Aké vyšetrenie by som mohla ešte absolvovať, ak sa nedarí?

Zodpovedané
27. jan 2023

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Snažíme sa otehotnieť aktívne 6 rokov (kvôli mojej bývalej práci, pri nepravidelnom styku aj 9 rokov). Absolvovala som 1x IUI, 2x IVF, 2x KET, vždy hCG negatívne (0, 0,25, 0). Máme ukážkové výsledky z genetiky, hormonálneho profilu, manžel má výborný spermiogram, repro-imunológia u mňa len trochu zvýšené NK bunky, sú ale v priemere tiež v poriadku, sliznica maternice vraj luxusná. Na môj vek, 44 rokov, AMH 4,2, 1 KET embryjko morfologicky najlepšie, geneticky nevyšetrené, podané preventívne intralipidy. Druhý KET - embryo geneticky vyšetrené, morfologicky najkvalitnejšie, hCG zase 0. V detstve som prekonala akútnu lymfoblastickú leukémiu, ale to by malo ovplyvniť vraj “iba” kvalitu vajíčok a panvu som ožarovanú nemala.

Vedela by ste, prosím, poradiť, aké vyšetrenia ešte absolvovať?

Môj IVF lekár mi hysteroskopiu neodporúča, vedúci lekár zase áno. 🤷🏻‍♀️

Vopred ďakujem, možno pomôžete rozlúštiť túto záhadu.

Dobrý deň,

nie som síce lekár so špecializáciou v reprodukčnej medicíne, ale viem, že jedno pravidlo pri IVF platí určite - vydržať. Potrebujete sa vyzbrojiť veľkou trpezlivosťou a silou zvládnuť celý ten náročný opakovaný cyklus, na konci ktorého Vás snáď čaká šťastný koniec.

Myslím si tiež, že diagnostickou hysteroskopiou chybu neurobíte. Ide o krátkodobý výkon v celkovej anestéze. Aspoň sa uistíte, či je všetko v poriadku.

Ostatný manažment je potrebné prenechať na lekára v CAR. Nespomenuli ste ale hematologické vyšetrenie, ktoré by malo byť základom (predpokladám, že ho absolvované máte a je v poriadku).

Držím vám silno palce!

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník