Bábätko pri dojčení nezaspí. Robím niekde chybu?

Zodpovedané
3. sep 2023

Dobrý deň,

sledujem Vašu poradňu, veľmi sa mi páčia Vaše odborné a veľmi ľudské odpovede. Skúsim sa poradiť aj ja.

Mám krásne 3,5-mesačné plne dojčené dievčatko. Večer pri dojčení zvyčajne nezaspí (oba prsníky na večer). Dá si len malý mikrospánok, rýchlo sa preberie. Dám ju teda zvyčajne odgrgnúť. Potom ju uložím do postieľky, pri kolotoči zaspí. Keď to nejde, tak ju znova dojčím. Vie teda zaspinkať aj bez dojčenia.

V noci sa po 2 mesiacoch budí každé 1-2-3 hodiny a sú dni, kedy nedokáže v noci po nadojčení zaspať. Mrví sa, otáča hlavičku nervózne a pýta si prsník na cuckanie.

Cumlík odmieta. Aj keď som sa na takéto chvíle ho snažila zaviesť, len minimálne ho vezme. Sú teda noci, kedy chce byť nonstop na prsníku a noci (tých je málo), kedy sa 3x efektívne napije a po 10 - 30 minútach zaspí. Pre mňa je to v každom prípade veľmi vyčerpávajúce (nespím vôbec). Keď si otáča hlavičku, tak vždy jej prsník vypadne a ja ho teda pridržiavam, aby sa znovu správne prisala. Skúšam ju aj v noci odgrgnúť, aj prebaliť, lebo spotrebuje v také noci aj 2 plienky, čo tak pije. Niekedy to pomôže, niekedy pokračuje to jej nervózne správanie sa.

Boli aj dni, kedy sme sa ju skúšali medzi 20:00 hodinou a 1:00 v noci uspať iným spôsobom, nech nepije toľko mliečka a naučí sa spájať si spánkové cykly. Vtedy pije o jednej, štvtej a siedmej a ešte pospí.

Prospieva pekne, ciká veľa a stolicu má pravidelne 2x denne bez problémov. Negrcká vôbec, cez deň je dojčená na požiadanie - napije sa rýchlo. Je pravda, že často pustí prsník, otočí sa a znovu sa nacucne, pije ďalej a toto opakuje. Vtedy ju dávam odgrgnúť a končím dojčenie. Keď ešte vidím, že chce, ponúkam druhý prsník.

Robím niekde chybu v noci?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je skôr dotaz o spaní a zaspávaní. Ako mi situáciu popisujete, nevidím nikde nič, čo by ste mali meniť, teda žiadnu „chybu“.

Každé bábo je iné, na každé zaberá niečo iné. Isté je, že Vaše bábätko má problém zaspať, uvoľniť sa, získať pocit bezpečia a istoty počas noci. Získava ho od Vás a pri dojčení. Neviem, čo o mu vadí. Niekedy to býva rast zúbkov, ale to je väčšinou dočasný problém, ktorý sám odznie. Inokedy je to obdobie rýchleho vývoja, kedy je mozog natoľko zahltený informáciami, že skrátka nezvláda len tak prestať vnímať a zaspať.

Obávam sa teda, že nemám žiadnu konkrétnu radu, ale odkážem Vás na www.prosimspinkej.cz, kde možno nájdete nejaké tipy a rady, čo by ste mohli skúsiť.

Veľmi gratulujem ku krásnemu a spokojnému dojčeniu.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová