Poradíte nám ohľadom preklenovacej pôžičky?

Zodpovedané
27. nov 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom preklenovacej pôžičy. Potrebujeme zaplatiť zálohu za náš budúci domček a nemáme našetrených dostatok peňazí. Úverom to riešiť nechceme.

Bola nám ponúknutá preklenovacia pôžička vo výške 5 643 eur.

Všetko bolo super a povedali, že len si napodpisujeme ako to chceme mesačne splácať a hotovo. A že keď dostaneme veľký úver, tak potom to sa zlúči a splatí z toho. Keď nám poslali zmluvu o preklenovacej pôžičke, tak to bolo úplne inak.

Nikto nevravel o žiadnej pokute, keď sa nezaplatí včas a ani ak sa nezaplatí do 3 mesiacov. Je tam napísané, že môžeme splácať po menších čiastkach. Napríklad 84,60 eur mesačne, ale denne tam nabieha tam úrok.

Keď sa to nesplatí v dohodnutom termíne, tak zmluvná pokuta bude vyššia a bude narastať podľa tohto vzorca za každý deň omeškania.

Výška pôžičky v eurach/100 x 0,1% denne x 30 dní = výška zmluvnej pokuty

Keď z 30 dní zaplatím len 1x tých cca 85 eur, koľko budem platiť potom za tých zvyšných 29 dní?

Keď za každý deň je 1% z omeškania.

Čo nám odporúčate?

Ako máme postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

práve to, čo píšete je často u mnohých "ponúk" od rôznych spoločností, ktoré by mali slúžiť ako pomoc - rôzne "háčiky" a "malé" písmenká.

Vo väčšine prípadov podmienky takýchto úverov nie sú vôbec výhodné a môžu aj dramaticky zhoršiť (s oneskorením) situáciu. Reálne teda vôbec nepomôžu.

Bez bližšieho posúdenia Vám neviem poradiť. Nie je mi ani úplne jasné, prečo to nechcete riešiť úverom a zároveň to chcete riešiť "preklenovacou" pôžičkou.

Pre dobrú radu je potrebné urobiť detailnú finančnú analýzu a tiež pochopiť Vaše ciele a priority. Ak nemáte dostatok našetrených peňazí ani na zálohu, treba si to skutočne riadne prejsť, aby ste dokázali zrealizovať ten domček a zbytočne ste nespadli do finančných problémov.

Určite odporúčam poradiť sa - buď v banke alebo s nejakým finančným sprostredkovateľom či poradcom. Odporúčam zvážiť aj ponuku overených finančných inštitúcií a bánk.

Pekný deň

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk