Mám šancu dostať hypotéku, keď zarábam 900 eur v čistom a som slobodný?

Zodpovedané
19. feb 2021

Dobrý deň,

som slobodný bezdetný a nikdy nezadĺžený 32 ročný muž. Mám stálu prácu už 4 roky vo firme DHL so zárobkom 900 eur v čistom.

Mám šancu dostať hypotéku na nehnuteľnosť v hodnote 77 000 s tým, že by som bral 64 000 eur a zvyšok by požiadal o dofinancovanie úveru?

Úspory mám iba 2000 eur.

Je takýto žiadateľ bonitný, alebo mu to neschvália kvôli príjmu?

Jedná sa o VÚB banku.

Ďakujem

Dobrý deň,

VÚB banka je z mojich posledných skúseností prísnejšia pri mladších bezdetných žiadateľoch (ktorí nemajú v úvere ďalšieho spolužiadateľa). Zároveň však banky v súčasnom období posudzujú skutočne každý úver individuálne. Podobný príjem aj situáciu, akú to popisujete sme v našej finančnej kancelárii doriešili aj s dofinancovaním od VÚB so sadzbou 3,9%. Treba však uviesť, že žiadateľ mal o niečo lepšie zamestnanie ako Vy, tiež mal vysokoškolské vzdelanie a v etablovanej firme pracoval už 8 rokov.

Tiež je dôležitá aj samotná nehnuteľnosť, ktorú budete kupovať. Najlepšie VÚB banka hodnotí byty vo väčších mestách.

Tiež pri nehnuteľnosti 77000 EUR banka zvyčajne schvaľuje 80% financovanie (záleží aj od kúpnej ceny). Čo by bolo 61600 EUR, môže sa podariť schváliť aj výnimku na 90% financovanie, avšak tam je o niečo vyššia sadzba a tiež tieto výnimky banka schvaľuje v malej miere. Ak by ste potrebovali dofinancovať zvyšných 15400 EUR, tak na základe predbežných prepočtov, by to v kombinácii s Vašimi 2000 eurami vyšlo "s odretými ušami". Prípadne môže pár tisíc chýbať.

Je to však len veľmi hrubý odhad, nakoľko pre lepšiu radu by som potreboval vedieť oveľa viac informácií.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk