Prečo sa moje trojmesačné bábo odmieta dojčiť?

Zodpovedané
8. aug 2019

Dobrý deň,

môj tretí chlapček sa narodil 20.4.2019. Do 3.7.2019 sa vylúčne dojčil a dobre prospieval, ale trápili ho koliky. Tie potom ustúpili a synček sa mi odmieta prisať a tak je to dodnes.

Viac ako deň som ho trápila prisatím, ale potom už som mu dala odsaté mlieko cez fľašu. Teraz už mesiac bojujeme s kojením. V noci pije normálne z prsníka. Najhoršie je to cez deň, keď je hore a je hladný. To ho musím buď uspať,,alebo mu dať 20 - 30 ml odsatého mlieka alebo UM. Potom sa prisaje a pije a niekedy ešte musím použiť klobúčik.

A potom zase skúsim klobúčik vyhodiť, aby sa prisal. Je to veľmi namáhavé a náročné. Dávam mu dokonca aj umelé mlieko, lebo niekedy sa neprisaje vôbec. Keďže nemám vždy odsaté mlieko, lebo neviem ako práve bude piť.

Dnes som ešte dostala aj prvý menzes po pôrode.

Je možné, že synček sa nechce prisať aj kvôli menzesu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

Vami popisovaná situácia je vážna a veľmi stresujúca. Pri podobnom bojkote je ťažké zistiť, čo je príčinou odmietania dojčenia.

Spravidla nejaká nepohoda bábätka, ktorá však môže mať nejaké vonkajšie príčiny - slabší tok mlieka, alebo i vnútorné príčiny (psychické), ktoré sú často nezistiteľné.

Ako pomôcť? Skúste to všetko zjednodušiť, klobúčiky nedávať vôbec (sú k ničomu, všetko komplikujú a bábätko len mätú), keď dokrmovať tak cievkou cez prst. Nedávať cumlík.

Skúste tzv. saciu polohu (pozri https://www.mamila.sk/) a pripravte sa na to, že bábätko pri samoprisávaní môže plakať.

Bábätká - zvlášť takto staré protestujú. Je to pre nich novinka, je relatívne náročné a ony chcú to, na čo sú zvyknuté. Táto poloha však ešte stále môže zalarmovať inštinkt a reflexy, ktoré Vaše bábätko ešte má.

Tiež odporúčam spoločné spanie, dojčenie v priebehu noci a nosenie v šatke alebo nosiči. Skrátka také nakopnutie inštinktov a uistenie bábätka o neustálej prítomnosti a blízkosti mamičky.

Prvý menzes môže byť spôsobený poklesom laktácie (= nižšií tok mlieka). Vyššie uvedené kroky by laktáciu mohli opäť zvýšiť.

Zároveň skúste kontaktovať LP v okolí, pretože toto je naozaj veľmi náročná situácia a budete potrebovať podporu.

Držím palce

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová