Overuje banka finančnú situáciu spolužiadateľa o hypotéku?

Zodpovedané
7. apr 2022

Dobrý deň,

s manželom si ideme kúpiť byt. Ja som na rodičovskej dovolenke, manžel pracuje na dobu neurčitú. On bude hlavný žiadateľ a ja spolužiadateľ.

Bude problém, keď som občas v mínuse a mám jeden malý úver?

Manžel nemá úver a ani exekúcie.

Budú to overovať konkrétne?

Bojím sa, lebo manžel nevie o mojom úvere a ani občasnom mínuse.

Ďakujem

Dobrý deň,

banka komplexne a hĺbkovo preveruje každého žiadateľa/spolužiadateľa o hypotéku. Zároveň posudzujú väčšie množstvo faktorov, ktoré v určitej miere (a odlišne v rôznych bankách) ovplyvňujú aj bonitu a rating. Teda to za akých podmienok a či banka požičia.

Určite by bolo rozumné sa o tom porozprávať aj s manželom. A pripraviť sa na to vopred, než aby to vyplávalo v čase podania žiadosti. Viete ťažko sa posudzuje, čo je "občas" v mínuse.

Banka dáva do úverového registra dopyt a ak je úver pravidelne v omeškaní, je to negatívny faktor, ktorý môže ovplyvniť žiadosť. Nemusí byť rovno zamietnutá, môže byť len znížená výška úveru, či nečakane vyššia sadzba. Zároveň sa tiež môže stať, že ostatné faktory, čo banka bude posudzovať sú z ich pohľadu pre poskytnutie úveru skvelé. A to omeškanie občas znamená 2x omeškanú splátku za 12 mesiacov, pričom úver aktuálne nie je v omeškaní. A úver schváli.

V každom prípade držím palce a zvážte, že tie informácie prejdete nielen s manželom, ale aj kvôli žiadosti vopred, aby ste si pripravili scenáre.

Držím palce

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk