Ako zistím, či je trojtýždňové dieťa najedené?

Zodpovedané
19. jan 2021

Dobrý deň,

mám trojtýždňové dieťa a dojčím ho na požiadanie. Jedno dojčenie trvá 30 minú a viac, striedam prsník.

Ako zistím, či je dieťa dostatočne najedené?

Ako dlho mám dojčiť z jedného prsníka?

Dokedy mám striedať prsníky?

Ako zabezpečím, aby dieťa nezaspalo počas dojčenia?

Niekedy sa aj povracia, vôbec si nevie odgrgnúť. Počuť ako prehĺta, keď už spí (nestrávilo mu mlieko) a často začne potom štikútať. Niekedy nevie zaspať, lebo vidím, že je hladné a keď mu dám, zaspáva.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nebojte sa, vyzerá to, že robíte všetko správne. Začiatky bývajú presne také, ako píšete. Až zisťujete, ako dojčenie funguje, ako reaguje Vaše bábätko a učíte sa čítať jeho pocity a potreby. Nebojte sa, všetko sa veľmi rýchlo naučíte.

Dojčite tak často a tak dlho, kým bábätko saje. Akonáhle uvidíte, že už nesaje, neprehĺta, vystriedajte prsia. Môžete aj niekoľkokrát za jedno dojčenie vystriedať. Nepozerajte na hodinky, ale na bábätko. Pokiaľ bude po dojčení spokojné, zaspí, je dobre. Novorodeniatka počas dojčenia zaspávajú často - dojčenie je náročné, je to makačka.

Nedojčite v zavinovačke. Ideálne dojčenie je koža na kožu v sacej polohe - viď https://www.mamila.sk/sk/uvod/.
Tak časté striedanie pŕs zabezpečí, že bábätko nezaspí tak skoro. Dojčenie teraz bude zrejme kratšie a častejšie (napríklad aj 12x alebo 15x za deň. Postupne sa bude doba dojčenia predlžovať a bude menej častá, stále však môže chcieť bábätko 8x i 10x denne či častejšie a je to normálne.

Postupne uvidíte, ako sa bude dojčenie vyvíjať. Že je všetko ok, spoznáte podľa váhového prírastku, ďalej podľa počtu pocikaných plienok za 24 hodín (minimálne 6) a aj grckanie po dojčení je dobré znamenie, že bruško je plné. Odgrgávanie nie je povinnosť, uvidíte, či sa časom zadarí.

Dajte sebe aj bábätku čas, buďte čo najviac spolu, blízko, v kontakte. Len tak sa navzájom spoznáte a zžijete.

Držím palce a prajem krásne dojčenia.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová