Aký kočík pre novorodenca a 15-mesačného súrodenca?

Zodpovedané
4. jan 2023

Ahoj,

čakáme letné bábo, ktoré bude mať 15-mesačného súrodenca. Veľmi by som chcela poriadny kočík, ktorý bude dobre ovládateľný a uľahčí mi život s dvomi deťmi.

Uvažovala som o súrodeneckých kočíkoch, ktoré sa dajú používať aj v mono verzii. Oslovil ma Easywalker Harvey. Nepozdáva sa mi však, že vanička je v súrodeneckej verzii naspodu. Pri iných značkách sa mi zase zdá súrodenec v športovej časti nejaký "utláčaný". Preto sa toho bojím a uvažujem o možnosti spojenia dvoch samostatných kočíkov, ktorý si tu viackrát odporúčala. Sama vlastne ani neviem ako veľmi a často sa starší potomok bude chcieť voziť.

Čo by si mi odporúčala?

Moja predstava je, že by mohlo ísť o dva kočíky - jeden s vaničkou a druhý športový. Požiadavky:

  • pre vysokých rodičov,
  • dobre ovládateľné a ľahké,
  • vhodné aj do terénu - bývame na dedine a chceme chodiť aj na prechadzky do prírody, po lesnej ceste a pod.,
  • jeden stačí v dvojkombinácii s priestrannou vaničkou, vhodný na leto - nech má dobré odvetrávanie,
  • športová časť tiež dosť priestranná (máme predispozície, že druhé bábo bude dlhé),
  • športový kočík nech je do vyššej váhy,
  • obidva v strednej cenovej kategórii.

Ďakujem

Ahoj,

spojenie dvoch kočíkov je fajn, ale nehodí sa na lesné cesty a do terénu. Pri spojení dvoch kočíkov treba počítať s tým, že budú mať vyššiu váhu a väčšiu šírku. To by mohol byť v teréne problém, lebo väčšina cestičiek býva úzkych. Tiež treba počítať s tým, že nakoniec staršie dieťa bude chcieť viac behať, ako sedieť v kočíku. Vtedy stačí iba stupienok, na ktorom si oddýchne. Tie však tiež nie sú stavané do náročnejších terénov. No a v poslednej rade nesmiem zabudnúť na šírku dedinských chodníkov. U nás by si sa šírkou (dvoch spojených kočíkov) nevošla na chodník.

Pri spojení dvoch kočíkov je potrebné, aby mali kočíky rovnaké alebo veľmi podobné konštrukcie, pretože ich spájaš minimálne v troch bodoch. Preto na spojenie dvoch kočíkov väčšinou odporúčam ľahšie kočíky do mesta.

Ty však podľa opisu potrebuješ skôr hybridný kočík na dedinu a do terénu. Takéto kočíky potrebujú byť pevné a stabilné, preto majú väčšinou vyššiu váhu. Osobne do terénu radšej odporúčam trojkolesové kočíky, s ktorými sa v teréne ľahšie pohybuje.

Najľahším súrodeneckým kočíkom, ktorý navyše ľahko prerobíš na Mono verziu je Bugaboo Donkey 5. Jeho športové sedenie je však korýtkového typu. To nemusí dieťaťu vyhovovať hlavne vtedy, ak rado spáva na brušku. Donkey však prejde aj nerovnejším terénom, no nie vysokohorským. Na to nie je žiadny kočík stavaný.

No tieto kočíky veru v strednej cenovej kategórií nenájdeš. A odporúčať Ti lacné a nekvalitné, to nie je môj štýl.

Ja osobne som súrodenecký kočík mala, ale viac stál doma v kúte. Moji synovia radšej behali po nôžkach. Easywalker má všetky kočíky pre súrodencov korýtkového typu, no ich terénne kolesá sa hodia aj na nerovný povrch.

Podobne je na tom aj Joolz Geo3 Mono, ktorý by sa Ti hodil. Ten má navyše možnosť umiestnenia hlbokej vaničky dole a aj hore na konštrukcií. Zároveň má veľmi kvalitne riešené odvetrávanie.

Skús pohľadať na bazároch model TFK Mono, alebo našetriť na novší model TFK Mono2. Ten by sa Ti hodil. Má rodičovskú rukoväť nastaviteľnú od 73 do 122 cm. Po novom ho zakúpiš v sete aj s plnohodnotnou vaničkou, ak by Ti nestačilo sedadlo typu 2v1. Tvorí ho hlboká vanička, ktorá sa potiahnutím za pásy zmení na športové sedadlo. Je otočný a kolesá má stavané do terénu. Mínusom je spomínaná vyššia váha. To je daň za pevnosť konštrukcie stavanej do terénu.

Držím Ti palce. Keby si mala akúkoľvek ďalšiu otázku, tak mi neváhaj znova napísať (s pripomenutím sa) do poradne. A nezabudni odoberať Kočíkovú poradňu, kocikopediu alebo lulu_originally. Neprídeš tak o žiadne novinky a inšpirácie zo sveta kočíkov.

Prajem Ti krásny deň a príjemné kočíkovanie!
Vaša Ľudka
@lulu_originally