Ako zúročiť 3 000 eur?

Zodpovedané
17. jan 2021

Dobrý deň,

synovi som investovala do fondov - po 20 eur mesačne na minimálne 10 rokov. Viac eur mesačne si dovoliť nemôžem. Aj tak sa obávam toho, či tam o tých 10 rokov bude mať niečo nasporené, alebo o všetko prídeme.

Ešte mám rezervu 3 000 eur. Nechcem to dať do fondov, ani do dlhopisov. Pre istotu.

Kam mám uložiť tých 3000 eur, aby som mala istotu, že mi za 10 rokov zarobia?

Ďakujem

Dobrý deň,

z toho, čo píšete je zrejmé, že by ste pri uložení tých 3000 EUR mali využiť ešte konzervatívnejšie riešenia ako je sporenie /investovanie/ do fondov. Môžete využiť napr. stavebné sporenie, sporiace účty v banke, prípadne termínované vklady.

Tieto riešenia však z môjho pohľadu neposkytujú dnes to, čo by ste chceli mať zároveň - teda nejaký zmysluplný zárobok (alebo aspoň udržanie kúpnej sily peňazí v dlhodobom horizonte).

Bolo by vhodné si prejsť s niekým analýzu Vašich financií. Zhodnocovanie vo fondoch počas časového horizontu 10 rokov je pomerne bezpečné. Aké je to výhodné však neviem posúdiť (napr. výška poplatkov, či stratégia fondu a pod.).

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk