Mohol lekár na sone prehliadnuť hrčku v prsníku?

Zodpovedané
15. feb 2022

Dobrý deň,

v septembri som bola na sone prsníkov v Mama centre v rámci bežnej prevencie. Výsledok sona bol Birads 1 v oboch axilách zväčšené uzliny beníngneho charakteru do 9 mm.

Pred mesiacom som si nahmatala hrčku v prsníku a bola som na sone na súkromnej klinike Opäť Birads 1. Vraj sú prsníky čisté a v axilách prítomné uzliny do 9 mm beníngneho charakteru.

No stále mi tá hrčka nedá pokoj.

Mohol ju lekár prehliadnuť, alebo sú také hrčky v prsníkoch bežné?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ideálne bolo upozorniť sonografistu na prítomnosť hrčky v prsníku. Lekár by Vás zároveň palpačne vyšetril a následne zrealizoval ultrazvukové vyšetrenie. Iba na základe vyšetrenia je možné sa vyjadriť či “o nič nejde”. Zriedkavo, ale môže sa stať, pokiaľ je nález primalý, že ujde oku pri ultrazvukovom vyšetrení.

Realizujte si naďalej pravidelne samovyšetrenie prsníkov po menzese. Pokiaľ by sa nález zväčšil, tak opakovane vyhľadajte svojho gynekológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník