Aký máte názor na dojčenie na požiadanie?

Zodpovedané
2. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej plne dojčenej trojtýždňovej dcérky. Spí 2 až 3 hodiny, potom je asi hodinu bdelá.

Počas bdelosti sa nenadojčí naraz, ale po troške si cucká každých pár minút.

Ako to bude s dojčením, keď začneme chodiť von?

Naša pediatrička nám dojčenie na požiadanie neodporúča s argumentom, že do žalúdka, kde je už čiastočne natrávené mlieko prichádza ďalšie nenatrávané a môže to spôsobiť problémy. Napríklad koliky.

Teraz dcérka nemá problémy s vyprázdňovaním. Laktačná poradkyňa mi odporúča dojčiť na požiadanie. Vraj materské mlieko je ľahko stráviteľné a takéto problémy nenastanú.

Aký je Váš názor?

Mám dojčiť na požiadanie, alebo len raz a intenzívne?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

odpoveď je jednoduchá, pretože dojčenie na požiadanie je odporúčanie ako Svetovej zdravotníckej organizácie aj Slovenskej pediatrickej spoločnosti.

Teória o zmiešaní natráveného a čerstvého MM je dávno prekonaná a s kolikami nesúvisí. Videla ste niekedy dojčiť iné cicavce - napr. mačky s nejakými časovými intervalmi?

Vaše dievčatko vie najlepšie, ako dlho a ako často chce byť kojené. Čo môžete vyskúšať je dojčenie v sacej polohe. Deti sú aktívnejšie, menej zaspávajú a dojčia sa prirodzene (viď https://www.mamila.sk/)

Gratulujem k úspešnému dojčeniu a držím palce.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová