Je makrozómia plodu nebezpečná?

Zodpovedané
19. nov 2021

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom môjho problému. Aktuálne som v 33. týždni + 6 dní a dnešný ultrazvuk ukázal, že bábätko váži už 2 736 g a má veľa plodovej vody.

Žijem v Nemecku a odhady prístroja, ktorý moja lekárka v praxi používa sú pomerne presné. Doterajšie vyšetrenia, morfologický ultrazvuk v 21. týždni, CTG, aj test na cukrovku v 26. týždni boli v norme.

Lekárka mi dala výmenný lístok do diabetologickej ambulancie s diagnózou makrozómia plodu a polyhydramnión, aby mi boli urobené presnejšie diabetologické vyšetrenia.

Je bábätko nejakým spôsobom ohrozené?

Na stravu si dávam pozor. Celé tehotenstvo nejem sladkosti, ani bielu múku, nemám nadváhu. Mám len veľké tehotenské bruško. Vyšetrenie u diabetológa je až v utorok, u gynekologičky o ďalšie dva týždne.

Je takýto postup dostačujúci?

Ďakujem

Dobrý deň,

postup je veľmi správny. Aj keď realizáciou oGTT v okolí 25. týždňa tehotenstva vieme diagnostikovať gestačný diabetes (GDM) pomerne skoro a nastaviť adekvátne režimové opatrenia/prípadne terapiu. Vyšetrenie u diabetológa určite neuškodí.
Makrozómia + polyhydramnion sú totiž typické pri GDM.

Pokiaľ dieťatko do 30. týždňa tehotenstva odpovedalo danému týždňu tehotenstva a boli všetky výsledky v poriadku, tak ešte prichádza do úvahy aj dedičnosť. Aká ste vysoká Vy a Váš manžel. Pokiaľ ste vyšší, prípadne Vaša pôrodná váha bola vyššia, tak je veľká pravdepodobnosť, že aj Vaše dieťatko nebude malé.

Pokiaľ budú výsledky negatívne, budete iba pravidelne sledovaná a prípadne bude pôrod plánovaný. Teda prenášať Vás nenechajú.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník