Ako sa môžeme chrániť, keď si vezmeme pôžičku pre kamaráta?

Zodpovedané
27. feb 2022

Dobrý deň,

spriateľom máme jedno dieťa. Nie sme zobratí, ale máme to do budúcna v pláne. Priateľov kamarát ho požiadal o pomoc (finančnú). Poprosil ho či by na seba nezobral úver (asi 5 000 eur), nakoľko jemu nič nedajú.

Ako sa môžeme chrániť, keď sa mu rozhodneme pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ospravedlňujem sa za neskoršiu odpoveď, ale máme doma čerstvého novorodenca a tieto dni boli trošku náročnejšie.

Viackrát som sa stretol, že si ľudia spísavali rôzne zmluvy, keď si požičiavajú peniaze. Viackrát som sa však aj stretol s tým, že je potom vcelku problematické, ak niečo neprebieha ako má, sa k peniazom dostať. Určite v takýchto prípadoch odporúčam kontaktovať právnika, ktorý Vám s formuláciou pomôže. Ak by ste si robili aj nejakú zmluvu "na kolene", odporúčam si dať aspoň overiť úradne podpisy - to je najmenej. Staré dobré kamaráti buďme, ale dlhy si splaťme a papier s overenými podpismi o tom majme ;). Rád by som dal do povedomia aj tento web, ktorý právne podchytený pánom advokátom Ficekom https://zmluvaopozicke.sk/ - je možné si automatizovane vygenerovať zmluvu, zároveň je tam k tejto téme množstvo dobrých informácií.

Častá chyba, s ktorou som sa v praxi stretol je, že si ľudia myslia, že banka bude riešiť nejakú "zmluvu" medzi nimi a niekým ďalším. Ak je pôžička na Vaše meno, teda Vy ste žiadateľ, tak za splácanie pôžičky bude banka "naháňať" len a len Vás. Ak bude pôžička v omeškaní a bude sa vymáhať, opäť budú chcieť aby ste záväzky riešili Vy. Ak peniaze, ktoré ste si takto požičali Vy ďalej požičiavate, toto banka nebude zohľadňovať aj pri existencii nejakej zmluvy. Ak by Vám na splácanie teda ten kamarát peniaze prestal dávať, musíte dlh riešiť vo vlastnej réžii. Dokázať ho splácať a byť aj na túto možnosť v hraničnom prípade pripravená. V opačnom prípade, ak bude pôžička v omeškaní, môže to negatívne ovplyvniť Vašu budúcnosť, ak by ste napr. potrebovali hypotéku.

Treba byť veľmi obozretný a rátať aj so zlými scenármi - napr. reálna úspešnosť vymáhania dlhu, lebo ani súdnou cestou to nie je často také jednoduché.

Zároveň by som chcel povedať, že aj som bol v živote už spolužiadateľom, kde som vypomáhal a rovnako verím, že ak by som ja niekedy potreboval pomôcť, tak by mi rodina či priatelia pomohli. Je však na mieste tu pomoc nastaviť tak, aby ste v prípade najhoršieho scenára neohrozili vlastný život a najmä svoju rodinu. Malo by ísť o zodpovedné zhodnotenie aj rizík a to najmä situácie, ak by ste sa k peniazom už nevedeli dostať.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk