Ako liečiť mykózu na prsníkoch?

Zodpovedané
18. jan 2022

Dobrý deň,

rodila som 23. decembra. Po príchode domov mal syn soor. Doktorka mu predpísala lieky, pusinku sme dali do poriadku. Odvtedy ma však trápi neskutočná bolesť pri kojení.

Dvorce sú svetlé, bradavky ružové až červené, suché, po dokojení biele. Predpokladám, že mám na prsníkoch mykózu. Volala som dnes svojmu gynekológovi, tak že mám potierať materským mliekom a ničím iným nemalm natierať. Na internete som sa však dočítala, že pri mykóze to nie je dobré.

Laktačná poradkyňa mi poradila potierať Citrovitalom a olivovým olejom. Detská lekárka odporučila genciánovú violeť. Čo človek to iná rada, už som zúfalá.

Syna chcem kojiť, ale už tú bolesť pri prisávaní nezvládam.

Aké sú Vaše odporúčania?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ už nemá dieťatko soor, tak je možné, že ani vy nemáte kvasinkovú infekciu bradaviek, a preto Vám nič z hore uvedeného nepomáha. Ideálne by bolo sa na Vás pozrieť.

Nie je tiež dobré sa radiť na viacerých miestach, pretože sa iba domýlite. Každého rada je určite v niečom dobrá, ale každému pomôže niečo iné.

Ja osobne by som navrhovala (hovorím z vlastných skúseností):
Pred každým kojením si skúste bradavku pomasírovať, popretláčať zo strany na stranu. Bolesť pri prisatí bude o niečo miernejšia, po cca 3 dňoch to bude výrazne lepšie. Bradavky si musia na tú záťaž iba zvyknúť a je treba iba vydržať.

Ďalej by som doporučila si bradavky natierať s Bepanthen baby zo začiatku po každom kojení, neskôr stačí aj na večer (sama uvidíte) - bradavky zmäkčí, nebudú suché. Nie je potreba ho zmývať pred kojením, mal by sa celkom vstrebať do ďalšieho kojenia (prípadne zvyšok utriete handričkou). Ak sú na bradavke ranky, tak najlepším liekom je prístup vzduchu - takže vetrať, vetrať čo najviac.

Snáď som pomohla.

Držím Vám palce.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník