Musí si bábätko vždy po dojčení odgrgnúť?

Zodpovedané
8. jún 2023

Dobrý deň,

som prvorodička, mám 3-týždňovú plne dojčenú dcérku. Tá si nie vždy po každom dojčení odgrgne. Často sa stáva, že ju nakŕmim, držím ju aj 20 minút a neodgrgne. Keď ju položím do postieľky, tak po pár minútach si odgrcne a niekedy sa zakucká. Dusí sa i napriek tomu, že je naklonená na bok.

Musí si bábätko vždy odgrgnúť?

Ak nie, tak ako predísť uduseniu v postieľke?

Aká je najlepšia poloha na odgrgnutie?

Ako sa zbaviť strachu, že sa bábätko v noci pridusí, keď si takto odgrcne?

Ďakujem

Dobrý deň,

odgrgnúť si bábätko zakaždým určite nemusí. Nemusíte ani tak dlho (20 minút) bábätko držať a čakať na odgrgnutie.

Po dojčení na pár minút dajte bábätko odgrgnúť (cca 2 - 3 minúty). Polohy vyhovujú každému iné - tigrík, klbko, na rameno.

Veľmi vhodná poloha na odgrgnutie je pri dojčení tzv. sacia poloha - viď www.mamila.sk. Vtedy si bábätko často aj počas dojčenia odgrgne samo.

Po dojčení uložte na bok, aby prípadné odgrcnutie pri odgrgnutí mohlo odtiecť a nehorzilo udusenie.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová