Prečo dvojtýždňového bábätko po dojčení vracia?

Zodpovedané
1. apr 2019

Dobrý deň,

máme dvojtýždňového synčeka, ktorého dojčím. Pekne spinká, je kľudný, papá každé 3 hodinky, v noci aj každé 2.

Problém je ten, že za týždeň pribral len 30 g. Dojčím niekedy z jedného a niekedy z obidvoch prsníkov. Občas po dojčení veľmi zvracia, prúdom. Nie je to často.

Môže to byť tým, že sa veľa napapal?

Je riedka žltá stolica v poriadku?

Keď mu dám 1 prsník, tak ešte hľadá. Keď dám aj z druhého, tak sa povracia.

Kde robím chybu?

Ako zistím, že má dosť mliečka?

Mám po vracaní ešte dojčiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dojčite vždy z oboch prsníkov a pokojne ich vystriedajte aj viackrát. Dojčiť môžete i po zvracaní. Otázkou je práve spomínané intenzívne zvracanie. Ak je časté a oblúkom, odporúčam riešiť s pediatrom - reflux, atď.

Odporúčam dojčenie v sacej polohe, keď bábätko prirodzene leží na bruchu matky a obmedzuje sa tým prehĺtanie vzduchu, reflux aj kolika.

Farba a konzistencia stolice býva štandardná = miešané vajíčka. Môže sa však výrazne líšiť - od zelenej po hnedú a nemusí ísť o žiadny problém. Ak je však v stolici krv alebo hlien, často to ukazuje na problém s trávením bielkoviny kravského mlieka (ABKM).

Váhový prírastok 30g/týždeň, je naozaj nízky. Avšak ak sa dojčenie ešte len rozbiehalo, je to OK.
Ak by však naďalej pokračovali nízke váhové prírastky, bude naozaj niekde v dojčení problém a odporúčam sa obrátiť na laktačnú poradkyňu v okolí alebo https://www.mamila.sk/

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová