Máme šancu dostať hypotéku pri dvoch malých deťoch?

Zodpovedané
14. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom hypotéky.

Chceme kúpiť nehnuteľnosť v Bratislave, prípadne v okolí. Obaja máme 28 rokov, dve malé deti. Momentálne poberám rodičovský, ktorý je spolu s prídavkami 430 eur. Zamestnanie mi stále trvá. Muž zarobí 1 200 eur v čistom.

Bývame v byte, ktorý sme dostali od rodičov, ale je písaný na nich. Dlh nemáme žiaden. Svoje prostriedky máme vo výške 20 000 eur.

Na konci mesiaca nám zostávajú peniaze, ale myslím, že neustále zvyšovanie cien bytov nemáme šancu dobehnúť. Približná cena bytu aký by sme chceli je do 120 000 eur. Byt by sme chceli prenajímať.

Máme šancu teraz získať hypotéku?

Alebo máme počkať rok, keď sa vrátim do práce?

Je šanca získať hypotéku bez založenia iného bytu?

Akú výšku hypotéky máme šancu získať?

Odporúčate nám investovať peniaze niekam inam?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za dôveru, pokúsim sa odpovedať čo najlepšie. Možno by som na začiatok len doplnil, že deti sú v prípade úverov naozaj trošku priťažujúce. A to hovorím ako otec, čo na svoju dcérku nedá dopustiť. Tiež by som rád uviedol, že počas mojej praxe som sa stretol aj s prípadom, kde mali klienti 5 detí (2-16 rokov) a hypotéka im bola poskytnutá. Mali však veľmi dobré príjmy a aj bonitu. Takže šanca je aj pri deťoch.

Čo sa týka Vášho prípadu, chýbajú mi ešte nejaké informácie. Oproti niektorým viac "našponovaným" prípadom máte výhodu, že máte vlastné prostriedky 20 000 eur (ktoré by ste predpokladám na toto vedeli použiť) a tiež je nehnuteľnosť, ktorá ak dobre chápem nie je založená iným úverom (aj keď je písaná na rodičov), ktorá by v prípade financovania bola veľmi prínosná a mohli by ste vďaka tomu zafinancovať celú kúpu len pomocou hypotéky, kde sú teraz veľmi výhodné podmienky. Stále je však dôležité, aby aj nehnuteľnosť, ktorú budete kupovať na úver mala ako sa hovorí "potenciál". Lebo občas sa stretávam so situáciou, že ceny sa vyšvihli tak hore, že už aj nehnuteľnosti, ktoré nie sú zrovna v dobrej kondícii, si predávajúci cenia skutočne mimoriadne vysoko (bez ohľadu na to, že nemajú napr. rekonštrukcie, alebo nie sú v dobrom stave či sú v nezaujímavej lokalite so zlou dostupnosťou a službami). Ale dosť bolo môjho "kázania" poďme to trošku porátať 🙂, resp. aspoň čiastočne zodpovedať.

Áno aj teraz máte šancu získať hypotéku. Keďže nemáte žiadne dlhy a ak banka akceptuje príjmy, ktoré uvádzate (ako doplnkový príjem banky akceptujú aj rodičovský príspevok), tak máte podľa mňa celkom dobrý potenciál na získanie hypotéky na kúpu bytu s cenovkou cca 120 000 eur. Uvažujem tiež s kombináciou vlastných zdrojov, prípadne možnosťou využiť súčasný byt na výhodné dofinancovanie.

Hypotéku viete získať aj bez založenia súčasného bytu, avšak pri byte s kúpnou cenou 120000 EUR aj po použití Vašich 20 000 eur bude potrebné ešte pár tisíc dofinancovať inou formou (iným úverom ako hypotéka, možno pôžička od rodičov, alebo niečo dosporiť a pod.) Banky spravidla vedia požičať 80% z kúpnej ceny bytu (resp. z hodnoty nehnuteľnosti - obvykle z čiastky, ktorá je nižšia)

Orientačne (ak doplním všetky chýbajúce info ako optimálne), je podľa mňa u Vás v súčasnej situácii reálne získanie hypotéky okolo 100 000 eur. Uvažujem aj s 2 malými deťmi a po zohľadnení optimálnej mesačnej úverovej zaťaženosti žiadateľov o úver (zohľadnenie DSTI a životného minima pre žiadateľov aj deti) a aj po stress teste - záleží aj od banky - sú tam mierne rozdiely. Viac o tomto uvažovaní a výpočtoch banky sa môžete dočítať aj tu https://www.finporadna.sk/legislativne-obmedzen...

K Vašej otázke, ako by som Vám odporúčal investovať sa určite nevyjadrím - na to máme ešte menej vstupných údajov než na prepočet hypotéky. Treba určite zohľadniť Vaše predstavy, určite aj Váš vzťah k riziku, rozloženie majetku a ďalšie. Ak to dobre chápem, chcete kúpiť ten byt primárne pre investičné účely, možno si pozrite aj túto prípadovú štúdiu, kde je jeden starší, avšak stále aktuálny prípad, kde sa kupoval takýto byt a dával sa do prenájmu na určité obdobie - https://www.finporadna.sk/sporenie-do-nehnuteln.... Ako sa snaží tento článok aj naznačiť, tak sú aj iné alternatívy, kde môžete získať zaujímavé zhodnotenie v dlhodobom horizonte a netreba brať pre tieto účely úver. Ak by ste aj hypotéku brali na kúpu takejto investičnej nehnuteľnosti, zvážte pri dnešných výhodných sadzbách aj dlhšie fixácie - nedávno sme klientom získali zaujímavú ponuku so sadzbou 0,99% na 10r fix (10 ročnú garanciu úroku), pričom bolo možné aj realizovanie mimoriadnych vkladov kedykoľvek online cez aplikáciu banky - napr. ak by bol výhodný nájomca a ostával prebytok, tak aj takéto mimoriadne vklady môžu byť pri určitej stratégii zaujímavé.

Ak by ste to chceli prebrať nejako konkrétnejšie, alebo aj pomôcť priamo s riešeniami, kľudne napíšte email. Máme kanceláriu v Žiline, avšak využívame aj zdieľanú kanceláriu v Bratislave, kde máme viacero klientov. Prípadne kľudne napíšte email.

Určite sa ešte poraďte a nechajte si dať nejaké odhady a porovnania "na papier".

Nech sa darí!

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk