Akú výšku hypotéky máme šancu dostať, keď manžel zarobí v čistom 1 100 eur?

Zodpovedané
10. dec 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom hypotéky. Chceme kupovať nehnuteľnosť. Máme jedno malé dieťa, žiadne úvery. Manžel v čistom zarobí cca 1 100 eur, ja 900. Ale momentálne som na rodičovskej dovolenke.

Vlastníme starú nehnuteľnosť, ktorú by sme prípadne tiež mohli ponúknuť ako zábezpeku. Jej hodnota je okolo 45 000 eur.

Máme šancu získať hypotéku?

Ak áno, akú výšku môžme reálne dostať?

Aký je postup, ak by sme sa rozhodli o rekonštrukciu spomínanej starej nehnuteľnosti?

Akú čiastku možno požadovať, keď by boli prostriedky vynaložené na rekonštrukciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre dobrú odpoveď mi chýba ešte pár informácií (Váš a manželov vek, vzdelanie, čo je to za stará nehnuteľnosť v hodnote 45 000 EUR), ale pokúsim sa ponúknuť aspoň čiastočnú konzultáciu. Budem rátať s tým, že by ste mali k dispozícii starší rodinný dom v hodnote 45000 EUR (ak banka nehnuteľnosť akceptuje, založiteľná hodnota z pohľadu banky je pri takejto nehnuteľnosti do 36 000 EUR)

Keďže ste aktuálne na rodičovskej dovolenke, budú banky rátať s príjmom 380 EUR a nie 900 EUR. U manžela budem rátať 1100 EUR. Vyživované 1 dieťa Vám tiež zníži výšku hypotéky. Je dobré, že nemáte žiadne ďalšie úvery.

Ak banka akceptuje ako zábezpeku obe nehnuteľnosti (starú aj novú) - maximálny úverové limit by ste mali mať približne 140 000 EUR - približne taká by mala byť aj kúpna cena novej nehnuteľnosti. Vychádza to za predpokladu, že by ste riešili financovanie len cez hypotekárny úver a vek Vás pustí na 30 rokov splatnosť (teda nie inou kombináciou hypotekárneho a spotrebného či stavebného úveru, tiež výrazne kratšia splatnosť by mohla znížiť možnú výšku).

Na rekonštrukciu, ak by ste chceli riešiť vyslovene hypotekárny úver, tak by Vás pustilo na čiastku do 36 000 EUR (pri tom, že banka akceptuje hodnotu a založenie tej 45000 EUR nehnuteľnosti). Tam by sa opäť do určitej miery dala robiť aj kombinácia s ďalším iným úverom - spotrebným alebo cez stavebnú sporiteľňu. Bez bližších informácií toto však sa nedá vopred odporúčať a prerátať.

V každom prípade pri využití úverového stropu 140 000 EUR - pri Vašom finančnom príjme odporúčam ponechať si minimálne rezervu vo výške 6tich príjmov (8800 EUR) alebo zvážiť pred zaúverovaním životné alebo iné rizikové poistenie - resp. kombinácia rezervy/poistenia.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk