Aký kočík zvoliť pre dieťa po operácii chrbtice?

Zodpovedané
12. sep 2023

Ahoj,

môj 2-ročný syn pôjde v októbri na operáciu chrbtice a miechy (intra durálna lipóm v oblasti L2-3). Podľa lekárov ide o prvú z radu operácií, ktorými chcú predísť paralýze od pása dole.

Chcela by som vybrať pohodlný kočík, ktorý by sme používali nielen v čase rekonvalescencie, ale aj neskôr. V podstate by to mal byť náš posledný športový kočík.

Nechcem predchádzať a kupovať vyložene zdravotný kočík z dôvodov:

  • Nechcem sa rúhať a predchádzať. Verím, že synček bude v poriadku.
  • Určite by z neho čoskoro vyrástol a môj rozpočet je skutočne obmedzený (samoživiteľka).
  • Vôbec sa mi nepáči.

Premýšľala som o značke Patron, je to česká značka a výrobca sa špecializuje na zdravotné pomôcky. Bola som navštíviť predajňu v Prahe, ale tam som teda naozaj veľmi nepochodila. Namiesto predajcu postavili slečnu, ktorá najskôr predtým predávala v cukrárni, takže som odišla sklamaná a znechutená.

Už som trochu zúfalá a začínam mať v tom „maglajs“.

Poradíš mi čo najpohodlnejší kočík so skvelým odpružením?

Ďakujem

Ahoj,

v prvom rade ďakujem za prejavenú dôveru.

Nie som si však istá, či sa vydávaš správnym smerom, teda kúpou klasického športového kočíka namiesto rehabilitačného. Nie som odborník a nemám ani žiadnu osobnú skúsenosť. Viem, že rehabilitačné kočíky nevyzerajú dokonale, no k tomuto účelu ani neboli stvorené.

Kočíky značky Patron by Ti veľmi nepomohli, nakoľko majú nižšiu 15 kg nosnosť športových sedadiel. Tá by Ti čoskoro nestačila.

Je pre mňa dôležité dodať a hlavne Ti chcem v dobrom povedať, že rehabilitačné kočíky sú špeciálne vyvíjané pod dohľadom špecialistov v danom odbore. Nájdeš u nich oveľa priestrannejšie sedadlá a tiež zvýšenú nosnosť sedadla.

Príkladom rehabilitačného kočíka, ktorý je aj po vizuálnej stránke veľmi podobný klasickému kočíku je model Mewa. Jeho nosnosť je až 35 kg a je určený pre dieťa do max. výšky 120 cm.

Kočíky, ktoré majú najpriestrannejšie sedadlá na trhu s dĺžkou ložnej plochy 110 cm spomeniem iba okrajovo. Sú to Uppababy Vista V2 a Uppababy Cruz V2. Zatiaľ nie sú dostupné na našom trhu.

Podobným dostupným kandidátom (občas nájdeš aj v bazári) je model Mamas&Papas Armadillo Flip XT 3. Jedno z najpriestrannejších otočných sedadiel na trhu sa dá v chrbtovej i nožičkovej časti sklopiť až do ľahu v celkovej dĺžke 100 cm. Samozrejmosťou je aj dostatočná výška chrbtovej opierky 53 cm. Súčasťou sedadla je aj vyššie umiestnené detské madlo a XXL strieška, ktorá ochráni pred slnkom či dažďom. Naviac má teleskopicky polohovateľnú rodičovskú rukoväť, ktorú si prispôsobíš k svojej výške.

Kočíky populárnej značky Baby Jogger v Tvojom prípade neodporúčam, nakoľko majú tvrdé sedadlá a väčšinou neponúkajú možnosť ľahu. Nemajú v základe polohovateľné opierky nôh a ich obstarávacia cena je vyššia.

Spomeniem aj neotočný športový model Britax B-Motion 4 Plus, ktorý má však sedadlo podobne tvrdšie ako Baby Jogger kočíky. Dá sa to riešiť ergonomickou podložkou. No nie som do detailu znalá zdravotného problému, takže by bolo fajn takúto možnosť prediskutovať so synovým odborným doktorom. Možno Ti nakoniec povie, že potrebuješ korýtkový tvar sedadla.

Veľmi Ti držím palce. Keby si mala akúkoľvek ďalšiu otázku, tak mi neváhaj znova napísať (s pripomenutím sa) do poradne. A nezabudni odoberať Kočíkovú poradňu, kocikopediu alebo lulu_originally. Neprídeš tak o žiadne novinky a inšpirácie zo sveta kočíkov.

Prajem Ti krásny deň a príjemné kočíkovanie!
Vaša Ľudka
@lulu_originally