Prečo 6-týždňové bábätko odmieta prsník?

Zodpovedané
15. júl 2022

Dobrý deň,

môj synček začal odmietať prsník. Na obed som ho ešte nadojčila úplne v poriadku, no poobede pri prikladaní začal odmietať a z ničoho nič plakať. Dokáže byť na prsníku len asi 10 minút. Potom plače a musím ho dokŕmiť umelým mliekom cez fľašku. Skúšala som prikladať aj cez klobúčiky, ale z toho ho len napína.

Dá sa kojenie ešte zachrániť?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto správanie je typické pre popoludňajšie a večerné dojčenie. Vtedy sa bábätko hnevá, pretože mlieko tečie menej a pomalšie. Je to spôsobené poklesom hormonálnej hladiny. Prolaktín a oxytocín sú v tejto dennej dobe na minime. Nie je to nič neobvyklé a rozhodne môžete toto obdobie prekonať a dojčiť spokojne ďalej. Dokŕmenie fľaštičkou je však veľké riziko a hrozí naozaj rýchle odstavenie.

Odporúčanie: Akonáhle začne byť bábätko nepokojné, vystriedajte prsia aj niekoľkokrát za dojčenie. Toto odporúčanie platí aj pre ďalšie dojčenie, teda nedojčite jedno dojčenie jeden prsník, ale striedajte prsia viackrát za jedno dojčenie.

Veľmi odporúčam saciu polohu - viď www.mamila.sk. Dojčite koža na kožu, teda bábo len v plienke.

Pokiaľ bábo nechce, nenúťte. Skúste opäť za chvíľu. Pokiaľ je naozaj potrebné dokŕmiť, potom nie fľaštičkou, ale ideálne cievkou priamo pri dojčení. Množstvo dokrmu nepreháňajte - 30 alebo 40 ml.

Možno sa bábo v tejto dobe bude chcieť dojčiť častejšie. To je len dobre, zvýši sa tak laktácia a mlieka sa bude tvoriť dostatok. Aj potreba bábätka rastie.

Naďalej platí: Dojčiť tak často a tak dlho ako chce bábätko.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová