Je potrebné pred pôrodom preliečiť Candida albicans?

Zodpovedané
20. apr 2022

Dobrý deň,

v kultivácii v 37. týždni mi bola zistená Candida albicans masívne, bez subjektívnych ťažkosti. Predpísaný Gynazol jendorázovo, bez kontrolných sterov. Aktuálne som v 38. týždni a som bez príznakov (aj som bola). S Candida albicans som však mala za posledné 3 roky viackrát problém. Gynekológ mi predpísal už systémovú liečbu aj s partnerom (nakoniec sme ju nebrali, príznaky sa ukľudnili).

Je potrebné pred pôrodom preliečiť Candida albicans?

Je potrebný kontrolný ster?

Môže sa dieťa infikovať pri pôrode?

Je možné z mojej strany ešte niečo urobiť na zamedzenie infekcie?

Ďakujem

Dobrý deň,

pozitívnu kultiváciu je potrebné v tehotenstve vždy preliečiť. Mykotickú infekciu v okolí termínu pôrodu tiež, pretože okrem toho, že sa môže dieťatko infikovať (tzv. soor v pusinke, či koža), môžu u Vás vznikať pomerne nepekné pôrodné poranenia. Tie sa ťažko šijú, pretože sú tkanivá krehké v dôsledku infekcie.

Absolvujete ešte poradne, kde Vás gynekológ vyšetrí a zhodnotí nutnosť ďalšej liečby.

Z Vašej strany by mohla čiastočne pomôcť protikvasinková diéta, vzdušné bavlnené prádlo. Avšak hladina estrogénov je v tehotenstve vysoká, preto sa kvasinky ťažko liečia a majú tendenciu sa vracať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník