.
 
Odtiaľ doputuje až ku slizniciam dýchacích ciest, ktoré siahajú od nosa až po pľúca. Tu napáda zdravé bunky, začína sa množiť a mieša sa s hlienmi, slinami alebo krvou. V niektorých prípadoch môže napadnúť aj ďalšie telesné orgány. Okrem pľúc tiež pankreas alebo semenníky. A ako už vieme, osýpky sa šíria práve týmito telesnými tekutinami. Kruh sa uzavrel a vírus sa môže šíriť ďalej.

Priebeh

OsýpkyTo, že ste sa nakazili osýpkami nemusíte spoznať hneď. Inkubačná doba, teda samotné prepuknutie choroby, trvá 10 až 14 dní po nakazení. Príznaky zo začiatku pripomínajú obyčajné prechladnutie: patrí k nim nádcha, suchý kašeľ a zvýšená teplota (mnohokrát atakujúca závratnú štyridsiatku). Lenže okrem toho sa však pridá tiež nehnisajúcí zápal v spojiviek. Pri ňom budete mať začervenané oči, ako keď dlho a intenzívne plačete. Dva dni pred samotným vypuknutím choroby sa objavia aj drobné bodkovité belavé fliačky na začervenanom pozadí v ústach.
 
Až po 3 dňoch sa objavia pre osýpky typické červené pupáky. Tie sa ako prvé objavia za ušnými lalôčikmi. Ďalšou fázou je nepríjemná červená, červenohnedá až červenofialová vyrážka, ktorá sa ako prvá objaví na tvári a krku. Počas ďalších štyroch dní sa rozšíri aj na trup a končatiny (vrátane rúk a nôh). Zaujímavé je, že priamo úmerne tomu sa zníži horúčka.
 
Samotná vyrážka a pupáky ešte nemusí znamenať, že ste sa vy alebo vaše dieťa nakazili osýpkami. Ak nekašlete a nemáte nádchu, pravdepodobne pôjde o alergickú reakciu na nejakú potravinu alebo inú chorobu. Každopádne by ste určite mali navštíviť svojho (alebo detského) lekára.

S poklesom teploty vyrážka postupne vybledne a ustúpi aj zápal dýchacích ciest. Telo začne zbierať sily na rekonvalescenciu. Pri horšom priebehu osýpok, kedy horúčka vyskočí nad 40 °, môžu na koži zostať ľahké pigmentové škvrny, ktoré v krajných prípadoch krvácajú. Tento stav nastáva v momente, keď nie ste očkovaní. V zásade ale nejde o nijako bolestivé alebo nebezpečné ochorenie. Pupienky a vyrážky môžu svrbieť, ale inak majú osýpky priebeh ako klasické prechladnutie. Aj napriek úpornému svrbeniu a potrebe poškriabať sa, skúste odolať. Hrozí, že by ste si vyrážku rozškriabali do krvi.

Liečba a prevencia

Na osýpky ako také zatiaľ žiadny liek neexistuje. Liečia sa preto bežné príznaky. U nádchy a kašľa pomôžu bežne dostupné lieky pre deti a dospelých či homeopatiká8. Rovnako ako u horúčky, ktorú zmiernia tiež studené zábaly. Ak aj napriek tomu teplota neklesne pod 40 °, je nutné chorého hospitalizovať do nemocnice. Inak môže hroziť až totálne zlyhanie organizmu. A to ako u dospelého, tak i detí. Podráždeným očiam uľaví pobyt v tme a šere. Na vyrážku a svrbenie platí vydržať a neškriabať sa. Nie vždy to ide, najmä v prípade detských ručičiek. Pomôžu lieky proti škriabaniu, napr. Fenistil gél.

Antibiotiká na osýpky neplatia, pretože ide o vírus, na ktorý nezaberajú. Chce to pokoj na lôžku, dodržiavať pitný režim (nesladené čaje, obyčajná alebo minerálna voda a hlavne v pravidelných intervaloch, nie nárazovo) a jesť ľahké jedlá, ktoré nezaťažia už tak namáhaný organizmus bojujúci s chorobou. To spĺňajú vývary, chudé mäso, cestoviny, ryža, zelenina a ovocie. Do nemocnice sa prijímajú len pacienti s ťažkým priebehom choroby, kedy sa horúčka drží na 40 ° C, neustáva kašeľ ani nádcha a vyrážka začne mokvať alebo krvácať.

Najúčinnejšia obranou je povinné očkovanie. Spoločne s osýpkami sa očkuje ešte proti rubeole a mumpsu. Očkuje sa v dvoch vlnách. Prvýkrát v roku a pol dieťaťa, druhýkrát za 6 až 10 mesiacov po podaní prvej dávky. Vzhľadom k vysokej zaočkovanosti slovenskej populácie (90 - 95%) sa hovorí o tzv. "kolektívnej imunite". Na ňu spoliehajú tí rodičia, ktorí nechcú svoje deti zaočkovať. Viera v malú mieru možnosti nákazy osýpkami v takto očkovaním pokrytej spoločnosti v nich živí nádej, že svoje deti nemusia nechať očkovať. Lenže pravdepodobnosť, že v neskoršom veku prídu do styku s osobou, ktorá zaočkovaná nie je, je pomerne vysoká (napr v situácii, keď vycestujete do krajín tretieho sveta, ale stačí aj obyčajná dovolenka v Taliansku). V zahraničí a krajinách tretieho sveta táto miera nie je ani zďaleka tak vysoká ako v Slovenskej republike.
 
Dobrou správou je, že osýpky (rovnako ako napr. kiahne) chytíte len raz v živote.

Viac o osýpkach na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20131118021740/http://www.nutriklub.sk/articles/view/osypky
  2. http://primar.sme.sk/c/4117234/osypky.html
  3. http://sk.wikipedia.org/wiki/Osýpky

Hodnotenia a skúsenosti s osýpkami

Máš skúsenosť s osýpkami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke