Pomôžu mi firmy, ktoré zbavujú dlhov?

Zodpovedané
21. nov 2020

Dobrý deň,

v nebavkovke mám pôžičku 8 800 eur, ktorú budem splácať 8 rokov v sume 166 eur mesačne. Teraz sa moja situácia, lebo som začala študovať. Môj príjem je 830 eur. Príjem mám pohyblivý. Bývam sama a všetko si platím.

Pomohlo by mi, keby sa obrátim na firmu, ktoré zbavujú dlhov?

Mne by stačilo, keby sa to dalo znížiť aspoň na 100 mesačne.

Ďakujem

Dobrý deň,

pre posúdenie Vašich možností by som potreboval viac informácií - píšete, že máte príjem 830 EUR (detailnejšie o aký pracovný pomer ide a pod.). Pri takomto príjme za určitých okolností je možné urobiť refinancovanie, kde by ste sa dostali k nižšej splátke. Sú samozrejme dôležité aj ďalšie dôležité skutočnosti, ktoré by identifikovala finančná analýza.

Podľa toho čo píšete, máte na svojej pôžičke úrok viac ako 16%. Na splátku, ktorú by ste platili najradšej, sa nemusíte tak ľahko dostať - záleží to na mnohých faktoroch, ktoré banka či iná solídna finančná inštitúcia bude posudzovať. Pri tých najlepších ponukách v rámci pôžičiek, by ste sa vedeli dostať niekde okolo 110 EUR mesačne.

Ak banka akceptuje Váš príjem a doteraz ste splácali načas, tak je možné využiť aj refinančnú hypotéku - ak by ste mali napr. v rodine možnosť využiť dočasné založenie nehnuteľnosti, tak Vaša splátka sa môže znížiť veľmi výrazne. Aj pri splatnosti okolo 8 rokov (teda bez potreby dlhšieho splácania), by to bolo pod 100 EUR.

K firmám, ktoré sa zbavujú dlhov, má mnoho ľudí negatívne skúsenosti. Nejde vždy o korektné riešenia a niekedy je to aj za nevýhodných podmienok. Ak je to možné, využite ešte konzultáciu priamo v banke alebo aj prípadne služby nejakého finančného sprostredkovateľa či odborníka, ktorý na základe detailného posúdenia Vašej finančnej situácie preverí možnosti vo viacerých finančných inštitúciách (ak je to možné nájdite podľa referencií z Vášho okolia).

Veľmi dôležité je hlavne nemeškať so splácaním. Meškanie či nesplácanie Vám znemožní využiť tie lepšie možnosti na trhu.

Držím palce.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk